Hlavní navigace

Vim a Eclipse konečně spolu?

18. 4. 2007

Sdílet

Ačkoliv je Vim jedním z nejlepších textových editorů vůbec, IDE to není, a to ani přesto, že existují pluginy, jako je například Project, díky nimž si lze organizaci souborů v projektu notně zjednodušit.

Oproti Vimu je Eclipse plnohodnotné IDE, které ale na druhou stranu postrádá dokonalejší editační schopnosti. Není proto divu, že spousta vývojářů volá po možnosti použít Vim jako editovací komponentu v Eclipse. Bohužel ale sám Bram Moolenaar v přednášce 7 Habits For Effective Text Editing uvádí, že propojit Vim s Eclipse není vůbec snadné. Bram po analýze situace dospěl k názoru, že úsilí potřebné k propojení těchto dvou programů je neúměrně vysoké a nehodlá se tím zabývat, navzdory tomu že integrace Vimu a Eclipse je již dlouhou dobu nejžádanější vlastností mezi uživateli, kteří vývoj Vimu sponzorují.

Existuje však několik projektů, které tento problém řeší ve vlastní režii. Eclim je jedním z těch zajímavějších a stále vyvíjených. Jeho cílem je podle autorů vnést funkcionalitu Eclipse do Vimu. Konkrétně se jedná především o podporu Javy – automatické doplňování, práce s třídami atd. V tomto projektu hraje hlavní roli Vim, zatímco Eclipse běží v pozadí jako takový „neviditelný pomocník“.

Opačný přístup zvolili autoři projektu VimPlugin, který se nedávno objevil na webu. Snaží se Vim skutečně začlenit jako editovací komponentu Eclipse. Využívají k tomu JTA, na Swingu postavený terminálový emulátor, ve kterém spouští Vim. Celá idea vznikla z vim tip #1031.

Je tedy pravděpodobné, že se konečně blýská na lepší časy a že se tedy nakonec Vimu v Eclipse skutečně dočkáme.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?