Hlavní navigace

Vydán Blender 2.80 s přepracovaným rozhraním

31. 7. 2019

Sdílet

Blender 2.80 Autor: Blender

Na světě je očekávaná nová verze 3D animačního programu Blender. Jak je u něj zvykem, jednou z hlavních novinek je to, že tvůrci opět totálně překopali uživatelské rozhraní, které – věřme jim – je opět o dost efektivnější a po zacvičení se s ním bude lépe pracovat, nicméně opět tedy můžeme zahodit příručky, postupy a návody na starší verze. Jinak součástí nového vzhledu je i tmavé téma a nová sada používaných ikon.

V novém 3D okně se bude pracovat o něco efektivněji, včetně modelování či sochaření. Je zde řada nových nástrojů, intuitivních widgetů pro různé účely, lišt pro rychlý přístup, nový rychlý renderer Eeevee (pro zobrazení i finální render; umí věci jako volumetriku, screen-space reflections/refractions, subsurface scattering, soft/contact shadows, depth of field, motion blur či bloom). Vylepšena je též podpora 2D animací (např. Grease Pencil) včetně integrace 2D nástrojů do 3D prostředí.

Podrobnosti shrnuje oznámení o vydání.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.