Hlavní navigace

Úprava RAW fotek s UFRaw

16. 10. 2009

Sdílet

Na mandrivalinux.cz se objevil druhý díl seriálu o úpravách RAW fotek v Linuxu. Tentokrát si autor vzal na mušku program UFRaw, což je frontend pro dcraw, který slouží pro práci s RAW fotkami z příkazového řádku. UFRaw můžeme bez problémů integrovat do GIMPu, ale můžeme s ním pracovat i samostatně. Článek rozebírá práci s histogramy, vyvážení bílé, interpolaci nebo odstranění šumu. O UFRaw jsme psali i zde na Rootu v článku Zpracování RAW na Linuxu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2009 16:12

    MilanK (neregistrovaný)

    UFRaw není tak úplně front-end k dcraw. Používá dcraw kód, ale přímo v „sobě“. Kromě toho přidává vlastní funkcionalitu (jiný způsob rekonstrukce přepálených světel).
    Má to drobnou nevýhodu – při požadavku na nové dcraw (podpora nových raw formátů) nestačí aktualizovat dcraw, ale je nutno počkat na vývojáře UFRaw (naštěstí implementují změny dcraw celkem rychle).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.