Dá se vůbec očekávat, že se kvantové počítače někdy stanou běžnou spotřební záležitostí? Že v každém mobilu bude kvantový koprocesor?
Nebude, mobil bude jen terminál připojený k datové síti. V tekutém héliu bude kvantový počítač, umístěný v datovém centru.
Nestanou, nikdy nebudou dělat stejnou funkci jako dnešní CPU.
Jinak kvantový akcelerátor (můžem říct "analogové CPU) bez dalších částí (stejně jako CPU samostatně v zásuvce je též k ničemu) je vlastně k ničemu... Takže dnešní CPU bude pořád nad kvantovým akcelerátorem, který zadá na výpočet, nic víc neumí a umět nebude...
Kvantový komplet počítač, může být dostupný až za 100 let. nebo za 50, nebo těch 20 let...
Já si ovšem pamatuju už ze základky, že fůzní elektrárna měla být roku 2025 hotová... Lidé ze 60 let minulého století pamatují dobu do 30 let... O moc se to neposunulu, to je stejně jako kvantový akcelerátor... paradoxně kvantový akcelerátor byl blíže k těm počítačům přes celou halu, než k dnešním CPU... Protože dříve to fungovalo analogově...
Vo fúznych elektrárňach by sa nedalo vyrábať palivo do jadrových zbraní, tak isto ani v toriovych. Preto sa výskum nepohol. (Teraz toriové skúšajú číňania) A máme nebezpečné uránové s drahým palivom z banánových republík ešte stále :)
Čo sa týka kvantových procesorov, je vo vede veľké bublanie a veľa múdrych mozgov sa tomu venuje. Je potrebný rádový skok vo výbočtovej kapacite, aký kožák nedokáže so svojimi smiešnymi pažravými akcelerátormi zabezpečiť.
Veľa vecí bolo nepredstaviteľných, jadrová bomba mala byť nezostrojitelná a taktiež nápad počítača, ktorý sa vojde do vesmírnej lode, bol sprvu prijímaný so skepsou.
Ako netvrdím, že si mám zájsť hneď teraz na katedru experimentálnej fyziky po tekutý dusík a hélium. Ale v tomto som optimista.
To nemyslite vazne, ze ne? Paliva do jadernych zbrani maji vsichni zucastneni nadbytek, i to tritium (nutne k doplnovani hlavic) si vyrobi celkem v klidu.
Proste vyzkum se moc nepohl (thorium) kvuli riziku spatne navratnosti kvuli zelene demenci, co se tyce fuze, tak je tak dost zavaznych problemu se stabilitou fuze (ono kdyz toho date dost na jednu hromadu, tak to hori stabilne, ale kdo z nas ma navic vodiku na trpaslizi hvezdu...) ktere zbyvaji na vyreseni.
"Zelená demencia" počas 2.SVV nebola, ešte do 70 rokov proste hádzali odpad do riek a deti oblizovali olovené nátery ( To by sa vám páčilo ;) ). Tórium stoplo hneď na začiatku. A dali zelenú uránu.
12. 1. 2025, 17:09 editováno autorem komentáře
tak isto ani v toriovych
To není pravda. Thoriový palivový cyklus jde i přes uran 235 (a proto se používá jako palivo) a neptunium, takže celkem bez problémů se produkuje plutonium. S Thoriem je obecně ten problém, že není samo o sobě štěpitelné, takže se z něj nejdříve neutronovým záchytem musí stát něco jako uran 233 nebo 235 a potom už je z toho uranový cyklus stejně jako ve všech ostatních elektrárnách.
Thorium není nic moc extra prvek co se týče jaderné energie. Zkoumal se v 50 letech, protože se vůbec nevědělo, kolik je na světě uranu, tak se hledaly jednak další možnosti využití uranu (rychlé množivé reaktory) a také jiné prvky. Potom ze zjistilo, že uranu je hodně (a thoria je vlastně cca stejně), uran je levnější, jednodušší, už se to umí, takže se moc neprovozují ani jiné typy reaktorů (množivý je jeden v rusku), protože je to prostě jedno. O Thoriový cyklus se pokouší hlavně Indie, protože ho mají prostě hodně. A když ho do reaktoru můžou házet lopatou rovnou z dolů ;-), tak se jim to vyplatí.
Jinak uranové palivo není fakt vůbec drahé. Až začne být drahé, tak se třeba začne (znovu, ve velkém) dělat MOX a Britové si třeba někdy taky přijdou na své. Pokud to té doby nezavřou Windscale.
O thoriu se v posledních letech na yt šíří dost velké nesmysly jako že je to kompletně zelené a nevyčerpatelné palivo, ale ne, není. Jeho nadsazené množství pochází už někdy z těch 50 let a pokud někdo tvrdí "no hlavně to není ten špinavý uran" tak tohle se změní v první sekundu po zapnutí reaktoru.
Thorium se blbě zpracovává a v cyklu výsledného produktu i jeho životnosti jako palivu má obrovský mínus odpad...
Indie od tohoto pokusu upouští, protože neví co s odpadem...
Windscale byl vyřazen už dávno a nikdy nebude pokračovat. Bylo to jen tak tak, že to tenkrát ututlaly.. O tom jak to tenkrát bylo a jaké nebezpečí bylo můžem jen polemizovat. O tom jaká byla likvidace taky, protože je to utajené... Ale moc daleko od Černobylu to nebylo..
Což znamená, že britové maj smůlu...
12. 1. 2025, 16:19 editováno autorem komentáře
Nebudem všetko vyvracať, to by som písal do rána. Ale tória je na zemi oveľa viac, než uránu. Práve preto, že tórium je tak trochu kripel, čo sa týka štiepenia a nemôže dôjsť k roztaveniu jadra. Plutónium jaksi v procese nevzniká v dostatočných množstvách.
Nemalo to proste vojenské využitie, to bol problém. Obohatený urán a plutónium boli potrebné na bomby.
Koukal jsem na nějaké přednášky jelikož mě to zajímá a budoucnost bude v nějaké součásti PC jako třeba dnes GPU. Kdy kvantový procesor se může starat o nějaké kryptografické činnosti apod. ale nikoliv jako samostatné kvantové počítače.
Samozrjeme ze pre verejnost bude kvantovy pocitac uzitocny mozno tak za 20 rokov.Ale pre firmy ako google, apple, mocrosoft, by bola moznost prelomit vacsinu sifrovania a odpocuvat vsetko co chcu urcite super uz teraz. Asi preto do toho taky google investuje tolko usilia uz dnes.
A budou to přesně dělat jak? Všechny ISPčka jim připojí blackbox do sítě? Nebo se napíchnou na mezinárodní kabely za pomocí vlastní ponorky? Jak si to přesně představujete že to bude fungovat :-D?
Kazda z tych firiem prekvapivo vyraba operacne systemy. Jeden je uzavrety uplne, v druhom su predinstalovane google apps so vsetkymi pravami, ktore sa daju najst. Takze si cucnut nejake data z bankovnictva, popripade komunikacie z apiek, ktore neovladaju, bude dost lahke. Tak ako si teraz obcas nahraju mikrofon, popripade spravia fotku. Za mna je celkom nebezpecny password manager. Ano, existuje nizka uroven inteligencie, ktora si napr necha ukladat hesla v chrome. Ale niektory pouzivaju ine apky, a subory si zalohuju na google drive :D To je dalsia paradna moznost na kradnutie. Tiez google ponuka napr svoju vpn, kde hovori, ze pomaha proti spehovaniu :D A to ma napadlo len tak teraz z hlavy. Realnych zisteni bude urcite omnoho viac. Su to ale veci, o ktorych sa podobne firmy nebudu vyjadrovat. Kedze pre zakaznika neponukaju nic, ale pre vlastnika maju obrovske prinosy.
Proboha pouzijte mozek. Proc by takovy Google mel stavet obri kvantovy pocitac na desifrovani komunikace?
Kdyz mu to kazdy serviruje primo na taliri (kouknete, co to je googleanalytics, doubleclick.net a dalsi domeny, ktere na kazdem slusnem domacim routeru vedou do /dev/null)? A navic spousta velmi citlivych veci je u nich hostovana treba i vladami/firmami, bez jakehokoli auditu, jen na dobre slovo, ze ty data nebudou interne zneuzivat...
Nuz ano, viem o com hovorite, a naozaj nechapem, ked napr priamo firma tieto api implementuje do stranok :) To co pisete, je mozno pravda. Takze sa teda natiska otazka: preco sa softwarova spolocnost tak velmi snazi ten kvantovy pocitac skonstruovat? Lebo pokial viem, su jedny z najuspesnejsich. Ze by sa chceli zapojit do predajov s procesormi? Alebo len ako hoby?
Google není jen softwarová společnost. Google prodává i hardware, ale to je imho teď jedno. Myslím že by to třeba mohlo přinést lepší AI, potom taky někdo bude muset někde ty kvantové algoritmy provozovat. Google se zabývá i poskytováním cloudu(dokonce má vlastní CPU na kterém to provozuje). Tudíž myslím že motivace pramení z AI a cloudu -- když budou první kdo bude nabízet "cloudové" kvantové počítače, určitě na tom vydělají poměrně dost. ;)
Jde o celkem nadejny vyzkum - na nektere vypocty je proste potreba, aby ty (qu)bity byly entanglovane, jinak tomu roste slozitost exponencialne a brzy narazite na hranici.
(pravdou je, ze do pouzitelneho kvantoveho pocitace chybi tak 4 rady, u kterych ani fundamentalne netusime, jestli je pujde dosahnout. Dalsim, celkem novym prekvapenim, je to, ze nektere ulohy drive povazovane za nedostupne klasickemu pocitaci, se dari resit (aproximovat, ale ono to staci) pomoci "AI", tedy neuronek, takze to nemusi byt tak horke)
Kazdopadne Google jak vime investuje do obojiho.
(Jeste jedna vec, Google je znamy tim, ze vysledky neprimerene hypuje, bohuzel kritika obvykle neopousti odborne kruhy, takze jim to funguje. Ale za ten nesmysl s cervi dirou si to slizli poradne, ostatne i za ono posledni ohlasene "quantum supremacy".)
- jak uz tu padlo - proc to delat slozite (a ultradraze), kdyz by to slo jednoduse
- zatim to vypada, ze postkvantove krypto tu bude dost rychle, na rozdil od kvantovych pocitacu dostatecne velikosti
- on ani ten kvantovy pocitac nebude zas takovy zazrak z hlediska louskani
Skuste si predstavit, ze by niekto v tejto dobe vyrobil kvantovy pocitac. V dobe, ked banky, statne institucie, ale aj takmer cela komunikacia nema na to obranu. To by bolo nieco, ze? To je podla mna dovod, preco to google robi.
Co si pod "kvantovy pocitac" predstavujete? Jinak obrana samozrejme je https://www.nist.gov/cybersecurity/what-post-quantum-cryptography akorat se do toho nikdo v produkci zatim nehrne, protoze to znamena (mimo jine) na zdroje mnohem zravejsi a pomalejsi algoritmy.
Ale opet - Google _nemuze_ zneuzit data zpusobem, ktery by byl zvenci viditelny nebo dokonce destruktivni. Presne prot, ze v tom pripade by si FBI mela kam dojit ;-)
Navic opet, nic z toho delat nemusi, staci vhodna aktualizace Chrome, kde je risk mnohem nizsi (vcetne plausible deniality - "my ten DRBG umyslne neoslabili, to byl preklep programatora" uz proslo N-krat, takze to projde i po N+1)
Já si akorát představuju vás v alobalové čepičce. Kvantové počítače nejsou jenom o Shorově algoritmu (případně o jeho ekvivalentu pro eliptické křivky). Ten výzkum dává smysl i v jiných oblastech. Prosím Vás, abyste nediskutoval o věcech, o kterých víte jenom z titulků ze sociálních médií. Je to únavné pro nás, a musí to být únavné i pro vás.