Hlavní navigace

Projekt LXD bude podporovat virtualizaci

Sdílet

klokan
LXD

Správce a jednoduchý orchestrátor kontejnerů LXD pracuje na podpoře plné virtualizace pomocí KVM. Právě vydaná verze 3.18 implementuje API pro unifikovanou správu jak kontejnerů, tak virtuálních strojů, ačkoliv, jak stojí v poznámkách k vydání, zatím to nikomu nebude celkem k ničemu dobré, protože v této verzi zatím nelze virtuální stroj skutečně spustit.

První funkční implementace by měla přijít hned v příští verzi 3.19, ovšem stanovené cíle nejsou zatím nijak impozantní: zadání je dokázat spustit Ubuntu 18.04 Server jako guest, a to nejprve pouze na amd64 a aarch64 a bez podpory migrace za živa, kterou LXD jinak umí u kontejnerů. Z technického hlediska LXD alespoň v první fázi nechystá vlastní KVM hypervizor, bude používat osvědčený Qemu. Virtualizace hardware bude záměrně omezena na moderní rozhraní VirtIO.

Některé otazníky zůstávají stále nezodpovězené: bude se LXD perspektivně snažit o podporu grafiky u virtuálních strojů, nebo to bude pouze pro headless servery? Bude možné instalovat virtuální OS od základu z instalačního média (např. zgruntu instalovat Windows ve virtuálu), nebo budou podporovat pouze instance založené na předem připravených obrazech? Otázka je i to, zdali je po takovémto produktu mezi uživateli vůbec doopravdy poptávka: projekt libvirt pokrývá celkem široké pole potřeb ohledně virtualizace na Linuxu, přes všechny výhrady, které k němu lze jistě mít.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?