Hlavní navigace

Raytracing na AMD GPU možná stihne vydání Blenderu 3.5

21. 9. 2022

Sdílet

Blender Autor: Blender Foundation

Blender 3.0 přestal podporovat běh na GPU za pomoci obecného rozhraní OpenCL. AMD pracovala na implementaci vlastního systému HIP, který od Blenderu 3.2 funguje i na Linuxu. S nedávným vydáním Blenderu 3.3 přibyla podpora běhu rendereru Cycles na AMD GPU rodiny Vega. Přespříští verze 3.5 by pak mohla přinést i podporu raytracingu na AMD GPU, stihne-li se vše včas.

AMD pak srovná skluz na Nvidií, jíž využití raytracingových jader GPU funguje se systémem OptiX (a samozřejmě s uzavřeným ovladačem, bez nějž jsou raytracing podporující GeForce prakticky k ničemu). Tyto informace zazněly na posledním Blender meetingu, vedle toho jak Intel pracuje na podpoře svého openAPI, které zažilo svoji premiéru právě s verzí 3.3. Blender 3.5 zatím nemá pevně danou roadmapu (vývojáři primárně pracují na verzi 3.4), odhadovat lze, že vyjde někdy v prvním čtvrtletí příštího roku. Tou dobou tu s námi už několik měsíců budou i AMD Radeony generace RDNA3 (uvedení na začátku listopadu 2022).

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 22. 9. 2022 11:31

  Lojzek

  Pokud AMD dozene NVIDII, bude se jednat o naprosty zazrak. Ne jen ze HIP nepodporuje HW raytracing, ale taky v Linuxu (Ubuntu 22.04) neustale pada. Pokud se tedy uzivateli podari AMD driver nainstalovat. To co AMD naposledy publikovalo se bohuzel out-of-the-box nainstalovat neda, AMD o tom vi a je jim to jedno, respektive se za 2 mesice ani neuracili situaci napravit.

  22. 9. 2022, 11:33 editováno autorem komentáře

 • 22. 9. 2022 14:04

  Peter Fodrek
  Zlatý podporovatel

  Prečo Ubuntu s AMD?

  Platinum sponsors of openSUSE
  AMD

  The combined forces of you, AMD and openSUSE are helping lead the Linux operating system community in 64-bit innovation.

  Consistent with AMD's theme of customer-centric innovation, openSUSE provides developers with a tool to compile, release, and publish their software for the broad user audience. AMD is a proud Platinum Sponsor of openSUSE.

  SUSE has consistently been among the first Linux distributions to support advanced features in AMD microprocessors such as AMD Direct Connect Architecture with NUMA memory architecture and HyperTransport technology, AMD Virtualization technology (AMD-V), and AMD PowerNow! technology.

  Gold Sponsors of openSUSE
  https://en.opensuse.org/Sponsors

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.