Hlavní navigace

Vivaldi se bude maskovat jako Chrome, aby zabránil blokování

20. 12. 2019

Sdílet

Vivaldi

Podle vývojářů přibývá webů, které blokují přístup ke službám, pokud uživatel přichází s prohlížečem Vivaldi. Od právě vydané verze 2.10 se tedy prohlížeč maskuje za Chrome, aby tomuto blokování předešel. Dělá to tak, že změní výchozí podobu hlavičky user-agent (UA) na stejnou, kterou používá Chrome.

Jako příklad webů blokujících nebo nějak omezujících přístup byly vybrány Google Docs, WhatsApp nebo Netflix. Tyto prohlížeče reagují na Vivaldi textem o nepodporovaném či zastaralém prohlížeči. Vývojáři se brání tím, že Vivaldi je moderní prohlížeč používající všechny aktuální technologie a nejjednodušším řešením je tedy toto chybné chování obejít změnou user-agenta.

Vivaldi není jediný prohlížeč, který se takto musí chovat. Hlavním důvodem pro uvádění Vivaldi v user agentu je hrdost. Tahle hrdost nás ale znevýhodňuje a někteří toho zneužívají pro blokování svých služeb. Proto to od dnešního dne vzdáváme, abyste mohli prohlížet web bez překážek, říká Jon von Tetzchner, výkonný ředitel Vivaldi Technologies.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 12. 2019 10:51

    Miroslav Šilhavý

    To je marketingový debilovýmysl, mít vše za všech okolností měřitelné. Jsou situace, kdy lze impakt měřit a je to účelné. Jsou také situace, kdy měření je zatíženo takovou chybou, že jeho vypovídací hodnota je nulová. Pokud např. zjistíme, že v nějakém oboru je lepší software A než software B, tak nelze porovnávat celkové počty. Muselo by se jít oborově. Stejně tak, pokud vyvíjím v jiném oboru, nemusí být masově používaný software nejvhodnější pro moje potřeby.

    Zrovna u prohlížečů je argumentů pro alternativy poměrně málo. Korporátní sféra vyžaduje bezpečnostní nastavení a centrální správu. Zrovna v tom alternativní prohlížeče zaostávají, takže se tam nikdy nedostanou. Mainstream ohromit nejde, tam jdou všechny argumenty stranou a vyhrává jednoduchost používání. Podobně, jako mainstream koupí rohlíky v Kauflandu a neváží cestu k pekaři za rohem, i když má rohlíky o něco chutnější.

    Tipuju, že Google brzy vymyslí, jak ostatní vyšachovat ze hry. Mohl by např. zavést certifikované prohlížeče a ověření pravosti - ten, kdo by pro svoji aplikaci vyžadoval "Genuine Google", mohl by ověřit. To se dá krásně skrýt za zaříkadlo bezpečnosti a kompatibility. Vývojář pak rád ověří, že na druhé straně má správný prohlížeč a podle toho využije specifické funkce. Google už dávno pochopil, že stačí nabízet svá vylepšení dobrovolně a špinavou práci (odstavení konkurence) udělají za ně jiní.

    To, že je potřeba se skrývat za "Chrome" vyjadřuje tuto zoufalou situaci.

  • 20. 12. 2019 13:18

    K>

    Takze jsme zase zpatky v dobach IE6, kdy stara dobra Opera umela snadno maskovat UA za IE6, protoze spousta webu hlasila chybu "spatny prohlizec" (i kdyz jinak ty weby v Opere normalne fungovaly).

    Takze tu bylo nejake krasne obdobi od porazky IE6 po priblzne ted. Dale asi lze ocekavat jen krusne casy kdy pouze Google Chrome bude ten jediny spravny a opravdovy. Historie se opakuje, kolo casu, blablabla. Proste furt dokola.

  • 20. 12. 2019 15:36

    Miroslav Šilhavý

    Oni tu špinavou práci na sebe berou vývojáři. Když vyrábíte aplikaci, nebo web, nemáte neomezené prostředky testovat vše ve všech prohlížečích. Takže je na snadě vyspecifikovat prohlížeče, a když to zlobí, tak raději uživatele nepustit, než mít ostudu z polofunkčního řešení. Odradíte tím možná pár procent zákazníků, kteří se nota bene dají segmentovat (používání minoritních prohlížečů je dobrá segmentace).

    Google to pochopil a místo toho, aby vnucoval prohlížeč uživatelům, nechal ho rozšířit v době, kdy se snažil o kompatibilitu. Teď přichází doba, kdy hází klacky pod nohy, aby trh zafixoval.

  • 20. 12. 2019 21:36

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    az na to, ze tvurce aplikace muze zobrazit "pouzivate nepodporovany prohlizec, pokracovat muzete na vlastni zodpovednost, ale podporujeme jen Chrome"... neco podobneho pred casem hlasila AirBank pri pristupu z Vivaldi, uz je to ale nejakej cas co ta hlaska zmizela...

  • 21. 12. 2019 8:15

    Ink

    A pak přijdou antimonopolní opatření, široká nenávist ke Google a jeho praktikám a začneme odznova. Tím jsem skončil, když nebudeš reagovat, rozhodně se nebudu zlobit, máš jistě ještě na Rootu aspoň deset vláken, kam potřebuješ nutně napsat několik desítek odstavců.

  • 21. 12. 2019 16:05

    RDa

    Od toho existuji standardy, jako aplikace nezavisla forma domluvy.
    To, ze vyrobci prohlizecu implementuji kdejakou blbost a pak tim machruji, mi nikdy neprislo dobry.

    Od pocatku co existuje Chrome mam z Google pocit ze je za tim nejaka levota a ten prohlizec je pro me by default neduveryhodny, je tam dost okaty stret zajmu a omezeni svobody.

  • 21. 12. 2019 16:35

    Miroslav Šilhavý

    K domluvě potřebujete i ty velké, jinak si můžete domlouvat, co chcete. IE poměrně dost kraloval do doby, než přišel Chrome od dalšího obra. 10% podíl Mozilly nedává šanci nic moc vyjednat. Dřív byla velká alergie na Microsoft, takže Chrome měl vydlážděnou cestu. Na Chrome alergie prakticky neexistuje, takže ho zatím nemá kdo ohrozit.

    Střet zájmů to není. Google je komerční firma a tam je jednoznačný a čitelný zájem na profitu. Jen není moc čitelný způsob, jakým na tom Google profituje - a to už patrně souvisí s tím omezením svobody, o kterém píšete.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.