Hlavní navigace

Vyšel Debian 10 Buster: přidává 13 tisíc balíčků a dvě třetiny aktualizuje

7. 7. 2019

Sdílet

Debian Buster

Přesně podle plánu dnes vyšel Debian 10 Buster. Přináší 13 370 nových balíků, celkem jich tedy je 57 703. Většina software byla aktualizována, což se dotklo 35 532 balíků (62 % všech balíků z verze Stretch). Odstraněno bylo naopak 7278 balíků (13 % z předchozího vydání).

Systém přichází s řadou připravených desktopových prostředí jako GNOME 3.30, KDE Plasma 5.14, LXDE 10, LXQt 0.14, MATE 1.20 a Xfce 4.12. Velkou novinkou také je, že GNOME se ve výchozím stavu spouští nad Waylandem místo klasického X.org.

Buster ve výchozím stavu zapíná bezpečnostní modul AppArmor a jako firewall používá moderní nftables. Pro nově vytvářené šifrované svazky se používá formát LUKS2 a vylepšena byla také podpora UEFI Secure Boot.

Tato verze bude plně podporována do roku 2022 a poté bude ještě omezená podpora prodloužena o další dva roky projektem LTS. Kompletní novinky najdete v poznámkách k vydání, připravili jsme pro vás také podrobný článek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 7. 2019 14:27

    Wavelet

    Napsal by mi někdo stručně jaký je současný stav (výhody/nevýhody) Debianu jako desktop OS oproti Ubuntu? Ideálně vlastní zkušenost -- ostatní si dohledám, dík!

  • 7. 7. 2019 22:34

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    vyhoda:
    - mas cistej Debian
    - moznost Testing/Unstable repositaru (v *buntu misto toho ruzne PPA)
    - vice mainline

    nevyhoda:
    - nektere veci si musis doladit sam (v *buntu je to vice odladenejsi/pri­pravenejsi)

  • 8. 7. 2019 0:27

    Jan Hrach

    Nejsou tam (minimálně v defaultu) vylomeniny jako netplan, systemd-networkd, plymouth a wayland (u toho se teď tady píše že se s GNOME přitáhne, což nedovedu posoudit, neboť nepoužívám GNOME; i kdyby to byla pravda, tak to znamená, že se přitáhl o dva roky odladěnější a ne „alfaverze“ jako v Ubuntu 17.10), se kterými jsem zatím vždy řešil jenom problémy a nepřinesly mi žádný užitek. Ve verzi 9 bylo možné dokonce Debian provozovat bez systemd, ve verzi 10 jsem to zatím netestoval.

    8. 7. 2019, 00:31 editováno autorem komentáře

  • 8. 7. 2019 5:49

    Jan Hrach

    Protože by někoho mohlo zajímat trochu rozvedení těch problémů, ať to nevypadá, že jenom nadávám a tak:

    netplan: teď když googlím tak to vypadá, že to možná tehdy nebyl netplan ale nějaký ten jejich systém co používali předtím (ale /etc/network/in­terfaces to nebylo, to bych samozřejmě znal). Každopádně v létě 2017 se mi zaboha nepodařilo najít jak nastavit jednomu rozhraní více IPv4 adres. Jediný návod byl „vyrobte si emulovaný ifconfig-like alias“.

    systemd-networkd: Ubuntu 18.04 při většině updatů (nejspíš když dojde k reloadu systemd) zapomene ručně přidané routy (přidávané up skriptem openvpn serveru, přičemž openvpn žádný signál nedostane, takže neví, že je potřeba up skript spustit znovu). Určitě to má nějaké hezké řešení, ale je to prostě opruz navíc.

    plymouth: Odemykání zašifrovaného rootfs pomocí skriptu umístěného v initramdisku (který to odemkne například pomocí čipové karty, z šifrovaného grubu, z jiného oddílu kde je keyfile nebo po síti) vyžaduje opruz s ručním nastavením cryptsetupu a následné ruční killnutí plymouthu, na kterém se to zasekne (bugreport)

    wayland: Až do minulého týdne neexistovala možnost jak se připojit k existující session vzdáleně. Takže jsem takhle nainstaloval Ubuntu 17.10, nechal lidi zamknout kancl a tak a odešel jsem že jim zbytek připravím vzdáleně a až přijdou tak to budou mít ready (instalovala se tam proprietární grafická aplikace pro obsluhu eye trackeru). A pak to bylo mrzuté.

  • 9. 7. 2019 19:41

    k3dAR
    Stříbrný podporovatel

    @Jan Hrach

    spis to byl netplan, pokud si pamatuju pred tim nic jineho buntiho specific nebylo a v 18.04 na serveru netplan nepouzivam, jednoduse se doinstaluje ifupdown balicek a pak se pouziva klasika /etc/network/in­terfaces

    ad plymouth nemel sel problem odemknout LUKS oddil pres ssh kdyz sem mel nesifrovanej boot, pro sifrovanej boot to sice neplati (ani v Debianu) ale samotna instalace s sifrovanym /boot je potreba resit rucne jak v *buntu tak v Debianu, navic v Debian10-64bit/EFI(zkousel sem asi pred 1/4 rokem tedy nonstable, nevim zda je to jiz fixle) si na EFI oddil daval mini grub.cfg s cestou k regulernimu grub.cfg a to i kdyz byl v /etc/default/grub nastaveno GRUB_ENABLE_CRYP­TODISK=y , tam tam nebylo automaticky pridanu cryptomount a muselo se pridat rucne (do toho v EFI), jinak to samozrejme nevedelo ze to ma cilovej boot chtit odemknout, bohuzel i rucni pridani bylo vzdy premazle pri update-grub/jadra... v *buntu tento problem nemam

    ad wayland+ubuntu(-gnome) i vzdalene muzes prepnout vychozi sessin aby se wayland nepouzil a jak pise AsciiWolf v Debian10+Gnome je take... nemam to sice overene, pouze vim ze v Debian10+Xfce wayland samozrejme neni, ale tedy neni ani plymount aktivni, coz stejne poresi v *buntu i odebrani splash parametru

    i tak tech veci se jsou nedoresene a uzivatel je musi poresit, vypnout, prepnout vidim v *buntu mnohem mene nez v Debianu, alespon ze Debian10+Xfce uz ma predinstalovane whiskermenu, i kdyz v default profilu/panelu stale neni :-)

    edit: + potesilo v Debian10 ze uz je k doinstalovani v repu balicek xfce elementary ikon a nemusim to tahat rucne

    9. 7. 2019, 19:42 editováno autorem komentáře

  • 9. 7. 2019 12:36

    AsciiWolf

    Plymouth i Wayland ve výchozí desktop variantě (tj. GNOME) Busteru je, Wayland je dokonce (na rozdíl od Ubuntu) použit jako výchozí, což je zmíněno i ve zprávičce.

  • 8. 7. 2019 15:34

    jaromrax

    Mám jednu (ne moc aktuální) zkušenost (, ale myslím, že tohle se nezměnilo) :
    - pro mě měl Debian zásadní výhodu, že po zkompilování modulů do jádra jsem na to nešáhl snad až do další verze.
    - používám teď spíš Ubuntu a tam holt po každé aktualizaci jádra musím rekompilovat. Jednou jsem byl opravdu v úzkých, protože se s novou verzí jádra začaly hlásit úplně neznámé chyby.
    Konec hlášení.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.