Hlavní navigace

Vítězem soutěže o IPv6 je...

5. 6. 2012

Sdílet

Minulý týden jsme vyhlásili vědomostní soutěž s IPv6. Teď je čas se podívat na vítěze. Celkem se zúčastnilo 685 soutěžících a správně z nich odpovědělo 42. Jednu otázku jsme nakonec nevyhodnocovali (viz správné odpovědi dále), ale vyřadila by jen čtyři ze soutěžících, kteří jinak odpověděli správně.

Linuxový generátor náhodných čísel vylosoval následující šťastlivce, kterým už byla dobrá zpráva oznámena:

Školení IPv6: Tomáš Vaněk
Kniha: Tomáš Greňo, Zdeněk Roub, Jiří Mikšík, Dominik Jochec, Jan Horníček
Tričko: Martin Pelikán, Jakub Hrabovský, Tomáš Hála, Michal Zima, Karel Slaný

Správné odpovědi na soutěžní otázky:

IPv4 používá 32bitovou adresaci, kolik bitů má v adrese IPv6?

Správně bylo 128 bitů.

Která z uvedených adres je nejspíše anycastová?

Řešení: 2001:db8:dead:be­ef::. Adresa, jejíž identifikátor rozhraní, tedy posledních 64 bitů, obsahuje samé nuly, slouží jako výběrová (anycastová) adresa pro komunikaci s libovolným směrovačem na síti. Více informací v RFC 4291.

Adresy začínající fe80::…

jsou linkové adresy, je možné je používat pro běžnou komunikaci v rámci jedné linky. Linkové adresy sice primárně slouží k servisním účelům, je je ale možné použít v podstatě k libovolné komunikaci s jedním omezením. Vzhledem k tomu, že adresy jsou unikátní pro každé rozhraní, je vždy spolu s adresou nutno specifikovat, které rozhraní má být použito.

Jak se DNS zeptáme na IPv6 adresu serveru?

dig AAAA www.root.cz

Pro ukládání IPv6 adres v systému DNS se používá záznam typu AAAA, je tedy třeba se programem dig zeptat na tento typ záznamu.

Jak se pingne linková adresa?

ping6 fe80::aad:88ce:ffc3:f611%eth0

Pouhé zadání linkové adresy opět nestačí, systém neví, kterým rozhraním má data poslat. Jméno rozhraní je možné zadat buď za znak procenta, nebo jiným způsobem, pokud jej program podporuje. V případě linuxového pingu je tedy také možné použít přepínač  -I eth0.

Kterým transportním síťovým protokolem se zajišťuje převod IPv6 adresy na odpovídající MAC adresu na ethernetové síti?

Řešení: ICMPv6. Protokol NDP (Neighbor Discovery Protocol), sloužící k objevování sousedů, je implementován pomocí speciálních zpráv protokolu ICMPv6. Ten se, ačkoli je z pohledu protokolu IPv6 vyšší vrstvou, řadí do síťové vrstvy. Vzhledem k chybě v zadání jsme se rozhodli správnost odpovědi na tuto otázku nevyhodnocovat.

Protokol IGMP, který slouží pro přihlašování multicastových skupin na IPv4 v IPv6…

existuje pod názvem MLD. Ačkoli má protokol nový název, principy fungování jsou velmi podobné.

Fragmentace v IPv6…

je proti IPv4 výrazně zjednodušena. U IPv6 není povoleno směrovačům provádět fragmentaci paketů na cestě. Fragmentovat může pouze zdrojová stanice, pokud potřebuje odeslat datagram větší než je nejměnší velikost MTU na cestě. Z toho důvodu je zapotřebí neblokovat veškerý ICMPv6 provoz, jinak by objevení velikosti MTU nefungovalo správně. Doporučení RFC 4890 shrnuje požadavky na filtrování protokolu ICMPv6.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 6. 2012 8:37

    Smíšek (neregistrovaný)

    Blahopřeji výhercům. Jednu otázku jsem měl špatně :-D tak aspoň něco jsem zjistil.