Hlavní navigace

Uvolněna česká metoda hledání kolizí MD5

1. 4. 2005

Sdílet

Vlastimil Klíma na svoji osobní stránku umístil příspěvek (PDF) (v češtině i angličtině), vysvětlující jeho metodu hledání kolizí hašovací funkce MD5. Příspěvek ukazuje, že tato metoda je rychlejší než čínská. Prezentuje se několik originálních metod mnohonásobné modifikace zprávy, které toto urychlení způsobují.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 4. 2005 16:34

    turzin (neregistrovaný)
    jo uplne nejlepsi na to vsem je, ze to pan klima nabusil ve wordu a vydestiloval acrobat destillerem ( myslim to PDFko ) MD5 bohuzel nerozumim, su lama. Jinak samozrejme linux rulez a az soudruzi z NDR vychytaji vsechny chybicky, tak to urcite bude pouzivat kazdej.
  • 1. 4. 2005 17:06

    Dalibor (neregistrovaný)
    Pan Tuma z katedry algebry na MFF UK to se svym doktorandem dokaze na rozdil od pana Klimy (~6 hodin) hledat za nekolik minut.
  • 2. 4. 2005 23:05

    bez přezdívky
    Pral bych kolegum takovy vysledek. Jsem v kontaktu s doc. Tumou (naposledy 31.3. kdyz jsem ho upozornil na zmineny muj clanek par minut po jeho umisteni na web), ale takovy vysledek mi nereferoval. Vim o jejich usili a pokrocich a drzim jim palce. Domluvili jsme se i na tom, ze prijdu na jejich seminar, kde o svem clanku poreferuji. Rad bych jen zduraznil, ze metoda mnohonasobne modifikace zpravy, ktera je klicova v generovani kolizi, je myslenka, na kterou jsem prisel nezavisle na tymu Wangove, pouze na zaklade vlastniho vyzkumu. To je celkem snadno prokazatelny fakt, vyplyvajici z clanku 5.3. a 31.3. Jinak bych totiz nebyl schopen predlozit kolize 5.3., tedy v dobe, kdy neexistovala zadna informace o cinske metode. Zatim to nikdo ve svete nezpochybnil. Naopak, napriklad v novem internetovem draftu http://www.ietf.org/internet-drafts/draft-hoffman-hash-attacks-00.txt je muj clanek citovan. Jsem v kontaktu i s tymem Wangova-Lenstra-Weger a doufam, ze brzo ziskam nazor Wangove na moje navrhy mnohonasobne modifikace. Byl bych rad, pokud byste svoji informaci overil u docenta Tumy a ctenare rootu poinformoval o skutecnem stavu. Nezatizi vas to moc? Dale, zdokonalovani mnohonasobnych modifikaci zprav nic nebrani, zakladni myslenky jsou uz na svete, takze predpokladam, ze dojde k urychleni hledani kolizi. Sam jsem na tom chtel jeste popracovat, ale na cryptofestu 19.3. jsem uz mel zapal plic, coz se nedalo moc prehlednout. Od zacatku brezna jsem zase mel chripku, takze jsem cely brezen promarodil a krome sepsani tech myslenek na nove metody mnohonasobnych modifikaci jsem se uz nezmohl na dalsi experimenty s urychlenim. Docela me to mrzi.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.