Hlavní navigace

Vyšla Ekiga 2.00

14. 3. 2006

Sdílet

Ekiga je software pro IP telefonii, kompatibilní s protokoly SIP a H.323. Můžete zkrze něj vytvářet audio a video konference s dalšími klienty využívajícími stejné protokoly. Pokud máte pocit, že jste o tomto software nic neslyšeli, poradím vám: Původně se jmenoval GnomeMeeting.

K dispozici jsou balíčky pro některé distribuce i zdrojové kódy. SIP účet můžete získat například na Ekiga.net.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 3. 2006 7:52

    bez přezdívky
    Zajímalo by mě jestli tahle telefonie projde všema firewalama ala skype.
    nejde mi o telefonování do běžných sítí..
    stačí mi jenom pc2pc ale jestli to vyžaduje veřejnou IP tak to asi šanci nemá...
    nic o tom nevim, tak se ptam...
  • 15. 3. 2006 9:05

    pingu (neregistrovaný)
    No, a co když náhodou stavíte vnitropodnikovou telefoní síť? Pravda, tam už se používají hardwarový klienti. I když, pokud by jste chtěl šetřit a telefonistům dal jen sluchátko k počítači, tak docela ušetříte.
    A mimo to, Skype není všelék.
  • 15. 3. 2006 9:01

    Xerces (neregistrovaný)
    Heleďte co furt máte s těma firewallama? Firewallem vám neprojde ani Skype když ho zamknete . Máte asi na mysli překlad adres do vnitřních sítí (NAT), ne? To, že to bývá často zbastleno dohromady Vás nesmí mást. :-) K tomu asi toto. Jako začínající amatér s VoIP jsem si rozjel server Asterisk (asterisk.org) - ovšem na veřejné IP, ale pak už s povídáním si s lidmi na NATem nemá už vůbec žádný problém. Jestli se nepletu tak to funguje tak, že se klienti registrují k tomuto serveru a udržuje se jakési slabé spojení s tímto serverem a ostatními klienty, které umožní zpětně kontaktovat klienta serverem. Tak asi k tomuto a zdá se mi to daleko čistší a férovější řešení než skype, jelikož veškerou zátěž na sebe bere server. Ještě k tomu firewallu. Každý firewall má odemknutý minimálně port 80, takže vám teoreticky nic nebrání v tom rozjet jakoukoliv službu na tomto portu jestli se nepletu. Ale jak říkám jsem amatér, takže to jsou spíš takové postřehy z praxe, než teorií podložená fakta. :-)
  • 4. 9. 2006 8:01

    Tomas IV. (neregistrovaný)
    NAT to zvládá, alespoň u mě. Má to na to i spec. funkci "detekce NAT" podle které se pak automaticky nastaví.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.