Hlavní navigace

Vim

Cambridge Analytica bankrotuje, Julian Assange se Ekvádoru prodražuje

Julian Assange se Ekvádoru prodražuje, Sony vylepšuje LLVM kvůli budoucí Playstation 5, YouTube Red se vrací jako YouTube Premium, Steam Link pro Android, GCC 9 versus ARM, MESA 18.0.4, CUDA 9.2.

David Ježek

20. 5. 2018 0:00 | Intel
Doba čtení: 2 minuty

Použití Vimu a jeho pluginů pro porovnávání a slučování souborů

Ve třetím článku o nástrojích určených pro porovnání a popř. i sloučení textových souborů se budeme zabývat popisem možností nabízených textovým editorem Vim. Popíšeme si i tři velmi užitečné pluginy nazvané DirDiff, DiffChar a Fugitive.

Pavel Tišnovský

8. 2. 2018 0:00 | Vim
Doba čtení: 27 minut

Firefox bude možné ovládat jako Vim i po přechodu na WebExtensions

Firefox má na letošní roky velké plány, podzimní verze 57 změní zavedené pořádky a přestane podporovat stará rozšíření. To se samozřejmě nelíbí vývojářům ani uživatelům, kteří tak přijdou o některé své oblíbené doplňky. Mezi linuxáky jsou populární…

Petr Krčmář

16. 6. 2017 13:11 |

Rozhraní Thunderbolt 3 bude svobodné a bez licenčních poplatků

Vývoj systému Windows se přesunul na Git, GitHub otevřel vlastní obchod, povedená strategie Total War: Shogun 2 dorazila na Linux, IBM omezuje práci z domova a PayPal se dohaduje s Pandorou o logo.

Roman Bořánek

28. 5. 2017 0:00 | Intel
Doba čtení: 5 minut

25 let editoru Vim: projekt bez ambicí, který se stal legendou

Lehký, ale přitom mocný, efektivní a přizpůsobitelný. Takový je legendární textový editor Vim, který právě oslavil 25. narozeniny. Jeho historie však sahá ještě o 15 let nazpět.

Roman Bořánek

4. 11. 2016 0:00 | Vim
Doba čtení: 5 minut

Vim dnes slaví 25. narozeniny

Je to právě 25 let, co Bram Moolenaar poprvé zveřejnil svůj textový editor Vim. Bylo to 2. listopadu 1991 a jednalo se o verzi 1.14. Název původně znamenal Vi IMitation, ale s verzí 1.22 byl změněn na Vi IMproved. Editor od té doby prošel velkým…

Petr Krčmář

2. 11. 2016 16:36 |

Po deseti letech vychází Vim 8.0

Bram Moolenaar oznámil, že po deseti letech vydává novou major verzi editoru Vim označenou jako 8.0. Novinky naleznete v manuálu nebo když v nové verzi napíšete :help version8. Oznámení zmiňuje výslovně: Asynchronous I/O support, channels, JSON…

Petr Krčmář

12. 9. 2016 17:42 |

Vim už má plugin pro Vulkan

Velmi rychle po vydání grafického API Vulkan tu máme plugin pro Vim se zvýrazňování syntaxe Vulkanu v C/C++. Jmenuje se vulkan1.0.vim, zvýrazňuje typy, funkce a konstanty. Je založen na pluginu opengl.vim a autorem je PhD. student Tomáš Milet. (zdroj: phoronix)

Jan Fikar

18. 2. 2016 8:30 |

Vim má asynchronní procesy

Před dvěma dny byla do Vim přidána podpora pro asynchronní procesy. Příslušné funkce jsou job_start(), job_status() a job_stop(). Zpočátku byly podporovány pouze unixové systémy, teď by mělo vše fungovat i ve Windows. Neexistence podpory…

Jan Fikar

9. 2. 2016 11:00 |

Seznam návodů, skriptů a taháků pro Vim, Bash, Python ...

Server Linuxtoday upozornil na obsáhlý a pěkně tříděný seznam odkazů na návody, skripty a taháky pro Vim, Bash, Python, AWK, Git, C, Docker, konfiguraci e-mailového serveru, konfiguraci firewallu a další. Zajímavostí je, že sám seznam je na GitHubu, pokud tedy máte tip, můžete přispět.

Jan Fikar

14. 1. 2016 13:29 |

Tvorba pluginů pro Vim s využitím programovacího jazyka Lua (dokončení)

Ve druhé části článku o tvorbě pluginů pro textový editor Vim s využitím programovacího jazyka Lua dokončíme popis této zajímavé a užitečné problematiky. Zaměříme se především na popis dalších možností nabízených modulem vim, voláním funkcí naprogramovaných v jazyku Lua a další zajímavosti.

Pavel Tišnovský

12. 1. 2016 0:00 | Vim
Doba čtení: 22 minut

Tvorba pluginů pro Vim s využitím programovacího jazyka Lua

Textový editor Vim je oblíbený mj. i díky dostupnosti velkého množství pluginů (přídavných modulů). Tyto pluginy lze vytvářet ve Vim Scriptu, což je skriptovací jazyk, který je přímo součástí Vimu. Ovšem pro složitější a rozsáhlejší pluginy se používají i další skriptovací jazyky, mezi něž se zařadila i Lua.

Pavel Tišnovský

5. 1. 2016 0:00 | Vim
Doba čtení: 23 minut

Textové editory ve Fedoře (3.část)

Na portálu mojefedora.cz vyšel 3. díl seriálu Pavla Tišnovského o textových editorech ve Fedoře. Dočtete se v něm editorech o Geany, jEdit, Emacs a Vim. Pokud jste nečetli předchozí části, tak první díl se zabýval textovými editory pro terminál…

anonymní

29. 10. 2015 14:55 |

Rozšíření Powerline pro vim a bash

V poslední Softwarové sklizni byl u Coreutils Progress Vieweru screenshot příkazové řádky s pěkným rozšířením Powerline-shell, jak pohotově v diskusi uvedl uživatel daks. Dnes shodou okolností vyšel na serveru Tecmint podrobný návod, jak…

Jan Fikar

2. 10. 2015 9:18 |

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim: propojení Vimu s debuggery

Poměrně velké množství programátorů používá textový editor Vim pro vývoj aplikací. Aby však Vim mohl plnohodnotně konkurovat integrovaným vývojovým prostředím, musí svým uživatelům nabídnout ještě minimálně jednu funkci – propojení s debuggery. Právě tímto tématem se budeme zabývat dnes.

Pavel Tišnovský

21. 5. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 20 minut

Tvorba vlastního pluginu pro textový editor Vim

V předchozích částech článku o přídavných modulech určených pro textový editor Vim jsme si popsali některé užitečné pluginy, ovšem prozatím jsme si neřekli, jakým způsobem je možné vytvořit si plugin vlastní. Proto je účelem dnešního článku seznámení čtenáře se základy tvorby a publikace přídavných modulů pro Vim.

Pavel Tišnovský

14. 5. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 19 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (6.část – cestování v čase)

V dnešní části článku o užitečných pluginech pro editor Vim se budeme zabývat zdánlivou trivialitou: operacemi typu „undo“ a „redo“. Uvidíme však, že v posledních verzích Vimu došlo k poměrně dalekosáhlým změnám, které jsou dále podpořeny několika pluginy, například populárním modulem Gundo.

Pavel Tišnovský

21. 4. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 20 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (5.část)

I v páté části článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti textového editoru Vim se budeme zabývat převážně moduly, které zpříjemní život vývojářům. Některé dále popsané pluginy jsou univerzální (Matchit, Surround, snipMate), další jsou již zaměřeny na jednotlivé programovací jazyky (vim-fireplace, c.vim).

Pavel Tišnovský

14. 4. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 21 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (4.část)

V dalším článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti editoru Vim se budeme zabývat převážně moduly, které zpříjemní život vývojářům. Některé dále popsané pluginy, například NERD Commenter, jsou takřka univerzální, další pluginy (javacomplete) jsou již zaměřeny na jednotlivé programovací jazyky.

Pavel Tišnovský

7. 4. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 17 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (3.část)

Ve třetí části článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti textového editoru Vim si popíšeme následující pětici pluginů: Calendar, Rainbow Parentheses, vim-signature, SearchComplete a nakonec i populární plugin nazvaný ctrlp.vim.

Pavel Tišnovský

31. 3. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 17 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (2.část)

Ve druhé části článku o užitečných skriptech a pluginech pro editor Vim si popíšeme rozšiřující modul Fugitive, který je použitelný zejména pro uživatele pracující s Gitem. Dále si popíšeme podobně zaměřený plugin Vcscommand umožňující práci i s dalšími systémy pro správu verzí. Nezapomeneme ani na oblíbený NERDTree.

Pavel Tišnovský

24. 3. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 14 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim

Vzhledem ke stále velké oblibě textového editoru Vim není divu, že pro tento nástroj vzniká velké množství skriptů i rozsáhlých pluginů. Vyvinuty byly i skripty umožňující snadnou instalaci a odinstalaci pluginů. Dnes si jeden takový skript popíšeme a navíc se budeme zabývat užitečným pluginem nazvaným vim-airline.

Pavel Tišnovský

17. 3. 2015 0:00 | Vim
Doba čtení: 17 minut

Kakoune - nový textový editor inspirovaný Vimem

Hlavní vývojář (mawww) textového editoru Kakoune prohlásil aktuální stav za dostatečně stabilní a žádá o nové podněty. Kak se snaží být efektivnější než (Neo)Vim a jednodušší (na naučení a používání). Podporuje mj. multi-selection (vlastnost…

Michal Strnad

11. 2. 2015 12:06 |

Vim pedál: ovládejte počítač nohou

Na letošní konferenci LinuxAlt proběhla také přednáška o textovém editoru Vim. Petr Hodač při ní ukazoval silné stránky tohoto editoru a to, jak dokáže uživatelům zjednodušit život. Objevila se i zajímavá periferie – Vim pedál. Ten funguje jako externí klávesnice a umožní nohou přepínat režimy editoru.

Petr Krčmář

3. 11. 2013 0:00 | Vim
Doba čtení: 1 minuta

Nejpopulárnější položky v souboru .vimrc

Bastian Venthur na svém blogu zveřejnil výsledky svého malého průzkumu, ve kterém zjišťoval, co mají lidé nejčastěji v souboru .vimrc, tedy v konfiguraci editoru Vim. Stáhl z internetu celkem 155 verzí tohoto souboru od různých uživatelů a udělal…

Petr Krčmář

11. 9. 2013 14:15 |

Vyšel Vim 7.4: obsahuje více než tisíc patchů

Téměř přesně po třech letech od předchozího vydání byl uvolněn Vim 7.4. Obsahuje více než tisíc nových patchů a jde především o opravy nejrůznějších chyb. Přesto se dostalo i na několik vylepšení, například zvýrazňování syntaxe či odsazování by…

Petr Krčmář

12. 8. 2013 7:53 |

Tipy a triky pro práci s editorem Vim

Editor Vim je na Linuxu velmi oblíben nejen pro jednoduchý vzhled, ale i pro své možnosti. Server Mylinuxbook.com přináší několik tipů a triků, jak zvýšit svoji efektivitu při práci s tímto editorem. Za pomoci maker lze ušetřit hodně času na…

Kamil Pošvic

23. 5. 2013 17:41 |

Nástroje pro správu rozšíření Vim

Na serveru OpenLogic.com vyšel článek představující tři nástroje pro správu rozšíření v oblíbeném editoru Vim. Jedná se o vim-addon-manager, Pathogen a Vundle. Součástí článku je nejen představení těchto nástrojů, ale i jejich možností a výhod…

Kamil Pošvic

5. 2. 2013 16:11 |

Sublime Text 2: pokročilý editor vycházející z Vimu

Když byla vyvíjena hra Catacomb Snatch v rámci Humble Bundle Mojam, byl k tomu použit textový editor Sublime Text 2. Vývojáři rozhodně věděli, proč si tento editor vybrat, a pokud ho vyzkoušíte, zjistíte že dokáže ledasco usnadnit. V tomto článku se ho pokusím představit a vyzdvihnout hlavní vlastnosti.

Adam Štrauch

17. 8. 2012 0:00 | Vim
Doba čtení: 7 minut

Tipy pro vylepšení editoru Vim pomocí Vim Scriptu

V létě jsme tu rozebírali možnosti vylepšování editoru Vim pomocí interního programovacího jazyku Vim Script. Na serveru Openlogic.com vyšel článek na podobné téma. Rozebírá tvorbu takových skriptů a jejich mapování na funkční klávesy. Vše je…

Kamil Pošvic

18. 11. 2011 15:27 |