Lightning konektor mi vždycky přežil zařízení, jen občas potřeboval vyčistit od prachu.
US-C na mobilu zdechne za 3-4 roky, pak zbývá jen pomalé indukční nabíjení.
U laptopu po 5 letech je ze dvou US-C jeden mrtvý úplně a druhý ztrácí kontakt.
US-C je mechanicky zoufalý konektor.
€Urouhnije by měla nařídit pro mobily dva konektory a pro laptopy tak 3 až 4, nebo radši jednoduchý odolný DC konektor. Laptop by taky moh fungovat na jakýkoliv zdroj 20-50V.
USB C ma teoreticky lepsi onstrukci nez AL.
Problem je v praktickem provedeni - konektory obecne jsou extreme narozne na presnost a povrchovou upravu, aby meli ocekavane parametry.
Apple si tohle pohlide na zarizeni i kaelech, ale ostatni ne.
Cenou se "stejny" konektor lisi i v radech, co se asi stane v ramci cutovani costu?
Dalci vec je kabbel, tluste, tuhe a tezke kabely vytvareji velke sily, ktere strukturu konektoru deformuje a tim nic rozlozeni sil a pritlak kontaktu v nem. A tak vznikle prechodovy odpor, a konektor se vypali...
Apple tohle resi take dobre, ma relativne tenke a mekke kabely (i kdy ty maji zase jine problemy).
Pokud nekdo mate typ na nejake prijemne kabely C-C (mekky silikon) tak to ocenim. Zatim jsem moc stesti nemel.
Lighting je mrtvy. Bohudik. To bylo porad na pobocce kdy zmateny american na navsteve behal po patrech a shanel v cesku nekoho kdo ma iphone :-) Jen diky tomu mam na stole lightning adaptery.
Strana device je vetsinou opravitelna byt ne uzivatelsky a treba jest mikroskop,mikropajku a najit spravny dil. "Vodvoka" to opravitelne neni a casi kdy si clovek spajel SCSI kabel i necim tak nevhodnym na opravu drobne elektroniky jako trafopajka jsou davno pryc. Treba investovat do domaci dilny.
Lide zapominaji kolik se opravilo vydrbanych konektoru o notasu. Ethernet porty, seriove porty, napajeci jacky, audio, vycochtane pcmcia kdy to nejake tele hodilo do brasny i s kartou. Urvany USB-A byly na dennim poradku. Ulamanych nebo vytriskanych konektoru na dokinach jsem tez par opravil - mnohdy ale byla nutna vymena celeho produktu kvuli nedostupnosti nahradniho dilu ci kdyz konektor byl soucast sasi.
> US-C na mobilu zdechne za 3-4 roky, pak zbývá jen pomalé indukční nabíjení.
Stačí se chovat k zařízení jako Evropan a ne jako dobytek. Mám doma starý OnePlus 6 z roku 2018. Ten USB-C konektor stále drží a funguje na výbornou. Dokonce i otec má po mně S21U a světě div se, ten telefon umře spíš na software než na konektor.
btw: US-C neexistuje, máš to tam hned dvakrát, takže těžko říci, o čem vlastně meleš. Mám pocit, že meleš absolutně mimo, protože ani nevíš jak se ten konektor jmenuje, respektive jeho zkratku.
btw: Jakože na místo připojení jednoho kabelu a mohu nabíjet a zároveň posílat data mám připojovat dva? Cože? Proč? WTF? Zalez do toho 20. století, dík.
To je fajn rada - když jsi u té dokovací stanice.
Ale pokud jsi někde na cestách
(což u nás může být prostě jen pochůzka po budově mezi konferenčními místnostmi) anebo pokud potřebuješ přenést data mezi notebookem a externím diskem (třeba proto, že se ta data nesmí objevit na síti...), tak se minimálně dva rychlé USB-C porty zatraceně hodí. ;-)
Já ti taky povím takový zázrak. Bylo nebylo, v dobách celkem nedávných, měl jsi notebook, došel domů nebo do kanceláře, vyndal ho z batohu a posadil do dokovací stanice na stole, aniž bys musel vůbec sáhnout na nějaký kabel. Bylo to rychlé a mechanicky velice spolehlivé, na rozdíl od dnějakého subtilního konektoru vhodného tak pro mobily, u kterého při hrubším používání hrozí zásadní poškození protikusu na notebooku.
Jo, jo. Třeba tu z IKEA - stačilo trochu upravit kapsy, pořešit vedení kabelů a dát dockinu do kapsičky, noťas do kapsy. ;-)
Mne na xperii jeste drzi micro usb. A to dostavala kapky. Blackberry taky prezilo.
Lidi se nekdy chovaji k tem vecem jak prasata. Treba ridici si pripoji mobil kabelem a ten jim pri jizde drbe do konektoru pripadne prejedou rigol a dostane ranu. A tak to jde cely rok. Tady je hodne kratky polocas rozpadu/ Misto toho aby kablik odlehcili chycenim na drzaku nebo ho hodili nekam kde se nebude porad namahat.
Stavalo se mi ze mi kolega v zasedacce stouchal neustale loktem do nabijeciho konektoru nebo se mi oprel o kabel rukou. Jen kvuli temto expertum jsem si poridil kabely s L konektory a pokud je to mobil tak jde na indukcni dobijeni.