Hlavní navigace

Python 3.0 se již připravuje

20. 6. 2007

Sdílet

Otec Pythonu, Guido van Rossum zveřejnil na svém blogu náčrt budoucího Pythonu 3.0, též označovaného jako Python 3000. Změn je hodně a jsou dost zásadní, natolik zásadní, že na nějakou zpětnou kompatibilitu můžeme klidně zapomenout. Tento problém chce Guido řešit, stejně jako Larry Wall u slibovaného Perlu 6, pomocí konverzního skriptu. A na co že se to můžeme těšit? Především na lepší implementaci unicode a celkovou větší přívětivostí interpretu k němu. Za defaultní kódování bude bráno UTF-8 a dokonce unicode znaky budou moci být použity v identifikátorech. Další z důležitých novinek je přepsání I/O knihovny bez závislosti na céčkovské stdio.h.

Nové verze se dočkáme co nevidět, její první alfa verze má přijít koncem srpna. Souběžně s Pythonem 3.0 se připravuje Python 2.6, který bude zpětně kompatibilní s aktuálním Pythonem 2.5, a v mnoha ohledech též dopředně kompatibilní s Pythonem 3.0.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 6. 2007 8:18

  mys elf (neregistrovaný)
  Člověk pár měsíců nečte konference a Guido provede něco takového. ;-) Změna není tak brutální - některé věci se mi nelíbí až tak moc (na javovské řetězce si budu muset chvíli zvykat), ale většina těch posunů je pozitivních (oceňuju zrušení starých tříd a vyhození dalších duplicit jako <>).

  Některé věci mi nejsou moc jasné:

  1. K čemu slouží __instancecheck__ a __subclasscheck__? Neměly by aspoň funkce isinstance() a issubclass() říkat pravdu? ;-)

  2. K čemu je potřeba přidávat množinové literály? Zvlášť když nebude existovat syntaxe pro prázdnou množinu.

  3. Zatím stačí ;-)
 • 20. 6. 2007 11:20

  Matěj (neregistrovaný)
  Co myslíte tím, že nové verze se dočkáme "co nevidět"? Teda pokud nemyslíte alfa verzi.
 • 20. 6. 2007 22:20

  McBig (neregistrovaný)
  Vzhledem k tomu co vsechno je v pythonu 2.x napsano a co jeste se napise, tak bych nastup nove verze tak zhave nevidel. Kdyz si jen vzpomeneme, jak dlouho trval nastup PHP5ky a to je jeste hodne z5ne kompatibilni.

  Muj odhad je ze jeste tak 2 roky bude trvat nez se obevi nejaka stable verze, pak dalsi minimalne rok nez se objevi stabilni verze teto "stable 3.x vetve" no a pak bych se vubec nedivil, kdyby nasledne 2.x verze vice ci mene nejakym zpusobem netvorili most tak, aby lidi spise upgradovali na novy kod, nez konverzovali... takze realne nasazeni nebude drive nez 5 let.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.