Hlavní navigace

Emacs

Remacs, přepsaný Emacs do Rustu

Populární editor Emacs bude portován do Rustu. Výhodou Rustu je mimo jiné i bezproblémová spolupráce s kódem v C, lze tedy portovat jen třeba jednu funkci do Rustu a beze změny ve zbylém C kódu lze zkompilovat funkční Emacs. K portování byl vybrán…

Emacs 25.1 přidává experimentální vykreslování přes Cairo

Po Vim 8, který vyšel před týdnem, vychází také další legendární textový editor v nové verzi – Emacs 25.1. Program nově zvládá načítat sdílené knihovny/moduly, vylepšuje síťovou bezpečnost (hlavně kontrolu TLS/SSL certifikátů) nebo vkládání znaků…

Textové editory ve Fedoře (3.část)

Na portálu mojefedora.cz vyšel 3. díl seriálu Pavla Tišnovského o textových editorech ve Fedoře. Dočtete se v něm editorech o Geany, jEdit, Emacs a Vim. Pokud jste nečetli předchozí části, tak první díl se zabýval textovými editory pro terminál…

29. 10. 2015 14:55

Historie vývoje textových editorů: EINE, ZWEI, Emacs

Seriál o historii vývoje textových editorů by samozřejmě nebyl úplný bez zmínky o rodině textových editorů Emacs. Podobně, jako je tomu u rodiny editorů vi/Vim, je možné vývoj Emacsu sledovat až do poloviny sedmdesátých let minulého století, kdy vznikl TMACS a TECMAC a později pak i první „plnohodnotná“ verze Emacsu.

Doba čtení: 21 minut

GNU Emacs 24.4

Vyšla nová verze textového editoru Emacs 24.4. Mezi novinky patří vestavěný webový prohlížeč (M-x eww), podpora více monitorů a fullscreen módu, digitální podpis balíčků či nový blokový mód. Více informací je k dispozici v oznámení k vydání a na stránce projektu.

Emacs 24.1 podporuje GTK+ 3

Vyšla nová verze textového editoru Emacs 24.1 a je dostupná na FTP serverech projektu. Mezi novinkami najdete nový balíčkovací systém, podporu pro zprava psané texty, vylepšení témat, vylepšené automatické doplňování nebo podporu pro GnuTLS, GTK+ 3, ImageMagick, SELinux a libxml2.

14. 6. 2012 11:05

Vyšel Emacs 23.2

Po necelých deseti měsících vychází další verze editoru Emacs s číslem 23.2. Změn je hodně, ale asi nejmarkantnější je začlenění Collection of Emacs Development Environment Tools (CEDET). Projekt tak získává například nástroje pro management,…

Uvolněn GNU Emacs 23.1

Po dvou letech vývoje vyšla další major verze editoru GNU Emacs, tentokrát s číslem 23.1. Nejvidi­telnější novinkou je konečně vyhlazování fontů spojené s přepracovanou podporou Unicode. Kompletní seznam změn naleznete v poznámkách k vydání.

Klávesové zkratky v bashové konzoli

Na serveru LinuxPlanet.com vyšel krátký návod, na používání klávesových zkratek v linuxové příkazové řádce. Dozvíte se například, jak jednoduše mazat poslední slovo, nebo celý řádek. Pokud se vám budou klávesové zkratky líbit, je možné povolit je…

Editory pro TeX: který je nejlepší?

V dnešním díle seriálu o TeXu pro začátečníky se podíváme na software, v kterém je možné TeXové zdrojáky editovat. Ukážeme si výhody IDE i textových editorů a ukážeme si, které z nich lze využít pro psaní v TeXu. Volba konkrétního favorita ovšem zůstane na vás...

Doba čtení: 6 minut

Stallman se již nebude podílet na vývoji Emacsu

Richard Stallman, otec populárního editoru Emacs, se nyní rozhodl zanechat jeho vývoje. K zániku Emacsu samozřejmě nedojde, budou se o něj starat jeho další dlouholetí vývojáři, a to Stefan Monnier a Chong Yidong. Stallman se na vývoji Emacsu podílel celých 32 let. Zdroj: NetworkWorld.com

GNU Emacs 22.1

Po více než pěti letech od vydání poslední major verze textového editoru Emacs je tu nová verze označená jako 22.1. Nabízí podporu GTK+, vylepšenou podporu myši, nový systém klávesnicových maker, vylepšenou podporu Unicode, drag-and-drop pod X a…

4. 6. 2007 11:21

Znáte možnosti Emacsu?

Jedněmi zatracovaný, druhými milovaný, takový je Emacs. Chcete vědět, čím si tento starobylý editor i dnes stále získává nové a nové uživatele? Chcete nahlédnout do nevyčerpatelné zásoby jeho možností, funkcí, pluginů a rozšíření?

Doba čtení: 4 minuty

Psaní a publikování s Emacs Muse

Na serveru Linux.com vyšel článek o psaní a publikování s Muse módem editoru Emacs. Díky tomuto módu můžete při použití jednoduchého značkovacího jazyka produkovat dokumenty v mnoha formátech, jako třeba LaTeX, Texinfo, HTML, XHTML, DocBook XML…

12. 4. 2007 11:42

Koniec svätej vojny - textové editory

Prehľad najpoužívanejších textových editorov v unixových systémoch. Inšpirácia pre nováčika a zamyslenie pre profesionála ako aj názorné ukážky zo života. Tento článok konečne ukončí svätú vojnu textových editorov. Ak ste sa doteraz zúčastňovali flame-wars týkajúcich sa vášho editora, toto článok vám vezme/dá vietor z/do plachiet.

Doba čtení: 4 minuty

Článek o využití tagových souborů na Linux.com

Server Linux.com informuje o využití tagových souborů při správě zdrojových kódů. Autor se ve svém článku věnuje jak způsobu vytváření tagových souborů, tak návazností na editory Emacs a Vim. O využití tagů jsme před časem psali ve článcích Emacs…

GNU Emacs a Vim

Na pultech knihkupectví se nedávno objevila velmi zajímavá kapesní příručka pro všechny uživatele populárních editorů Emacs a Vim. Pojďme ji společně prolistovat.

Doba čtení: 3 minuty

Rozhovor s Danny Thorpem

Danny Thorpe je vedoucím vědcem z Borland Software a byl součástí původního týmu, který vyvíjel programovací jazyk Delphi. V rozhovoru pro Builderau.au se rozpovídal o Delphi, Kylixu a budoucnosti projektu Mono. Pan Thorpe tvrdí, že se linuxová…

Outline editory (6)

V dnešní části seriálu o outline editorech si ukážeme, jakým způsobem je možné zpracovávat hierarchicky strukturovaný text s osnovou ve dvou pokročilých a současně i programovatelných textových editorech - Emacsu a jEditu.

Doba čtení: 11 minut

Abíčko pro duben 2004

Vyšlo nové Abíčko. Z obsahu: Stickfish koupila AbcLinuxu – Výsledky 5. ročníku ankety o nejpoužívanější distribuci – GnuCash – domácí účetnictví na úrovni – Balíčkovací systém Gentoo Linuxu – Emacs – jak…

19. 4. 2004 11:04

NetHack pro Emacs

Nethack-el je jeden z těch projektů, který se nezdrahám nazvat šíleným. Jedná se o port známé to RPG hry NetHack do prostředí Emacsu.

18. 9. 2003 11:17

Slackware Live CD 2.9.0.15

Slackware-Live CD se dočkal verze 2.9.0.15 a o dva dny později ještě opravné 2.9.0.16. Mezi novinky patří KDE 3.1.2, Kopete 0.6.2, vyřešení problému s bootovaním na některých strojích, odstranění některých 75 DPI fontů a Emacsu.

2. 6. 2003 9:04

Reference základních aplikací Linuxu

Na webu stehule.fsv.cvut­.cz je zpřístupněna reference základních linuxovych aplikací. Obsah: Bash, JOE, Emacs, PostgreSQL, SQL, Python, PIL, XML, DocBook, HTML, CSS, PL/pgSQL, libXML2.

26. 2. 2003 11:20

TeX + Emacs = TeXmacs

TeX i GNU Emacs mají každý mnoho příznivců. Je proto oprávněné se domnívat, že GNU TeXmacs 1.0, který je kombinací obou a ctí pravidla WYSIWYG, by se mohl stát velice oblíbeným.

Emacs 21

Emacs – famózní více-než textový editor – je tu ve verzi 21. Co Emacs 21 umí a nabízí přibližuje Linuxtoday a LinuxPlanet.

Referenční příručka Emacs Lisp

Na Zvonu vyšla referenční příručka jazyka Emacs Lisp. Zajímavou novinkou je také vyhledávání znaků, které vám pomůže například zjistit, jestli je ten který znak použitelný v XML (v textu či jménech tagů a atributů), nebo jak jej opsat entitou.

27. 9. 2001 9:51

Emacs pro mírně pokročilé (11): Kalendář a jiné kratochvíle

Zpestření a rozšíření seriózní práce nabízí prostředí editoru Emacs v podobě mnoha rozličných her a více či méně užitečných pomůcek. V posledním díle seriálu věnujícímu se Emacsu si o některých z nich povíme.

21. 6. 2001 0:00
Doba čtení: 6 minut

Emacs pro mírně pokročilé (10): W3

O tom, že Emacs je prostředí skutečně maximálně univerzální a rozšiřitelné, není třeba jeho příznivce dlouze přesvědčovat. Uživatelé Emacsu nemusí tento editor opouštět ani při brouzdání webovskou sítí, neboť mají k dispozici prohlížeč, který lze v prostředí editoru používat.

Doba čtení: 5 minut

Emacs pro mírně pokročilé (9): Elisp

Značná část editoru Emacs je napsána v jazyce Elisp. Pomocí tohoto jazyka lze editor rozšiřovat a upravovat podle vlastních potřeb. Navíc je Elisp víc než pouze jazyk určený pro rozšiřování možností Emacsu, jedná se o plnohodnotný programovací jazyk.

7. 6. 2001 0:00
Doba čtení: 5 minut

Emacs pro mírně pokročilé (8): Emacs a TeX

Elektronická sazba dokumentů často přináší podobný koloběh práce, jako kompilace programů. Úprava zdrojového textu, zpracování dokumentu a prohlížení výsledku. Emacs usnadňuje nejen tento monotónní rytmus, ale přináší i další výhody, o kterých bude řeč v dnešním pokračování.

Doba čtení: 5 minut