Hlavní navigace

Vyšla Fedora 30: aktualizuje klíčové balíky a zrychluje DNF

30. 4. 2019

Sdílet

Fedora 30

Podle očekávání byla vydána Fedora 30. Vychází ve dvou edicích: Workstation pro desktop a Server pro serverové nasazení. Kontejnerovou variantu Atomic Host nahradí Fedora CoreOS, která ale vyjde později. Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby, verze pro ARM a alternativní architektury. Pokud už máte nainstalovanou starší verzi, podívejte se na instrukce pro aktualizaci.

Fedora Workstation přichází s prostředím Gnome 3.32 a v repozitářích najdete spoustu čerstvého software jako linuxové jádro 5.0, GCC 9, Bash 5.0, PHP 7.3 a další. Velmi užitečnou novinkou je podpora formátu zchunk uvnitř repozitářů, což umožňuje DNF stahovat jen rozdíly mezi metadaty jednotlivých repozitářů a ušetřit tak prostředky.

Došlo také k aktualizaci mnoha dalších nástrojů a balíků včetně Golang, Python či Perl. Bylo také odstraněno mnoho balíčků závisejících na Pythonu 2, kterému brzy skončí podpora. Pro úplný přehled si prohlédněte seznam změn ve Fedoře 30.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.