Hlavní navigace

Špatně zabezpečené VoIP stálo hoteliérku miliony

4. 11. 2009

Sdílet

Náš sesterský server Lupa.cz dnes píše o českém případu, kdy se skrze špatně zabezpečenou VoIP bránu podařilo útočníkovi protelefonovat téměř dva miliony korun. Jenže to není zdaleka první případ. Amatérsky zabezpečené software ústředny jsou vážným problémem, který stojí peníze, píše Lupa ve svém článku. Dočtete se také, jak podobné podvody probíhají a kdo je za situaci zodpovědný.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 11. 2009 19:46

  Ravensun (neregistrovaný)

  Dobrý den.
  Zajímalo by mě zda se tento případ může stát i v domácnosti, kde je voip řešeno takto:
  internet → adsl-wifi-voip modem → telefonní přístroj
  Pokud někdo zná odpověď
  Děkuji

 • 4. 11. 2009 19:50

  Petr Krčmář

  Teoreticky samozřejmě ano, záleží na tom, jak je ten modem nastavený a jestli se dá ukecat z venčí k hovoru. Každopádně domácí uživatel je obvykle chráněn tím, že má nějaký omezený účet – třeba předplacenou službu. Takže se dají provolat třeba stokoruny a ne milióny.

 • 5. 11. 2009 17:37

  d.c. (neregistrovaný)

  Mnozi domaci uzivatele maji pausal, zvlaste u Dual/Triple Play smluv. Staci, kdyz je „modem“, ve skutecnosti router s vestavenym modeme spatne zabezpeceny, coz je temer pravidlem. Pak si je jiz mozne nastavit cokoli.

 • 6. 11. 2009 17:57

  Anče (neregistrovaný)

  jiste, ale ryziko znacne vykryva prave bezne zavedeny strop v podobe predplaceni ci SIPO maxima apod.

  problem se tedy (takto fatalni) tyko opravdu jen tech kdo maji vl. ustredny a to jeste si dovolim tvrdit ze asterix hraje take vyznamnou roli.
  utocniky totiz casto privadi vyhledavaci robot…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.