Hlavní navigace

Umělá inteligence napsala vědecký článek

1. 7. 2022

Sdílet

robot, klávesnice, AI, voice recognition, stenograf, zápis, přep Autor: Tatiana Shepeleva @fotolia.com

Umělá inteligence GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3), vytvořená OpenAI, napsala vědecký článek. Článek obsahuje abstrakt, úvod, cíle, použité metody, diskusi a závěr. To bylo součástí jinak minimálního zadání. Článek také správně odkazuje na pět zdrojů.

Článek je o samotném GPT-3 a jeho schopnosti napsat článek. Má název Can GPT-3 write an academic paper on itself, with minimal human input? Článek je zatím v recenzním řízení, ale preprint je dostupný na serveru HAL.

(zdroj: slashdot)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 7. 2022 13:43

    Peter Fodrek
    Zlatý podporovatel

    Ale veď toi už vedel SciGen, alebo je to ďalej

    April 14, 2015

    Ten years ago, a few students at MIT’s Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL) had noticed such unscrupulous practices, and set out to have some mischievous fun with it. Jeremy Stribling MS ’05 PhD ’09, Dan Aguayo ’01 MEng ’02 and Max Krohn PhD ’08 spent a week or two between class projects to develop “SCIgen,” a program that randomly generates nonsensical computer-science papers, complete with realistic-looking graphs, figures, and citations.

    The program was crude, but it did the trick: In April of 2005 the team’s submission, “Rooter: A Methodology for the Typical Unification of Access Points and Redundancy,” was accepted as a non-reviewed paper to the World Multiconference on Systemics, Cybernetics and Informatics (WMSCI)
    https://news.mit.edu/2015/how-three-mit-students-fooled-scientific-journals-0414

  • 1. 7. 2022 13:51

    ded.kenedy

    Ten nadpis je zavadejici. Spravne by melo byt: ,,Umela inteligence napsala text, ktery ma podobnou strukturu jako vedecky clanek''.

    Smyslem vedy je rozsirovat poznani o svete, ve kterem zijeme. Nove poznatky jsou pouze prezentovany formou clanku, knih apod. Neni to tak, ze smyslem vedy je produkovat clanky. ...i kdyz to bohuzel tak velmi casto vypada.

    Tedy to, co vygenerovala GPT, nelze povazovat za vedecky clanek, protoze to zadnym zpusobem nerozsiruje nase poznani. Avsak clanek, ktery popisuje, jak GPT generuje clanky, co vypadaji jako vedecke, uz do teto kategorie spada.

  • 3. 7. 2022 9:07

    Trident

    V tom pripade neni na tom o nic hur nez 3/4 absolventu humanitnich oboru. Je to vazna hrozba a zaroven hezky hack soucasneho zvraceneho akademickeho systemu nuceneho publikovani ba mnozstvi a citace.

    3. 7. 2022, 09:08 editováno autorem komentáře

  • 1. 7. 2022 21:32

    Altan Sarnai

    Klikl jsem na tuto zprávičku vlastně jenom proto abych zjistitl, v čem je chyták tentokrát, už mě totiž tento typ "zaručených zpráv" s následným polointeligentním chytákem unavuje.

    Je to jako: "Pes vyletěl úplně sám do vesmíru". A pak zjistíte, že byl celou dobu v krabici, dali ho tam lidi a prostě tam byl sám. Úžasné.

    1. 7. 2022, 21:33 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.