Hlavní navigace

V Rakousku stále více škol využívá open source

27. 7. 2010

Sdílet

Rakousko hlásí další nárůst škol využívající open source k výuce. Některé školy přešly kompletně na LinuxAdvanced (speciální distribuce založená na Debian), některé zatím váhají a přešly například jen s některými učebnami.

Zároveň školy také přecházejí na OpenOffice. Ministerstvo školství tento krok finančně podporuje a za každý počítač, který začal využívat tuto open source kancelářskou sadu vyplácí školám 10 EUR.

Zatím největším důvodem setrvávání na původním systému je nedostatek profesionální podpory pro Linux. Snad se tato situace do budoucna změní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 7. 2010 20:05

    karlos (neregistrovaný)

    jaka podpora? to tam funguje stejne jako kdyz jsem byl na gymplu a ucitel informatiky neumel vic nez pustit T602?

  • 27. 7. 2010 21:35

    Izak (neregistrovaný)

    Me by zajimala ta podpora windows, jedina situace, kdy jsem ji vyuzil, byla kdyz Visty zacaly hlasit, ze jsou nelegalni … ne jen ze mi neporadili, ale byli na me sprosti a zacali mi vyhrozovat, ze tim linuxem to hackovat nemuzu …
    nasel jsem si totiz co to dela, prejmenoval na .bak, misto tohoi jsem strcil CMD.(exe/com?) a palikoval SP a patche, vyvolat dialog nepomohlo i z nedokumentovymy parametry (myslim ze 4 … nove zadani reg. cisla)
    … nakonec se to rozjelo … podpora M$ tvrdila ze reinstalovat, na to jsem jim rek, ze jedina reinstalace tak leda na linux, ze to znova nikdo instalovat nebude.
    … takhle to dopadne, kdyz si nekdo koupil Notebook s legalnim SW ;-))
    Jinak jim prijde napr. podpora novellu, RedHatu ci dalsich firem, centosem pocinaje a FrantouKaraskem konce malo ? … ja vim jenom na malem meste, ze jsou 2 firmy co poskytuji support na linux, jedna horsi ale levny, druha spickovy, ale drazsi (spis normalni ceny za profi sluzby) .....
    Dale zde maji diskuzni fora a Google … tak o cem to ti sasci furt mluvi, kdyz se rkene podpora ? … a potrebuje linux podporu, on celkem funguje, na rozdil od rozsireneho spustece M$ Office

  • 27. 7. 2010 22:58

    Jarda_P

    >tak o cem to ti sasci furt mluvi, kdyz se rkene podpora ?
    Pssst, oni mluvili o profesionalni podpore. To je ta, ktera se vas zepta ze vseho nejdrive na cislo kreditni karty, pak vas serve, obvini ze zlocinu a nakonec neporadi.

  • 28. 7. 2010 1:47

    VS

    Záleží, jak berete pojem „používat OSS“. Podle mě na velké většině počítačů ve školách nějaký OSS program najdete, např. Firefox. Ale i na serverech je rozšíření samotného linuxu docela velké, minimálně na středních školách, kde bývá počítačová infrastruktura rozsáhlejší, a častěji se najde schopný člověk.
    Jinak OpenOffice se taky začíná rozšiřovat, protože MS licence na Office jsou i pro školu celkem drahé (1700 Kč za licenci), a bylo by třeba kupovat novější verze cca každých 5 let. Máte třeba 200 počítačů, takže koupě nové licence pro všechny je hodně velká investice, která se těžko obhajuje.
    Nahrazení Windows na desktopech je problematické z mnoha důvodů. Pokud to má být řešení na úrovni, tj. co možná nejlepší integrace se stávajícím řešením, centrální správa …, tak se málo kde se najde nadšení (peníze už vůbec ne) na udržbu a vývoj 2 systémů zároveň. U větších sítí vůbec jakákoliv nekonzistence (třeba různý operační systém) znamená značnou práci a starosti navíc. Ušetřené peníze za OEM licence Windows na některých počítačích to obvykle nevyváží. Na HW nejnáročnější aplikace běží obvykle na Windows, takže u nově kupovaných PC je tlak na koupi s Windows.
    Celá tato situace je dána lidmi, jejich schopnostmi a mocí rozhodovat o konkrétním řešení, třeba nasazení nějakého OSS produktu. Např. pro základní školy je získání takových schopných lidí utopie, takže podle toho tam situace okolo počítačů vypadá. Na druhou stranu nějaké centrální řešešní je také problematické, všichni víme jak dopadl projekt Internet do škol.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky