Hlavní navigace

Schválen trestní zákoník i s kryptoanalytickým pozměňovacím návrhem

anonymní

Jak jsme vás na Root.cz průběžně informovali například aktualitou Česká informační bezpečnost na cestě do vězení, do trestního zákoníku se vloudila chybička, podle níž by mohla být trestána výuka kryptoanalýzy na vysokých školách a vědecká činnost na tomto poli. Zásluhou velké skupiny pedagogů, kryptologů, právníků a dalších zainteresovaných odborníků byl navržen pozměňovací návrh a mediálně podpořen televizí NOVA.

Slova kryptologie a kryptoanalýza byla tak zřejmě poprvé vyslovena na půdě Parlamentu České republiky…

Postupně se podařilo získat podporu všech zainteresovaných na konečném znění pozměňovacího návrhu a prostřednictvím poslanců Vymětala a Böhnische ho přednést v Poslanecké sněmovně. Zainteresovanými máme na mysli ministerstvo spravedlnosti, pana ministra jako předkladatele, zpravodaje zákona (stínového ministra spravedlnosti), vedoucího autorského kolektivu textu zákona, ústavně právní výbor sněmovny a část poslanců a poslankyň nezávisle na jejich politické příslušnosti.

Návrh celého zákona byl dne 30.11.2005 v 10:42 i s dalšími pozměňovacími návrhy schválen 106 poslanci ze 185 přítomných (přitom náš pozměňovací návrh prošel 177 hlasy pro a žádným proti) jako hlasování číslo 186.

Je faktem, že pokud bychom si my, občané, tuto iniciativu nezorganizovali, zákonodárci by se o kryptoanalýze zřejmě nikdy nedozvěděli a jak by dopadl zákon nechci spekulovat. Zajímavé je, že na chybu v zákonu upozornila organizace IURE už v připomínkovém řízení, ale nebylo na ni dáno. Podrobnosti najdete v čísle 10 časopisu Crypto-World (crypto-world.info).

Dnes tedy naše úsilí končí úspěchem. Všem zainteresovaným ještě jednou děkuji za práci i za účast na této akci. Poslancům Vymětalovi a Böhnischovi děkuji za jejich podporu i za velmi korektní a vstřícné jednání se mnou jako s občanem a zejména za odůvodnění a přednesení pozměňovacího návrhu v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?