Hlavní navigace

Vim

Vim (zkráceně Vi IMproved) je textový editor, který vytvořil Bram Moolenaar v roce 1991. Je připraven pro použití v příkazové řádce, ale má i variantu pro desktopové prostředí operačního systému. Vim je multiplatformní a je možné ho najít prakticky ve všech dostupných operačních systémech.

Editor Vim je silný díky svému mocnému ovládání, které umožňuje provádět složité editační úlohy stiskem několika málo kláves. Má tři režimy: příkazový, vkládací a ex. Kombinací těchto režimů je možné Vim plně ovládnout. Editor obsahuje také vlastní skriptovací jazyk, díky kterému je možné jej rozšiřovat a používat jej jako plnohodnotné vývojové prostředí (IDE).

Související témata: Emacs

Kakoune: moderní textový editor s modálním ovládáním

Dnes se seznámíme se zajímavým textovým editorem Kakoune. Tento editor je založen na modálním ovládání, které známe z editorů Vi a Vim, ovšem oproti nim došlo k několika změnám částečně inspirovaným například Emacsem.

Doba čtení: 27 minut

Uživatelé nových Macbooků můžou konečně ukončit Vim

„Už osm let používám Vim, protože ho neumím ukončit,“ říká si asi nejeden uživatel Macbooku, který omylem tenhle šílený editor z unixového pekla spustil. Naštěstí je tu řešení, tedy alespoň pokud uživatel připlatil za nový Macbook s Touch Barem –…

Asynchronní skripty: další přiblížení Vimu k možnostem IDE

Prakticky přesně před dvěma roky vyšla osmá verze editoru Vim. Jde o přelomovou událost, protože právě Vim 8 umožňuje tvorbu asynchronně běžících skriptů, které tak mohou přiblížit možnosti Vimu plnohodnotným IDE.

Doba čtení: 24 minut

Plugin vim-orgmode: portace populárního orgmode do Vimu

Mezi jeden z nejpopulárnějších modulů textového editoru Emacs patří plugin nabízející uživatelům tzv. org mode, neboli režim pro správu poznámek, diáře, plánovače atd. Podobný modul existuje i pro editor Vim.

Doba čtení: 24 minut

Použití Language Server Protocolu v textovém editoru Vim

Dnes se seznámíme s Language Server Protocolem (LSP) a s využitím této relativně nové technologie v textovém editoru Vim. Kromě Vimu se LSP používá například i ve Visual Studiu Code, Eclipse, Eclipse Che a ATOMu.

Doba čtení: 27 minut

Evil: kombinace editačních příkazů Vimu a síly Emacsu

V článku se seznámíme s modulem Evil určeným pro editor Emacs. Díky tomuto modulu je možné v Emacsu používat editační příkazy a režimy (stavy) neméně slavného editoru Vim, takže uživatelé mohou využít výhody obou světů.

Doba čtení: 26 minut

Cambridge Analytica bankrotuje, Julian Assange se Ekvádoru prodražuje

Julian Assange se Ekvádoru prodražuje, Sony vylepšuje LLVM kvůli budoucí Playstation 5, YouTube Red se vrací jako YouTube Premium, Steam Link pro Android, GCC 9 versus ARM, MESA 18.0.4, CUDA 9.2.

Doba čtení: 2 minuty

Použití Vimu a jeho pluginů pro porovnávání a slučování souborů

Ve třetím článku o nástrojích určených pro porovnání a popř. i sloučení textových souborů se budeme zabývat popisem možností nabízených textovým editorem Vim. Popíšeme si i tři velmi užitečné pluginy nazvané DirDiff, DiffChar a Fugitive.

Doba čtení: 27 minut

Firefox bude možné ovládat jako Vim i po přechodu na WebExtensions

Firefox má na letošní roky velké plány, podzimní verze 57 změní zavedené pořádky a přestane podporovat stará rozšíření. To se samozřejmě nelíbí vývojářům ani uživatelům, kteří tak přijdou o některé své oblíbené doplňky. Mezi linuxáky jsou populární…

Rozhraní Thunderbolt 3 bude svobodné a bez licenčních poplatků

Vývoj systému Windows se přesunul na Git, GitHub otevřel vlastní obchod, povedená strategie Total War: Shogun 2 dorazila na Linux, IBM omezuje práci z domova a PayPal se dohaduje s Pandorou o logo.

Doba čtení: 5 minut

25 let editoru Vim: projekt bez ambicí, který se stal legendou

Lehký, ale přitom mocný, efektivní a přizpůsobitelný. Takový je legendární textový editor Vim, který právě oslavil 25. narozeniny. Jeho historie však sahá ještě o 15 let nazpět.

Doba čtení: 5 minut

Vim dnes slaví 25. narozeniny

Je to právě 25 let, co Bram Moolenaar poprvé zveřejnil svůj textový editor Vim. Bylo to 2. listopadu 1991 a jednalo se o verzi 1.14. Název původně znamenal Vi IMitation, ale s verzí 1.22 byl změněn na Vi IMproved. Editor od té doby prošel velkým…

Po deseti letech vychází Vim 8.0

Bram Moolenaar oznámil, že po deseti letech vydává novou major verzi editoru Vim označenou jako 8.0. Novinky naleznete v manuálu nebo když v nové verzi napíšete :help version8. Oznámení zmiňuje výslovně: Asynchronous I/O support, channels, JSON…

Vim už má plugin pro Vulkan

Velmi rychle po vydání grafického API Vulkan tu máme plugin pro Vim se zvýrazňování syntaxe Vulkanu v C/C++. Jmenuje se vulkan1.0.vim, zvýrazňuje typy, funkce a konstanty. Je založen na pluginu opengl.vim a autorem je PhD. student Tomáš Milet. (zdroj: phoronix)

Vim má asynchronní procesy

Před dvěma dny byla do Vim přidána podpora pro asynchronní procesy. Příslušné funkce jsou job_start(), job_status() a job_stop(). Zpočátku byly podporovány pouze unixové systémy, teď by mělo vše fungovat i ve Windows. Neexistence podpory…

9. 2. 2016 11:00

Seznam návodů, skriptů a taháků pro Vim, Bash, Python ...

Server Linuxtoday upozornil na obsáhlý a pěkně tříděný seznam odkazů na návody, skripty a taháky pro Vim, Bash, Python, AWK, Git, C, Docker, konfiguraci e-mailového serveru, konfiguraci firewallu a další. Zajímavostí je, že sám seznam je na GitHubu, pokud tedy máte tip, můžete přispět.

Tvorba pluginů pro Vim s využitím programovacího jazyka Lua (dokončení)

Ve druhé části článku o tvorbě pluginů pro textový editor Vim s využitím programovacího jazyka Lua dokončíme popis této zajímavé a užitečné problematiky. Zaměříme se především na popis dalších možností nabízených modulem vim, voláním funkcí naprogramovaných v jazyku Lua a další zajímavosti.

12. 1. 2016 0:00
Vim
Doba čtení: 22 minut

Tvorba pluginů pro Vim s využitím programovacího jazyka Lua

Textový editor Vim je oblíbený mj. i díky dostupnosti velkého množství pluginů (přídavných modulů). Tyto pluginy lze vytvářet ve Vim Scriptu, což je skriptovací jazyk, který je přímo součástí Vimu. Ovšem pro složitější a rozsáhlejší pluginy se používají i další skriptovací jazyky, mezi něž se zařadila i Lua.

Doba čtení: 23 minut

Textové editory ve Fedoře (3.část)

Na portálu mojefedora.cz vyšel 3. díl seriálu Pavla Tišnovského o textových editorech ve Fedoře. Dočtete se v něm editorech o Geany, jEdit, Emacs a Vim. Pokud jste nečetli předchozí části, tak první díl se zabýval textovými editory pro terminál…

29. 10. 2015 14:55

Rozšíření Powerline pro vim a bash

V poslední Softwarové sklizni byl u Coreutils Progress Vieweru screenshot příkazové řádky s pěkným rozšířením Powerline-shell, jak pohotově v diskusi uvedl uživatel daks. Dnes shodou okolností vyšel na serveru Tecmint podrobný návod, jak…

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim: propojení Vimu s debuggery

Poměrně velké množství programátorů používá textový editor Vim pro vývoj aplikací. Aby však Vim mohl plnohodnotně konkurovat integrovaným vývojovým prostředím, musí svým uživatelům nabídnout ještě minimálně jednu funkci – propojení s debuggery. Právě tímto tématem se budeme zabývat dnes.

21. 5. 2015 0:00
Vim
Doba čtení: 20 minut

Tvorba vlastního pluginu pro textový editor Vim

V předchozích částech článku o přídavných modulech určených pro textový editor Vim jsme si popsali některé užitečné pluginy, ovšem prozatím jsme si neřekli, jakým způsobem je možné vytvořit si plugin vlastní. Proto je účelem dnešního článku seznámení čtenáře se základy tvorby a publikace přídavných modulů pro Vim.

Doba čtení: 19 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (6.část – cestování v čase)

V dnešní části článku o užitečných pluginech pro editor Vim se budeme zabývat zdánlivou trivialitou: operacemi typu „undo“ a „redo“. Uvidíme však, že v posledních verzích Vimu došlo k poměrně dalekosáhlým změnám, které jsou dále podpořeny několika pluginy, například populárním modulem Gundo.

Doba čtení: 20 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (5.část)

I v páté části článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti textového editoru Vim se budeme zabývat převážně moduly, které zpříjemní život vývojářům. Některé dále popsané pluginy jsou univerzální (Matchit, Surround, snipMate), další jsou již zaměřeny na jednotlivé programovací jazyky (vim-fireplace, c.vim).

Doba čtení: 21 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (4.část)

V dalším článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti editoru Vim se budeme zabývat převážně moduly, které zpříjemní život vývojářům. Některé dále popsané pluginy, například NERD Commenter, jsou takřka univerzální, další pluginy (javacomplete) jsou již zaměřeny na jednotlivé programovací jazyky.

Doba čtení: 17 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (3.část)

Ve třetí části článku o užitečných skriptech a pluginech rozšiřujících schopnosti textového editoru Vim si popíšeme následující pětici pluginů: Calendar, Rainbow Parentheses, vim-signature, SearchComplete a nakonec i populární plugin nazvaný ctrlp.vim.

Doba čtení: 17 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim (2.část)

Ve druhé části článku o užitečných skriptech a pluginech pro editor Vim si popíšeme rozšiřující modul Fugitive, který je použitelný zejména pro uživatele pracující s Gitem. Dále si popíšeme podobně zaměřený plugin Vcscommand umožňující práci i s dalšími systémy pro správu verzí. Nezapomeneme ani na oblíbený NERDTree.

Doba čtení: 14 minut

Užitečné skripty a pluginy pro textový editor Vim

Vzhledem ke stále velké oblibě textového editoru Vim není divu, že pro tento nástroj vzniká velké množství skriptů i rozsáhlých pluginů. Vyvinuty byly i skripty umožňující snadnou instalaci a odinstalaci pluginů. Dnes si jeden takový skript popíšeme a navíc se budeme zabývat užitečným pluginem nazvaným vim-airline.

Doba čtení: 17 minut

Kakoune - nový textový editor inspirovaný Vimem

Hlavní vývojář (mawww) textového editoru Kakoune prohlásil aktuální stav za dostatečně stabilní a žádá o nové podněty. Kak se snaží být efektivnější než (Neo)Vim a jednodušší (na naučení a používání). Podporuje mj. multi-selection (vlastnost…

Vim pedál: ovládejte počítač nohou

Na letošní konferenci LinuxAlt proběhla také přednáška o textovém editoru Vim. Petr Hodač při ní ukazoval silné stránky tohoto editoru a to, jak dokáže uživatelům zjednodušit život. Objevila se i zajímavá periferie – Vim pedál. Ten funguje jako externí klávesnice a umožní nohou přepínat režimy editoru.

Doba čtení: 1 minuta