Hlavní navigace

Western Digital může uvést PLC SSD už v roce 2025

15. 6. 2021

Sdílet

NVME SSD Autor: Depositphotos

O PLC NAND flash čipech, tedy čipech, které v jedné buňce uchovávají 5 bitů informace, se hovoří už pár let. Dle nejnovějších informací by taková SSD mohl Western Digital (vlastní NAND flash divizi známou pod jménem SanDisk, která tradičně spolupracuje s Toshibou/Kioxiou) uvést na trh už za čtyři roky.

Dnes běžně dostupná SSD na trhu používají TLC, resp. QLC čipy. První jmenované uchovávají 3 bity informace v NAND flash buňce a musí tedy umět rozlišovat 8 napěťových úrovní. U QLC už je to 4 bity a tedy 16 úrovní, pro PLC pak platí 5 bitů a tedy 32 napěťových úrovní. Zatímco samotný přechod od QLC k PLC tedy potenciálně zvýší kapacitu při jinak totožné výrobě (už jen) o 25 %, bude zde další pokles životnosti. Ale také prodejní ceny SSD a dalších výrobků s PLC čipy.

S prozatím stále nezpomalujícím počtem vrstev NAND flash ve vrstvených čipech lze předpokládat, že nejpozději kombinace PLC s řekněme 250+ vrstvami bude tím, co přinese na trh relativně levná SSD s kapacitami nad 10 TB. Dále pak počítejme, že do 5 let uslyšíme o 6bit-per-cell NAND flash čipech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.