Ostatne mne se nelibi ani stavajici GPL, takze co nemusim, to pod GPL nedavam (a zatim jsem nemusel, protoze jsem vzdycky nasel neco co pouzivalo LGPL nebo jinou licenci). Pouzival jsem zatim OSL, ASL a uvazuji o BSD.
Myslím, že není málo lidí a já mezi ně patřím, kteří si velmi rozmyslí jestli budou přispívat do projektu, který není pod GPL. Takže, když si zvolíte jinou licenci než GPL, taky počítejte s tím, že přijdete o určitou skupinu spolupracovníků. Jistě, jinou skupinu také získáte. Možná. To je každého volba. Já osobně nemám valné chuti přispívat do ne GPL projektu a když chci aby se mnou spolupracovali mě podobní, uvolním svůj kód pod GPL. To je každého boj.
Jenze tohle je prave ten druh uvahy a argumentace, co zaklada na flamewar. Aby toto vase tvrzeni platilo, musel byste definovat, co v tomhle kontextu znamena svobodny. Hodne stesti. :) Ano, stoji-li otazka takto, GPL je mene svobodna v tom, ze vice omezuje nasi moznost vyberu, v jake podobe budeme dal software distribuovat. Ale chapani svobody jen jako sirky vyberu je velmi omezene, kratkozrake, zavadejici. Pro me je GPL naopak svobodnejsi (ve smyslu dlouhodobe prinasejici vice svobod lidem obecne - ne nutne mne, tady a ted) v tom, ze - jak uz jsem rekl, narozdil od BSD a spol. - zarucuje svobodnou licenci jakekoliv odvozeniny, poskytuje tuto svobodu kazdemu uzivateli kazde modifikovane verze, tedy toto je svoboda navic, kterou by clovek u BSD programu mit *nemusel*.
Navic diskuze o vetsi nebo mensi mire svobodnosti licence je zcela irelevantni a mimo, kdyz padaji argumenty typu ze ta a ta licence je z toho a toho duvodu pritazlivejsi pro firmy, protoze na ni vydelaji vic penez. Mimochodem, GPL je jako prvni licence zalozena na moralnim, etickem zaklade, kde svoboda je principem, nikoliv jen technickou vyhodou. Zneni BSD licence puvodne bylo naproti tomu znouzectnosti, je odvozeno od statem urcenych podminek, pod nimiz byl v minulosti v usa financovan vyvoj softwaru na akademicke pude za vladni penize; vyvoj copylefted kodu by stat pochopitelne tak stedre neplatil.
Opravdu si myslíte, že BSD licence může za to, že MS sprasil některé věci -- nejznámější příklad je asi Kerberos? Prostě z obchodně-politických důvodů to chtěli sprasit, tak to sprasili. Kdyby si celou implementaci Kerberosu psali sami od píky, tak to nejspíše naprasí ještě více.
...kvůli interoperabilitě s Windows tráví tisíce lidí hromadu času nad dekódováním často záměrně a nelogicky změněných formátů a aplikací... -- to ale není chyba Microsoftu, ale lidí, kteří si data vytvářejí v uzavřených formátech a ostatním je pak nutí. V roce 1996 udělal Microsoft na tehdejší dobu celkem slušnou nadstavbu nad Word, která umožňovala ukládat a načítat dokumenty v SGML. Používal to někdo? Ne, uživatelé vesele ukládali do .doc.
Neříkám však, že snem RMS není "Jedna license vládne všem a všechny pod GPL sváže" -- ano, bohužel RMS chápe svobodu poněkud svérazně. Takový postoj západních levicových intelektuálů ;-) Ještě, že napsal Emacs, to ho u mě zachránilo ;-)
Jedna kapitola knihy je taky jeden kus. Jedna věta je jeden kus. Článek v novinách je taky jednoznačně jeden kus (a redaktoři ti to potvrdí).
Je otázka čeho je to jeden kus. O těch novinách se dá třeba říct, že to je jedna publikace (to potvrdí knihovnice) nebo jeden artikl (to potvrdí prodavačky). Ale nedá se říct, že to je jedna literatura.
Dá se říct akorát "kus literatury", kde kus představuje jakési neurčité množství, nikoli nějaká exaktně určitelná jednotka. Stejně jako se za "jeden kus literatury" dají označit noviny, lze takto označit i kterýkoli jejich článek.
Stojím si za tím, že literatura je nepočitatelná, stejně jako software. Počitatelné jsou třeba publikace a softwarové balíčky.
Pokud ale někdo bude počítat GPL jen u softwarových balíčků své distribuce, tak nezjistí 70% softwaru ale 70% softwarových balíčků určité distribuce Linuxu. Kdyby to bylo takto řečeno, tak by to mělo aspoň nějakou informační hodnotu, takhle je to jenom efektní plácnutí.