Hlavní navigace

Projekt LXD bude podporovat virtualizaci

5. 10. 2019

Sdílet

LXD Autor: Linux Containers

Správce a jednoduchý orchestrátor kontejnerů LXD pracuje na podpoře plné virtualizace pomocí KVM. Právě vydaná verze 3.18 implementuje API pro unifikovanou správu jak kontejnerů, tak virtuálních strojů, ačkoliv, jak stojí v poznámkách k vydání, zatím to nikomu nebude celkem k ničemu dobré, protože v této verzi zatím nelze virtuální stroj skutečně spustit.

První funkční implementace by měla přijít hned v příští verzi 3.19, ovšem stanovené cíle nejsou zatím nijak impozantní: zadání je dokázat spustit Ubuntu 18.04 Server jako guest, a to nejprve pouze na amd64 a aarch64 a bez podpory migrace za živa, kterou LXD jinak umí u kontejnerů. Z technického hlediska LXD alespoň v první fázi nechystá vlastní KVM hypervizor, bude používat osvědčený Qemu. Virtualizace hardware bude záměrně omezena na moderní rozhraní VirtIO.

Některé otazníky zůstávají stále nezodpovězené: bude se LXD perspektivně snažit o podporu grafiky u virtuálních strojů, nebo to bude pouze pro headless servery? Bude možné instalovat virtuální OS od základu z instalačního média (např. zgruntu instalovat Windows ve virtuálu), nebo budou podporovat pouze instance založené na předem připravených obrazech? Otázka je i to, zdali je po takovémto produktu mezi uživateli vůbec doopravdy poptávka: projekt libvirt pokrývá celkem široké pole potřeb ohledně virtualizace na Linuxu, přes všechny výhrady, které k němu lze jistě mít.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 10. 2019 22:56

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    sem si rikal jake vyhrady jiste lze mit... a pak si vsiml autora klokana :-)

    tak jen k te uvaze, libvirt podporuje LXC, takze rozsireni LXD i na virtualizaci muze oslovit uzivatele... LXD :-)

  • 6. 10. 2019 0:45

    klokan

    Tak těch výhrad "jistě" lze mít dost, např. libvirtd se snaží být univerzální abstrakcí nad všemožnými hypervizory od KVM přes Xen až po VMWare a Virtualbox. Jak moc je tohle doopravdy užitečná vlastnost nevím, pro někoho možná jo, ale víc uživatelů by třeba zase spíš ocenilo, kdyby konečně pořádně podporovalo akceleraci VirGL která dodnes reálně nefunguje ve virt manageru (možná snad jak v kterém distru...), nebo kdyby dotáhli sadu guestových paravirtuálních ovladačů pro Windows, nebo kdyby libvirtd konečně uměl nastavit zóny ve firewalld pro svá virtuální síťová rozhraní. Libvirt je taky dost primitivní v oblasti orchestrace a tu podporu LXC, jak říkáte, má ve skutečnosti symbolickou, takže asi tak. Nejsem proti libvirt, denně ho používám k téměř plné spokojenosti, ale definitivní řešení virtualizace to rozhodně není a když už nějaký další projekt aspiruje na virtualizaci, tak by mi přišlo logické se vůči libvirt přinejmenším situovat.

  • 7. 10. 2019 14:48

    BlackRider

    "Z technického hlediska LXD alespoň v první fázi nechystá vlastní KVM hypervizor, bude používat osvědčený Qemu. "

    Qemu neni hypervizor. Qemu je emulator. Hypervizorem je v pripade KVM Linux.

    "Kernel-based Virtual Machine (KVM) is a virtualization module in the Linux kernel that allows the kernel to function as a hypervisor."
    https://en.wikipedia.org/wiki/Kernel-based_Virtual_Machine

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky