Hlavní navigace

Studie ukazuje, že vlhkost je pro disky horší než teplota

15. 3. 2016

Sdílet

Společná studie university Rudgers, Microsoftu a GoDaddy ukazuje, že vlhkost je pro disky horší než teplota. Nová datacentra často používají tzv. free-cooling, kde je k chlazení využíván venkovní chladný vzduch a tím se šetří energie. Při takovém chlazení bývá ale větší relativní vlhkost, což se projeví na větší chybovosti disků.

Autoři studie nezatracují free-cooling, doporučují však organizovat servery tak, aby disky byly spíše u teplejšího konce proudu vzduchu, který se nejdříve ohřeje na CPU a RAM a k diskům přijde s menší relativní vlhkostí. Případně doporučují globálně nastavit teplotu trochu výše a tím snížit vlhkost.

(zdroj: slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 3. 2016 12:53

    mad (neregistrovaný)

    vlhkost je o schopnosti vzduchu udrzet ji pri urcite teplote.
    teply vzduch udrzi vic vlhka, nez studeny. pri minus teplotach je vlhkost vzduchu minimalni

    vlhkost se do vzduchu dostava odparem (vodni plochy, mokra puda, vydechovany vzduch)

    na pousti je suchy vzduch, protoze je tam minimalni mnozstvi vody, ktera by se odparovala

    disky nejsou uzavrene, ale to, co jim vadi, neni teplota vzduchu, ale prudka zmena teploty vzduchu. v tu chvili dochazi ke kondenzaci par. vzduch umi zmenit teplotu rychleji, nez jak rychle se voda ze vzduchu odparuje/do nej vyparuje. ohrat vodu trva dele, nez vzduch.

  • 16. 3. 2016 13:35

    aigor.net

    To se mi nezdá. Disk není sice hermeticky uzavřený, ale má relativně slušnou tepelnou setrvačnost, nepatrnou vzduchovou kapsu a kovový obal, který je NEPŘETRŽITĚ ofukován. (Ještě jsem neviděl server, který by zapínal větráky až ve chvíli kdy disky překročí určitou teplotu) Vycházím tedy z toho, že jeho teplota se z velké části mění hlavně vlivem jeho vlastní zátěže a to se také neděje skokově. Naopak na postupné zvýšení teploty reaguje zpravidla i chlazení, které se snaží teploty udržovat na stejné hladině. Vzduch uvnitř se také nemění zrovna průvanem, takže IMHO pokud nejde o špatnou dedukci ze statistik, spíš by to chtělo vyhodnotit jaká relativní vlhkost je ještě OK a podle toho seřídit klimatizace.
    Celý 14ti stránkový elaborát jsem ovšem nečetl.

  • 16. 3. 2016 15:19

    Lael Ophir (neregistrovaný)

    Tak si to zkuste přečíst celé, je to zajímavé čtení. Podle všeho je příčinou problému koroze způsobená kondenzací vody. High relative humidity seems to increase the incidence of disk controller and connectivity errors, as the controller board and the disk adaptor are exposed to condensation and corrosion effects. Vezměte v úvahu velké teplotní rozdíly v rámci serveru i celé serverovny.

  • 16. 3. 2016 23:06

    mad (neregistrovaný)

    no, kdyz mate serverovnu tradicne chlazenou klimatizaci bez nejake podstatne vymeny vzduchu s okolim, tak vlhkost postupne klesa, protoze kondenzat nejvic vznika v klimatizacnich jednotkach a ty ho cerpadly odvadeji mimo mistnost

    vlhkost se tam zpet dostava jen otevrenim dveri a dechem lidi, nebo si ho pricucne klimacka zvenci, kdyz to umi.

    Uplne suchy vzduch je nezadouci kvuli staticke elektrine.

    Dnes je ale moderni brat studeny vzduch zvenci, a hnat ho serverovnou proste ven. Cili spis ventilace a prutocny system. Pak je ale problem s vlhkosti, a kondenzace je nejvetsi uvnitr racku

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.