Hlavní navigace

SOPA nekončí, výbor se k ní vrátí v únoru

18. 1. 2012

Sdílet

Podle některých indicií to už vypadalo, že kontroverzní americký zákon SOPA byl pohřben a v aktuální nebezpečné podobě už nebude vůbec projednáván. Ukázalo se ale, že naděje byly předčasné, protože kongresman Lamar Smith, který je velkým zastáncem zákona a předsedou legislativního výboru, prohlásil, že chce v projednávání pokračovat během února.

Výbor přitom bude jednat o připomínkách a bude hlasovat o tom, zda předloží návrh kongresu. Budeme pokračovat v boji proti online pirátství, abychom ochránili spotřebitele, firmy a pracovní místa před zahraničními zloději, kteří kradou americké intelektuální vlastnictví, prohlásil Lamar Smith.

Zákon má ovšem řadu odpůrců, kteří kritizují především nebezpečný přesun moci do rukou držitelů autorských práv. Ti by mohli skrze soudy nechat zablokovat Američanům přístup na „závadné stránky“, které nabízely ilegální obsah nebo jej dokonce jen odkazovaly. Jedním z protestujících je encyklopedie Wikipedie, která na 24 hodin vypnula svou anglickou variantu. Bojí se totiž nového zákona, protože nedokáže uhlídat všechny odkazy, které vedou na externí zdroje a mohla by se z ní snadno stát persona non grata.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 1. 2012 17:12

  r23 (neregistrovaný)

  Alespoň skrze soudy. To u podobných návrhů v evropě je snaha soudy pokud možno vynechat.

 • 19. 1. 2012 9:16

  IPl (neregistrovaný)

  "... aby ochránili spotřebitele, firmy a pracovní místa před zahraničními zloději, kteří kradou americké intelektuální vlastnictví, ...". Největší zloděj volá "chyťte zloděje". Je velmi málo států na světě kde se desetiletí pěstuje nacionalismus tak jako v USA.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.