O Flatcaru slysim prvne. A jak je na tom ted Rocky vs Alma? Obcas jeste vidam stare CentOSy, a nevim, co jim doporucit.
Klienti ve velkém zmigrovali na Oracle Linux.
Flatcar je dílo Microsoftu, běží mu na tom v Azure jeho kubernetes containery, proto má vysoké zastoupení a vůbec ho neznáš...
ospravedlňujem sa že neviem dôvod ale u nás sa vo veľkom migrovalo na almy - rôzne štátne institucie, ministerstva...
Mě přijde jak Rocky, tak Alma víceméně srovnatelné a těch praktických rozdílu tam bude minimum (koneckonců jsou to klony), takže to bude spíš věcí případných sympatií k jednomu nebo druhému.
Párkrát jsem si sledoval rychlost vydání různých bezp. aktualizací a u obou (bez placené podpory) to vycházelo víceméně stejně, žádné zásadní prodlevy.
U poslední Almy 9.4 je teď lehce upravené jádro oproti RHEL, protože tam vrací podporu některého staršího HW (Qlogic FC karty, starší LSI řadiče a HBA), které jsou sice ve vanilla jádře, ale RH je nepodporuje. Do jisté míry se to dá dostat i do RHEL a ostatních klonů přes kmody z ELRepa, ale může to být opruz, zvlášť jestli s z toho bootuje. Tak jestli tohle někdo používá, může to být bod pro Almu.
Zmíněný Oracle Linux má pár svých zajímavých odlišností, kvůli kterým ho někdo používal i před tím haló okolo CentOSu a nemyslím teď jen jako oficiální platformu pro Oracle DB.
Má na výběr buď RHEL kompatibilní kernel, nebo svůj UEK kernel. Ten UEK vychází z 5.15 (jak pro OL 8, tak i 9) a oproti RHEL kernelu má třeba modul pro BTRFS, podporuje DTrace (původně od Sunu), stará se o něj a záplatuje si jej Oracle.
Navíc tam vcelku bez problémů jdou zapnout repozitáře UEK-Next pro instalaci aktuálního LTS jádra (to je víceméně jako preview).
Další odlišnost je pak to, že všechny repozitáře jsou hostované u Oraclu, nejsou žádná běžná veřejná zrcadla. Tohle platí i třeba pro jejich mirror EPELu.
Finálně je tam oproti ostatním klonům to, že v těch systémových repozitářích jsou dostupné všechny historické buildy těch balíčků. Tzn. není vůbec problém např. selektivně downgradovat třeba jádro na z verzi, co vyšla před rokem. Rovnou z dnf.
U ostatních klonů je potřeba buď prohrabávat nějaký vault (jestli to tam vůbec je), případně si to zrcadlit lokálně.
Nevýhoda tohohle pak může být v trochu pomalejším stahování oproti nejrychlejšímu veřejnému mirroru, a násobí se to i tím, že logicky i metadata z repa, kde jsou všechny verze, jsou násobně větší.
Poslední aspekt, co může hrát někdy roli, je možnost v případě potřeby přejít na komerční podporu a také co pak nabízí. Alma vyžaduje provést migraci na CloudLinuxOS s předplatným. CoudLinux je firma s ruskými kořeny se sídlem v USA, která stojí i za vznikem Almy (která má, ale svou neziskovou nadaci).
Rocky má za sebou zase CIQ, který nedávno začal nabízet podporu pro Rocky za 25k USD na firmu (podle všeho tam jsou nějaké prioritní updaty, garantovaná dostupnost CDNky s repozitáři atp., nevím).
U Oraclu je pak samozřejmě taky možné přidat podporu. Ta je asi nejblíž tomu, co nabízí přdplatné na RHEL. Jsou tam dva tiery - basic a premier. Ten druhý pak nabízí pokročilejší věci jako vybrané backporty novějších balíčků do starších verzí distribuce, prodlouženou podporu, jejich Ksplice na aktualizace vybraných balíčků bez rebootu (podobné technologie jako má třeba RHEL nebo SLES), nástroje na HA a správu virtuálů.
Nejlíp si to asi všechno zkusit nainstalovat do virtuálů, ošahat, vyzkoušet si udělat třeba nějaké větší upgrady..
Ja používám a setkávám se s RHEL, Rockym a selektivně s Oraclem.
potvrzuji, že dtrace s uek mám moc rád, však jsem na sunech vyrostl.
Prakticky nikdo koho znám (nemluvím o hobby projektech) nepoužívá veřejné oracle repositáře jinak než jako zdroj pro svůj interní mirror.
Právě volitelná komerční podpora a možnost platit paušál a ne za jednotlivé instance je hlavní důvod. Administrativně to je jednodušší. Redhat se naprosto zbláznil a třeba nám u klienta kvůli změnám licencí naprosto rozbil interní cloud, protože k tomu přidal takovou nutnou administrativu, že ztratilo význam dělat spotové instance.