Hlavní navigace

3rdRail: konečně pořádné IDE pro Ruby on Rails?

22. 10. 2007
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Na nedávné RubyConf 2007 v Berlíně bylo představeno nové IDE zaměřené na vývoj v Ruby a především v Ruby on Rails. Protože IDE pro Ruby a Ruby on Rails v současné době spíše nejsou nežli jsou, vzbudilo 3rdRail patřičný rozruch. Jaké je? Co nového přináší?

O co se jedná?

3rdRail je IDE postavené na populárním Eclipse, o kterém lze bez nadsázky prohlásit, že se jedná o nejpopulárnější OSS IDE. Pro Eclipse existuje velká řada pluginů, které můžete použít i v 3rdRail.

w13

Co všechno v 3rdRail naleznete?

Instalační balíček 3rdRail je solidní bumbrlíček, což je zapříčiněno tím, že krom vlastního IDE obsahuje například databázi MySQL a další podpůrný software. Určitě stojí za zmínku, že s licencí na 3rdRail dostáváte zároveň také licenci na InterBase databázi, která taktéž pochází od CodeGear. Interbase byla dříve pouze pro Windows, Linux a Solaris, nyní je dostupná i pro Mac OS X.

Instalace

3rdRail se dle poznámek k vydání kamarádí s Ruby 1.8.5 a Ruby on Rails 1.1 nebo novější. Podporována je platforma Windows ve verzích XP a Vista, Mac OS X ve verzi Tiger (pouze Intel) a RHEL 4. Dále je ověřené, že 3rdRail běží též na RHEL 5, Mac OS X Tiger PPC a Ubuntu Feisty Fawn, ty však již podporovány nejsou. Lze pochopitelně předpokládat, že 3rdRail poběží i na ostatních linuxových distribucích.

Na instalaci mě poněkud rozladilo, že defaultní volba na Mac OS X byla instalace do ~/Applications, což mi moc jako systémové řešení nepřijde, a navíc z instalačního průvodce nebyl tento záměr jasně poznatelný.

interpreter

V 3rdRail můžete mít pro každý projekt jiný interpret.

Jakmile budete mít IDE nainstalované, je třeba nastavit interpreter. V 3rdRail je možné mít pro každý projekt nastaven jiný interpret, což považuji za velmi užitečné. Můžete si zvolit mezi klasickým MRI a JRuby, což jsou v současné době jediné implementace Ruby, které jsou natolik zralé, že na nich bezproblémově běží Ruby on Rails. Pokud jste nalezli zálibu v implementaci Rubinius, IronRuby, případně Ruby.NET či některé jiné, můžete je na vývoj v Ruby v 3rdRail zkusit použít, podporovány však nejsou.

Hodnocení: 2

Čeho si na 3rdRail nejvíce cení jeho tvůrci?

„3rdRail je intuitivní IDE postavené specificky pro Ruby on Rails s podrobným chápáním sémantiky a zvyklostí RoR“, říká pan Michael Swindell, viceprezident společnosti CodeGear pro produkty a strategie. „Tento rychlý, přesně zaměřený a přitom jednoduchý nástroj – s vlastnostmi jako inteligentní dokončování kódu, refaktoring, chytrá navigace kódem, editování, ladění a další – rozumí všemu, co vývojář chce provést.“

Vlastnosti

Refaktoring

Refaktoring je možná nejčastěji zmiňovaná výhoda 3rdRail. Každý z vás, který se kdy podílel na nějakém větším projektu, mi jistě dá za pravdu, že ať se všechno navrhne ze začátku sebelíp, nakonec se stejně skončí u refaktoringu. V 3rdRail je algoritmus refaktoringu navržen speciálně pro Ruby on Rails, takže máte jistotu, že nic nebude vynecháno. Před jeho provedením máte možnost zjistit, co všechno bude přejmenováno v praktickém náhledu.

Hodnocení: 1

Zvýrazňování syntaxe

Asi nikoho nepřekvapí, že 3rdRail podporuje zvýrazňování syntaxe jak pro Ruby, tak pro RHTML, RJS, YAML a spoustu dalších formátů. Co se však týče kvality zvýrazňování syntaxe, musím konstatovat, že jsou věci, které mi chybí. Například odlišení sekvencí v řetězci, které se budou vyhodnocovat, od zbytku řětězce. Mám na mysli konstrukci "#{výraz}" samozřejmě včetně jeho obměn jako "#@instance_variable", "#$global_variable" a podobně, které bohužel zvýrazňovány nejsou.

Hodnocení: 2

complet

Doplňování kódu v Project Commander funguje perfektně.

Doplňování kódu a integrovaná dokumentace

Musím říct, že doplňování kódu a integrovaná dokumentace v 3rdRail mě velmi mile potěšila. Napovídá rychle, velmi dobře a užitečně. Rozhodně obrovské plus pro 3rdRail, dokonce jsem se díky ní naučil několik užitečných metod, které jsem dříve neznal. Snad jen kdyby mohlo 3rdRail doplňovat i jména knihoven, které mohu načíst pomocí require

Hodnocení: 1

Navigace v projektu

3rdRail má pěknou podporu navigace v projektu, díky které se můžete zorientovat nikoliv pouze ve svých třídách a metodách, ale také v konstantách, proměnných a podobně. Přes poměrně velké množství informací zůstává navigace rozumně přehledná.

Hodnocení: 1

A co na to David Heinemeier Hansson?

„Nové IDE společnosti CodeGear jménem 3rdRail představuje významný krok v oblasti nástrojů pro Ruby on Rails”, řekl pan David Heinemeier Hansson, tvůrce Ruby on Rails. „Jeho tvůrci šli dále, než představují makra či generátory a pracovali s kódem Rails spíše logickým způsobem, než na pouhé textové úrovni. To otvírá celý nový svět možností jako třeba pokročilý refaktoring a obecně poskytuje prostředí blízké komukoli, kdo dnes používá bohatě vybavených architektur jako .NET nebo J2EE s velkými nároky na funkčnost IDE.”

Interní editor

Jsa odkojen na unixových systémech, kladu přirozeně velké nároky na schopnosti editoru. Jak asi víte, Eclipse nijak úžasným interním editorem nedisponuje. Stejně je tomu i u 3rdRail, bohužel.

Jaká vylepšení editoru bych já osobně ocenil? Především vysokoúrovnější práci s textem, například inteligentnější práci s párovými entitami jako jsou závorky nebo uvozovky podobně. Vyhovovovalo by mi, kdyby se při označení textu a stisknutí některého z otvíracích párových znaků označený text automaticky obalil z obou stran požadovaným znakem, ať již závorkami nebo uvozovkami. Takhle to má například TextMate a považuji to za velice praktické. Myslím si, že na editoru by měli vývojáři 3rdRail podstatně zapracovat.

Hodnocení: 4

Project commander a Ruby console

Project commander je v zásadě shell zaměřený speciálně na Ruby on Rails, velmi dobře a detailně zvládá doplňování příkazů a hlavně jejich argumentů. Mezi příkazy, které commander umí doplňovat jsou jak skripty ze standardní railsové složky scripts, tak také nástroje jako jsou Capistrano, RDoc, Rake a spoustu dalších. Samozřejmostí je, že veškeré akce vykonané pomocí commanders se okamžitě projeví v IDE.

Za velké plus 3rdRail považuji fakt, že soubory vygenerované příkazem script/generate se zobrazují jako hypertextové odkazy, což mi připadá velmi praktické.

Hodnocení: 1

error

Nic není bez chyby, ani 3rdRail.

Stabilita

3rdRail je velmi mladé IDE a je to na něm bohužel znát. Ačkoliv vlastnostmi je na tom velmi dobře, se stabilitou to již tak slavné není. Nejednou se mi stalo, že jsem byl nucen použít násilné ukončení aplikace, protože přestala reagovat, a setkal jsem se i s několika chybovými hláškami vypovídajícími o tom, že by program ještě potřeboval poladit. Věřím, že na tom vývojáři zapracují, nicméně v současné době je stabilita určitě limitující.

Hodnocení: 4

Další vlastnosti 3rdRail

Protože Ruby on Rails jsou určeny pro vývoj webových aplikací, odpovídá tomu i vybavení 3rdRail. Přímo z prostředí editoru můžeme v zabudovaném gecko-based browseru prohlížet jednotlivé kontrolery, k dispozici máme inspekci DOM i debugování JavaScriptu. Praktické a užitečné, rozhodně potěší.

A Yukihiro Matsumoto?

Yukihiro Matsumoto, tvůrce programovacího jazyka Ruby řekl: „Gratuluji k vydání nástroje 3rdRail. Jako autor jazyka Ruby a vývojář zároveň jsem víc než potěšen tím, že vývojový nástroj CodeGear se připojuje ke komunitě vývojářů Ruby. Nástroje Borland mi hodně pomohly, když jsem začínal programovat a je pro mne velkou ctí, že nástroj CodeGear dnes podporuje jazyk, který jsem navrhl. Nástroj 3rdRail je dobře navržené a působivé rozhraní pokrývající programátory na všech úrovních, od začátečníků až po experty. Očekávám, že 3rdRail významně přispěje ke světlé budoucnosti jazyka Ruby.“

d2

Takto vypadá otevřený projekt v 3rdRail.

Kolik 3rdRail stojí aneb má cenu to kupovat?

V 3rdRail se Code Gear rozhodlo nasadit novou platební politiku. Již neplatíte za konkrétní verzi produktu, ale platíte za licenci k produktu plus roční update. Po roce si můžete, ale také nemusíte, updaty prodloužit, je to jen na vás. Společnost hodlá 3rdRail updatovat dosti často a nemá se jednat zdaleka jen o updaty udržovací – jednou za tři měsíce se máme dočkat velkého updatu s novými vlastnostmi.

Pokud Vás 3rdRail zaujalo, můžete si je objednat ve webovém obchodě společnosti Borland. Zaváděcí cena včetně ročního předplatného software činí 7200 Kč bez DPH.

Cloud23

Závěr

Shrnuto a podtrženo, 3rdRail je sice mladý, ale každopádně velmi nadějný projekt. Vhledem k tomu, že kromě NetBeans zatím příliš velkou konkurenci nemá, jsem nakloněn věřit tomu, že se na trhu prosadí.

Odkazy

(Poznámka: ohlasy na 3rdRail jsou přejaty z tiskové zprávy o uvedení 3rdRail na trh.)

Autor článku

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.