Hlavní navigace

Akta X 0506

11. 7. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Microsoft má v úmyslu přiblížit RSS masám; příští verze Windows bude mít jeho integrovanou podporu. Přežije podspecifikovaný formát objetí giganta? RelaxNG má své diskusní fórum. W3C aktualizuje SPARQL a VoiceML.

Microsoft sází na RSS

V posledních týdnech se znovu hodně mluví o RSS, případně o Atomu. Vlnu vzrušení vyvolalo oznámení Microsoftu, že Longhorn bude mít vestavěnou podporu RSS (1.0 i 2.0, tedy obou hlavních soupeřících formátů). Pravděpodobně to bude vypadat tak, že součástí Longhornu bude čtečka RSS a všechna data stažená přes RSS budou ležet na jednom místě. Aplikace budou mít k dispozici seznam všech kanálů určitého uživatele a budou moci přistupovat k uloženému obsahu. Nové kanály se budou přihlašovat jednoduchou akcí myši; jakmile bude kanál přihlášen, je okamžitě k dispozici všem aplikacím podporujícím (tímto způsobem) RSS.

Je to vcelku logické využití velké a stále rostoucí obliby RSS; nepochybně přispěje k ještě mnohem většímu rozšíření. Pochopitelně se hned ozvali i šťouralové, kteří se obávají, že tento způsob integrace RSS se systémem přinese také další bezpečnostní díry a nové zajímavé možnosti pro podvodníky všecho druhu. Mírně znepokojivá je také skutečnost, že už teď Microsoft navrhuje svá rozšíření.

Obvyklé „vylepšování“ standardů může být v případě RSS o to horší, že se nejedná o žádný opravdový standard, který by zaštiťovala autorita respektované organizace. Za RSS 2.0 stojí Dave Winer a firma UserLand, konkurenční RSS 1.0 je aktivitou nezávislé diskusní skupiny RSS-DEV. Za této situace má nejen Microsoft, ale i kterákoli jiná vlivná firma, jež se rozhodne pro masivní využití RSS, volné ruce k rozšiřování současných či vytváření dalších verzí RSS vhodných pro jejich účely. Interoperabilita RSS, jejíž zdání je v současnosti pracně udržováno tím, že čtečky podporují až pět různých formátů, by tak definitvně mohla vzít za své.

Snahy o standardizaci RSS už zde byly a vyústily ve vytvoření dalšího syndikačního formátu zvaného Atom. Specifikace Atomu je dokončena, teď prochází jako Internet-Draft formálním standardizačním procesem v IETF a koncem tohoto roku by měla být publikována jako RFC.

Atom je technicky vyspělejší než všechny verze RSS, je standardizován, ale přesto nebude snadné, aby se ve světě syndikace prosadil – různé verze RSS jsou široce používány a hluboce zakořeněné. Práve proto si Atom zaslouží naši podporu. Můžete-li, publikujte svá data také jako Atom (nenápadná výzva pro Root.cz). Máte-li na výběr z více formátů, odebírejte atomový kanál. Poskytovatelé informací pozorně sledují své statistiky a dostatečně populární formát si nedovolí opomenout.

Fórum uživatelů RelaxNG

Murata Makoto, jeden z autorů validačního jazyka RelaxNG, oznámil koncem června založení diskusní skupiny pro uživatele tohoto jazyka. Pracujete-li se schématy RelaxNG a chcete se podělit o své zkušenosti nebo potřebujete poradit, máte kam se obrátit.

skoleni

Specifikace W3C

První červnový den pracovní skupina RDF Data Access zveřejnila druhé pracovní verze dvou specifikací. Dokument SPARQL Protocol for RDF popisuje protokol pro přenos dotazů SPARQL od klienta k procesoru tohoto dotazovacího jazyka pro RDF. Dokument SPARQL Query Results XML Format specifikuje formát XML, v němž procesor vrací výsledky dotazu.

13. června W3C oznámilo, že se specifikace Voice Extensible Markup Language (VoiceXML) 2.1 stala kandidátem na doporučení W3C. VoiceML je formát určený k tvorbě hlasových dialogů s využitím digitalizace zvuku a syntézy a rozpoznávání řeči. VoiceML 2.1 je plně zpětně kompatibilní se současným doporučením W3C VoiceXML 2.0; pouze standardizuje některé další funkce implementované hlavními výrobci.