Hlavní navigace

Uruguay je připravena pořídit OLPC notebooky

9. 10. 2007

Sdílet

Vláda Uruguaye si nechala vypracovat studii týkající se nákupu výpočetní techniky pro žáky. Studie ukázala, že nákup počítačů XO od iniciativy OLPC je výhodnější než pořízení konkurenčního Classmate PC od Intelu. Dalším krokem by nyní mělo být uzavření dohody mezi vládou a OLPC na nákup 100 000 notebooků. Zatím nebylo nic napevno dohodnuto, ale uzavření smlouvy už prý nic nebrání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2007 1:13

    LO (neregistrovaný)
    Osobně mám za to, že v případě afrických zemí se počítá závazná objednávka, první platba a dokončení projektu. Memoranda o porozumění a všeobecném blahu se píší daleko častěji, než se platí.
  • 10. 10. 2007 13:06

    Jirka (neregistrovaný)
    Tento notebook se mi zdá příliš drahý. Bohatší lidé nekoupí pro sebe notebook s 7,5´´LCD, CPU 433MHz apod. Pro své děti budou chtít spíš desktop (?). Notebook se hodí možná ve VŠ a při práci, kde je nezbytná mobilita. Jinak se moc nehodí - je to kompromis. Kvalita materiálů OLPC údajně nic moc - hrozí rozbití. Lidé v chudých zemích: nezaměstnanost 70-90%, plat ekvivalent 15$/měsíc. Také nic nekoupí. Do Afriky se vozí ve velkém odpadky s 386-Pentium na likvidaci (viz. zpravodajství). Pokud tam mají děti nějaký stroj, tak z takovéto skládky. Já bych dětem do školy v Africe koupil pár desktop strojů tak alespoň na úrovni minima pro Windows XP. Třeba i s nějakým OpenSUSE, *Ubuntu, PCLinuxOS,... Bohužel - mise OLPC nepomáhá chudým dětem, ale výrobci OLPC. Když nemám peníze na ZŠ, musím krást jídlo, neumím číst a psát - nepotřebuji notebook. Ať jim radši přivezou loď s pšenicí.
  • 10. 10. 2007 17:06

    corwin78 (neregistrovaný)
    Na co bu jim byla loď s pšenicí? Tu sežerou a veškerý užitek žádný.

    Možná jsi ten projekt OLPC nepochopil, tam si nikdo nic kupovat nebude, notebooky nakoupí vláda a děcka je dostanou zadarmo. Pro to, na co jsou určeny jsou tyto počítače dostatečné. Co se týká zpracování, nemohu soudit, neviděl jsem to naživo, ale OLPC bylo navrhováno jako odolné do těžkých podmínek, takže bych té nízké kvalitě materiálů moc nevěřil.

    Jinak doporučuji si o OLPC přečíst fakta a nekázat někde zaslechnuté bludy.
  • 11. 10. 2007 10:33

    Qaxi (neregistrovaný)
    Já bych nebyl zas tak zaslepený ohledně "chudých zemí" ...

    Tohle budou kupovat "nerozvinuté země" tj. o třídu výš, ty co mají telefon, elektřinu, školní docházku a vládu.

    Ono je pro vlády výhodnější dát žákům extra levný odolný notebook, než jim tisknout učebnice.
    Někde se psalo, že tyto státy vydají na žáka zhruba 10-17$ ročně za učenice .

    Pokud ten nb vydrží 5 let tak vládu NB přijde na 125$
    (OLPC 200$, náklady na učebnice za 5let * 15$ => -75$)

    O tom, že učební texty/obrázky/videa v OLPC jsou určitě lepší než učebnice (například protože při změně režimu, se nemusí vyhazovat učebnice dějěpisu, ale stačí udělat update ... ;-) )

    Další přínosy OLPC oproti učebnicím jsou nasnadě ...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.