Hlavní navigace

Proč používat Linux?

21. 9. 2006

Sdílet

Doplnili jsme tutoriál Základy Linuxu o další část, která se jmenuje Proč používat Linux? Najdete v ní informace o výhodách a dobrých vlastnostech Linuxu. Dá vám odpověď nejen na otázky: Proč se vůbec o Linux zajímat? Jaké jsou jeho výhody? Má něco, co ostatní nemají? Měl bych uvažovat o přechodu?

Pokud víte o dalších výhodách, které nejsou zmíněny, podělte se o ně v diskusi.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 9. 2006 9:51

    nick carter (neregistrovaný)
    melo by se rict i B ... a aniz bych tady chtel rozpoutavat nejakej flame ohledne Tucnaka vs Mrkvosoft, melo by se take vytvorit tema "Proc NEpouzivat Linux" aneb nevyhody, ktere vam to muze prinest. Protoze tak jak je to napsane se to tvari jako vymazleny supersystem pro kazdeho, ktery je super bezpecny a vse si dela sam ... bohuzel zas takovy onanista ale Linux neni, a ani automaticke update v Gentoo a dalsich distribucich se obcas dokazou pekne pomrvit. Nebudete mit mnohdy zadnou uzivatelskou podporu, vyhledavani na googlu vas navade na prispevky pet let stare, kde nekdo mel mozna podobny problem, a koncici "no uz jsem na to prisel sam", pro amaterske uzivatele to take neni jen tak do toho hupnout. podporu 64 bitu a vice jader ma vicero systemu, stejne jako vas nikdo nenuti nejaky soft pouzivat, kdyz si ho nepustite (o vysledku defaultni instalace oken a defaultni instalace nejakeho xwokeniho systemu na linux se nema cenu bavit, oboji vam tam napere i to co nepotrebujete a nechcete ...). Nebudete mit mnohdy kompatibilni dokumenty a soubory, nezahrajete si mnoho her, ktere vychazeji pouze do Woken, a budete mit system slozeny z milionu open source komponent, kde kazdy muze objevit chybu a velice snadno ji take zneuzit k napadeni prave toho vaseho systemu. narazite na revnivost mezi jednotlivymi distribucemi a na skutecnost, ze ne vsechny "linuxi" programy jsou skutecne dostupne pro vsechny distribuce v balickove podobe nebo ve stable verzich, ale bude si muset makovat a installovat, a resit ruzne technicke vychytavky, nez se vam podari vse rozchodit ...

    Mozna by v tom vyctu mohl nekdo pokracovat, ale myslim si, ze jsem jasne ukazal, co dotycnemu textu chybi - OBJEKTIVITA :)
  • 21. 9. 2006 10:31

    vd (neregistrovaný)
    "Nebudete mit mnohdy kompatibilni dokumenty a soubory"

    WTF? To je snad problem windows. Jeste jsem se nesetkal s dokumentem vytvořeným v unixovm systemu, ktery bych neotevrel. Coz se ovsem o Microsoft Document rict neda...

    Co se tyce uzivatelske podpory - tu nemam (a vetsina uzivatelu vlastnici OEM licenci) jako uzivatel MSDNAA kopie Windows XP k dispozici. Musel bych si ji zaplatit, stejne jako u spolecnosti, ktere prodavaji Linuxove distribuce.

    Co se tyce slozeni z milionu open source komponent. Muj system je slozeny z tak jednoduchych obsluznych programu (gnuutils) ze zamaskovat do nich chybu aniz by ji nikdo jiny nenasel (je to opensource) je prinejmensim problematicke - narozdil od programu obsazenych v MS Windows o kterych ani nevite, ze je mate, protoze nejsou v PATH.

    V debianich repozitarich je 15 000 balicku. Take mate v MS Windows kdykoliv pomoci jednoho prikazu k dispozici 15 000 programu?

    S tim, ze uzivatel muze obcas narazit na nefunkcnost se da jakz takz souhlasit. Ovsem je diskutabilni, zda by si uzivatel, ktery se s timto nedokaze poprat, dokazal s podobnym problemem ve Windows poradit sam. Take by asi volal technika, nebo vezl pececko do servisu.
  • 21. 9. 2006 10:32

    Sleep Walker

    Chapu co chces rici, Nicku Cartere
    mel by se vytvorit dokument proc nepouzivat Linux, pro objektivitu je to treba.
    Ale namitky mam:

    • rozdily v kompatibilite dokumentu docela zmizely, bezny uzivatel se s nimi nesetka
    • je tezky vybrat "defaultni instalaci", ale clovek ma moznost se od ni odchylit, k tomu potrebuje zjistit, ze nektere programy nepotrebuje a to nezjisti jinak nez seznamenim s nejakym programem (napr. instalaci a vyzkousenim)
    • zahrajete si velkou spoustu her, ale dost casto ne ty Wokenni
    • odhalovani chyb je velmi silnym rysem open source (tyka i spousty Wokennich open source programu), pocet lidi, kteri to testuji je jiste vyssi nez u closed source, takze naprava chyby je rychla

  • 21. 9. 2006 13:04

    jard (neregistrovaný)
    ...hlasujem za B. Ako linuxak ludi od linuxu odradzam, viem preco to robim. Ti, ktori si ho daju napriek mojmu odradzaniu uz pri nom vacsinou zostanu, pretoze nie su taki makysi aby usli len co im nejaka malickost zahapruje (malickost=skompilovat si daky driver alebo co :))