Root users be like:
Intel Mac, na ktorom ide Linux slušne - "Haraburda s krátkou podporu, lenovo má oveľa lepšiu. Dal som svoje staré 15 ročné lenovo rodičom a tí si ho pochvaľujú."
Apple Silicon Mac s experimentálnou podporou Linuxu - "Linuxový stroj s výborným pomerom výkon/spotreba "
A co Tě na tom překvapuje? Jediné, co mi na Macu zásadně imponuje, jsou ty jejich nové silicon chipy. Kdyby byla nějaká rozumná nabídka srovnatelně rychlých strojů od jiného výrobce, na Apple bych ani nepomyslel.
Jde o rychlost. Podle mých informací třeba kompilace Rustu na siliconech běží nesrovnatelně rychleji.
To je fajn, len zrovna možnosť rýchlejšej kompilácie rust-u by mi nestála za to nepohodlie. Radšej by som mal hardvér, kde výrobca je nápomocný.
apple systemy v podstate neznam, krome toho, ze dcera ma iphone.
predpokladam, ze gnu nastroje funguji v macos?
kdybych tam mel g++, make, vim, tak jsem spokojen.
vim a make je v app store, g++ sa doinstaluje
mac os je postaveny na unixe takze vacsina veci funguje.
problem je s rychlostou kompilacie kodu, m2 a os sonoma,
na starsich intel macoch to ide rychlejsie
problem je s rychlostou kompilacie kodu, m2 a os sonoma,
Tak to nevím i čem mluvíte. Mně se C++ kompilace přechodem z Intelu na Apple Silicon zrychlila cca 5x resp. 5x se zkrátil čas kompletního buildu. Pod MacOSem...Linux na AS neprovozuji.
27. 11. 2024, 09:43 editováno autorem komentáře
Jak už bylo zmíněno s tím problémy nebývají. Vim je součástí systému,
komplilátor (založený na clang) a věci okolo jsou v balíčku Xcode Command Line Tools přímo od Apple, který se dá nainstalovat jedním příkazem z terminálu.
Rychlý seznam nástrojů (na x86-64 platformě) případně tady: https://pastebin.com/raw/eWZ1pAr1
Spousta unix nástrojů v systému není v těch GNU variantách, ale z BSD kvůli kořenům toho systému. Takže např. tar není stejný, awk není gawk jako na běžných linuxových distribucích atp. Nicméně není žádný problém je doinstalovat přes Homebrew https://brew.sh/ . Což je asi nejpoužívanější balíčkovací systém pro macOS, který má spousty OSS balíčku včetně GNU software, umí pracovat jak s předvyrobenými binárkami, tak to sestavovat ze zdrojáku, nebo používat přímo distribuční instalátory od vydavatelů/ autorů software (říká se tomu cask).
Samozřejmě není to stejný systém jako Linux, logicky každý má své výhody i nevýhody, což je i jedním z důvodů existence Asahi. A záleží, co u každého převáží (nevím např. pokud někdo na systému explicitně chce používat nativní Linux kontejnery bez dalších mezivrstev, případně něco co přímo závisí na linuxových subsystémech jako cgroups). Jinak v macOSu je pár verzí zpátky vestavěný rychlý framework pro virtualizaci. Takže s trochou usílí není žádný zásadní problém si případně spustit i virtuál s linuxovou distribucí například přes UTM https://mac.getutm.app/, kde si pak můžete vybrat, jestli pojede pod QEMU nebo právě s tím nativním Apple frameworkem.
Snahu dostat Linux na Mx macOS chapu a fandim tomu.
Ale ti co Mx cipy chteji jen kvuli vykonu tech cipu (pro praci) to muzou na macOS pouzivat prece uz nyni ne? Linux ve virtualizaci, rozdil oproti nativnimu vykonu bude tak 1%
Já té snaze rozumím. Já taky nemám na svém počítači Windows, abych tam měl na celou obrazovku ve virtuálu Debian. Pokud macOS nechci používat, nebudu ho provozovat jako virtualizační platformu.
Ten rozdiel je ďaleko vyšší ako 1%. Nejde len o výkon CPU (tam paradoxne VM využívajú iba performance cores), ale aj o I/O - kde výkon radikálne poklesne -- a prístup k perifériam, ako je grafická karta a gpu akcelerácia, vstupné zariadenia a ich latencia apod. Je to zhruba taký rozdiel, ako Linux vo Virtualboxe pod Windows a natívny Linux na x64. Ten user experience je niekde úplne inde.
Tyhle pohadky z roku 2000... nic ve zlym, pouzivam macos na imac, imac pro, mac pro, mac book pro a na kazdem mam virtualizovany windows i linux. Krome notebooku si obcas v tech windows zahraji windows only hry, obcas pripojim nejaky disk a vyjimecne nejake jine zarizeni. Za bych pozoroval nejakou horsi user experience nez kdyz si pustim windows na windows only notebooku (nadupane amd s 64gb ram) se neda rict. Pouzivam to jako bezny clovek, negeneruji v tech virtualnich windows miliony gigabajtovych souboru nebo neprovozuji v tom oracle databazi...
Zase tu niekto fantazíruje.
Ja mám M1 Macbook Pro (M4 už je na ceste), Intel NUC s i7 gen13 a desktop s Threadripperom.
Ubuntu (arm64) v UTM vs Ubuntu natívne na NUC nie je len úplne iná liga, je to úplne iná hra. O threadripperi sa ani nemusíme baviť a aj na ňom je vidno pokles výkonu vo virtuálkach (a to majú jednotlivé VM svoje samostatné LV).
Jakou pouzivate virtualizaci? Vse co jsem zatim zkousel melo mizerny graficky vykon, takze tam byl extremne pomaly jak CAD tak hry.
Jak psali jiní - Apple ekosystém nemám rád a tak nemám motivaci si spouštět virtualizovaný Linux pod ním. Chci mít systém, který dělá, co po něm chci já (Apple je na mě příliš opiniated) a Linux je pro mě nejlepší i z pohledu toolingu - příčetné GNU tools a shelly přímo v distribuci atd.
příčetné GNU tools a shelly
Ačkoliv s tebou souhlasím, musím zároveň oponovat. Příčetnost nástrojů v tomto případě je otázka zvyku. BSDčkař na příčetnost nástrojů bude mít jistě jiný názor...
Jasně, ale čistě statisticky bude IMO více lidí, kteří si instalují GNU na *BSD než naopak. A ano, já už namísto Bashe používám Fish a namísto grepu RipGrep atd., tzn. i GNU je pro mě často předpotopní. Ale oproti MacOS/BSD defaultu zlaté.
BSD tooly sú konzrvatívne. Ak sa človek naučí vymýšlancové GNU prepínače, tak mu niet pomoci. Bohužiaľ už som aj ja do tejto pasce spadol a mávam s tým problémy.
To, že některé *nixy používají 50 let staré utility, které jsou podstatně horší než ty GNU, je ovšem trapné.
Hlavne by tie moderné GNU utility mohli mať tie skvelé prepínače zadefinované v nejakom štandarde, napríklad POSIX (hlavne tie, ktoré majú zmysel).
3. 12. 2024, 01:05 editováno autorem komentáře
Já třeba jo. Proč si kupovat počítač Mac pro build a test mých aplikací a webů a mít tak další "krám". Bohužel mi moc nevyhovuje jeho ovládání, abych ho měl jako primární počítač. Přesněji nemám problém s macOS a klávesnicí Macu, ale myšlenkovým přepínáním, když jsem vzdálenou plochou na Windows v práci.
Tuhle situaci nechápu jako "chci provozovat macOS", protože tím jsem myslel samozřejmě z kontextu jasně vyplývající provoz primary OS.
Ale já chci/potřebuju používat všechny OS. Nebudu mít na stole X počítačů (mám např. i více verzí Windows kvůli starým hrám).
Linux na Apple M CPU ma velky smysl a hlavne bez MacOS - az jej nebudou vubec podporovat ;-)
Do te doby je mnohem lepsi volba tam mit MacOS a v nem pres UTM Linux - bohuzel nove verze MacSO se UTM nelibi a uz tam nefunguje OpenGL akcelerace, tedy ani akcelerace videa v browseru a tak - Apple to dela naschval a takovych nascvalu dela kupu, treba se Appple vubec nelibi, ze si tam instaluji svoje apky annevyuzvam ten jejich sh* apple store, kde neni ani upgrade z prikazove radky ;-)
Mam tam BREW - ten uz taky donmrvili, ze neumle upgradovat CASKs apky - tedy nativni pro MacOS ... uz je to vyresene
Lidi si vybiraji MacOS protoze nesnasi windows a maji tam apky, ktere na linuxu nejsou a asi ani nebudou ... a pak Apple fans ... ale popravde, pokud by vse co je pro MacOS bylo i na Linuxu, tak by se Apple mohl jit klouzat ;-)
To vypada na x86, to vim ze "jde". Spis jsem minil situaci na apple silicon - proste prohodit co je guest a co host.
Ja chapu kdyz nekdo ma stary nepodporovany mac a chce na nem provozovat linux tak sahne po asahi. Nechapu nekoho kdo si poridi novy mac pro provoz asahi, myslim, ze existuje min problematicky hardver z pohledu podpory OS a vykonnostne a funkcionalitou za danou cenu to nedava podle me smysl. Dalsi vec - kdyz si treba poridim mac book pro tak mi tam macos vydrzi bezet na baterku x hodin zatimco asahi mi vyzere baterku do dvou hodin (mozna je to jiz lepsi nez kdyz jsem si s asahi hral). Vyhoda mac hardveru pro me osobne je cely apple ekosystem. Ulozim neco na desktopu na macbooku, prijdu domu a otevru to na macu. Zadne nastavovani nejakeho klienta, cloudu,... to same synchronizace fotek, poznamek, bookmarku, hesel,...
No a protože má každý jiné vidění světa i preference, tak se snadno stane, že některým vyhovuje něco, co Vám ne. A naopak :-)
Já třeba Mac nemám, ani nechci, ale rozumím tomu, že si v něm lebedíte podobně, jako já v Linuxu :-)
Az na tu drobnost, ze presne tohle pro jablecny ekosystem neplati ani co by se za nehet veslo.
Jakykoli ohybani toho k cemukoli s cim to apple nedodal, je naprosto neefektivni nesmysl a penize hozene do kanalu.
Pokud myslite alternativu jako ty arm notasy se snapdragonem, tak tam je momentalne situace ze Linux sice ano, ale bez GPU :D
To je fakt škoda, že tahle synchronizace se na Linuxu nedá udělat nebo to trvá doslova člověkoměsíce.
Synchronizace jde udělat, jen to člověk nedostane tak na zlatém podnose. Pro soubory používám SyncThing.
Jinak ta spotreba 1%/h ve spanku je neco, co "umi" i slavne Lenovo. Konkretne na mam T14s AMD Gen1 slibujou uz 3 roky, ze vyjde FW, ktery to opravi, ale uz tomu prestavam verit. Takze taky vikend da na baterku jen s odrenyma usima.
Mne sa zda, ze aj starsie to robia, ide ta baterka v S3 suspende dole podozrivo rychlo. Ale kedze na baterii nie som tak zavisly, tak nemam cas to riesit a ani to nemam odmerane.
Pri prilezitosti necakaneho crashu som si to premeral a aj vyriesil (pravdepodobne kernel s novymi firmware balickami z backportov).
Pred fixom: 3.43 W/h
Po fixe: 0.35 W/h
Napajal 2 moduly DDR4
3. 12. 2024, 09:04 editováno autorem komentáře
Můj osobní závěr je takový, že na pracovním notebooku se budu dál držet x86_64 od výrobce, který sám zajišťuje podporu pro Linux. Už jsem si zvykl na věci jako instalace firmwaru přímo z Linuxu, fungující čtečka otisků prstů a podobně.
Mohl by autor (nebo někdo jiný) prosím uvést, kteří výrobci zajišťují podporu pro Linux včetně čtečky otisku prstů a bezproblémového uspávání? Ideálně dostupné v CZ. Děkuji.
Otázku by sme mohli rozšíriť na: ktorí výrobcovia x64 notebookov zaisťujú podporu vrátane bezproblémového uspávania aspoň v jednom operačnom systéme?
Z těch velkých Dell a Lenovo. Ne u všech modelů, ale u vybraných byznysových ano. U Dellu je to řada XPS 13/15, u Lenova pak vybrané řady Thinkpadů.
Z malých výrobců, kteří do ČR taky oficiálně prodávají pak Slimbook, Tuxedo, Starlabs.
Pouzivam denne Thinkpad s Linuxom a macbook M3 s MacOS.
Presne toto potrebujem, hardware Macbooku a Linux ako OS.
Dakujem za zdielanie skusenosti.
Necakal som ze podpora na M chipoch bude taka dobra, smutne ze Qualcomm je taky pripeceny, ale ten nefunguje poriadne ani na Windowsoch :D