Hlavní navigace

Bos Wars: ekonomická bitva v reálném čase

22. 2. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V dobách, kdy se začínají stahovat mračna nad naším lidským rodem, který je v zajetí pohnutek lidského sobectví a touhy vlastnit, zrodí se obvykle nové a silné osobnosti. Lidé, kteří vedou masy vstříc vítězství nebo smrti. Jednou z těchto postav budete dnes i vy. Přírodní zdroje se nebezpečně tenčí a chtějí je dostat všechny strany.

Bos Wars se řadí mezi početné vrstevníky real-time strategií. Již ze screenshotů lze odvodit, že přízvisko futuristický zde bude zcela na místě. Přijdeme do styku s mnoha zajímavými technologiemi a jednotkami. Vše se odehrává v reálném čase, a tedy nás nečekají postupné pozvolné tahy. Zároveň je třeba podnikat ve sféře vnitřního zajištění stability, rekrutovat dostatek odhodlaných vojáků či pronikání na území oponentovo. Na výběr máme jak možnost singleplayeru, tak také multplayeru. Multiplayer na rozdíl od hry jednoho hráče znamená čistě pustošení mapy. Dodatek, říkající nám, abychom neopomněli vyhladit mapu, je sice častou součástí i singlu, ale přece jen je zde navíc něco jako příběh a rozmanitější cíle. Vývoj kampaně není příliš postupný. Takřka od začátku máte k dispozici kompletní škálu.

BW 1

Učinili jsme první krok, aplikace je spuštěna. Z mnoha voleb se podívejme na nastavení. Zde si lze přizpůsobit čtyři oblasti – zvuk, video, rychlost a jazyk. Jedná se většinou o drobné změny – rozlišení, hlasitost, atd. Jednou z položek v nabídce jazyka je i čeština. Mé srdce zaplesalo, když jsem to viděl. Bohužel se jedná o překlad-nepřeklad. Hlavní menu je přeloženo, ale to je naneštěstí téměř vše. Znalost angličtiny tak bude i nyní vhodná. Je-li vše potřebné nastaveno, podíváme se do samotného centra dění. Zvolme si mezi multiplayerem, rychlou hrou nebo kampaní. U rychlé hry si dále vybereme mapu, typ hry, obtížnost, množství surovin, atd. Doporučuji však nejdříve spustit kampaň, přesněji tutoriál, který vás provede prvními krůčky.

BW 2

Dobrá tedy. Mapa spuštěna, a jak již bylo řečeno, jedná se o real-time strategii; čas nám tedy neúprosně běží. Struktura budov připomíná nejvíce asi mix mezi sériemi Conquer and Commander a Duna. Nepřišli-li jste do kontaktu ani s jedním dílem, nevadí. Hlavní v téměř každé strategii je mít dostatečný podklad surovin. Zde nás zajímá magma, těžená z kamenů nebo pomocí magma pump na speciálních plochách. Další surovinou je dřevo. Nesmíme ovšem opomenout ani na energii. Budovy se řadí do tří kategorií – zakladní, armádní a obranné. První nabízí například základnu (tzv. vault), těžící věže, elektrárny, radary, atd. V druhé bychom nalezli budovy pro tvorbu všech jednotek – živých i mechanických. Poslední typ skýtá převážně věže vhodné k zajištění relativního bezpečí na základně.

BW 3

Systém jednotek je poměrně bohatý. Letecké jednotky jsou sice skromnější, ale pozemní stroje nedostatek kompenzují. Největší výběr je v řadách vojáků. Cílem tvorby Bos Wars bylo získání neotřelé hry. V momentální verzi je ovšem stále pár nepříjemných aspektů. Osobně jsem měl pocit, že jednotky se zbytečně dlouho zasekávají o nehybné překážky.

Zpracování Bos Wars je mírně kontroverzní. Jednotky se pohybují v přijatelných mezích, i když to na vás může působit až příliš kresleně, dětsky. Nevím, zda to byl účel týmu autorů. Ovládání i hratelnost jsou velmi kvalitní. Nalezli bychom podobnost třeba s nezapomenutelným Warcraftem.

ICTZ24 early

BW 4

Závěrem bych řekl, že celkový dojem ze hry Bos Wars je kladný. Spíše bych titul doporučoval pro střetnutí více hráčů. V této oblasti pobaví, zážitek bude větší. Nezapomeňte se dobře opevnit a nakřečkovat suroviny, nepřítel se blíží.

Instalace, či spíše spuštění, je snadné. V sekci download na stránkách hry jsem zvolil aktuální verzi pre2.5 pro Linux. Asi 60 MB archiv stačí rozbalit a spustit binárku  boswars.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku