Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Český vývojář Gentoo: Gentoo můžete mít i pod Windows od Tomáš Vondra - Ahoj, zajímalo by mne jak velká vlastně je česká...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 5. 2010 0:17

  Tomáš Vondra

  Ahoj,
  zajímalo by mne jak velká vlastně je česká komunita kolem gentoo – a tím nemyslím jenom vývojáře ale i běžné uživatele? Má někdo alespoň hrubou představu kolik jich je a kolik je instalací?
  Totiž kdysi dávno v dřevních dobách (asi 2004 ?) jsem přeložil Gentoo Handbook – víceméně pro sebe, takže jsem se ani nesnažil protlačit to na gentoo.org. Vím že pak byla nějaká snaha o překlady dokumentace do češtiny okolo gentoo.cz, nicméně mám dojem že nakonec to nějak postupně umřelo …
  Je to proto že je tu tak málo uživatelů, nebo všem stačí ta anglická verze dokumentace?
  Zaujala mne zmínka o tinderboxu, resp. o tom že to vyžaduje nemalé finanční náklady a jeden vývojář to táhne ze svého. Jaké náklady to vlastně obnáší, jakou částku si mám představit?
  BTW koná se tu několik konferencí které se týkají linuxu, ale v programu žádné z nich jsem nezaznamenal zmínku o Gentoo – nestálo by za to prezentovat tam některé zajímavé nástroje v Gentoo, zkušenosti z působení v councilu nebo tak něco? Prostě dát vědět že gentoo žije?

 • 29. 5. 2010 13:28

  drake127 (neregistrovaný) ---.pel.cz

  Já spravuji cca tři stroje s Gentoo, vím že běželo (a snad stále běží) Gentoo na spoustě počítačů na MFF UK, ale nikdy mě nenapadlo hledat něco v češtině. Zřejmě bych zvolil angličtinu, i kdyby byla česká verze stejně daleko kvůli předpokládané větší aktuálnosti a bezchybovosti (způsobené častějším použitím) originálu. Když už češtinu, tak bych energii věnoval spíše do lokalizace end-user aplikací nebo do pomocných věcí – české fonty, klávesnice, nástroje … administrátorská dokumentace v češtině je myslím zbytečná.
  Přiznám se, že si nedokážu představit Gentoo na stroji uživatele-samosprávce nevládnoucí angličtinou (emerge ....... fail Huh?!? :-)), ale je to jen můj pohled na věc.

 • 29. 5. 2010 23:01

  Tomáš Vondra

  Jasně – správce bez znalosti angličtiny to u Gentoo bude mít dost těžký. Moje motivace pro překlad handbooku byla tenkrát dost „sobecká“ – já si nejlíp věci zapamatuju když si je napíšu, tak jsem si to pro sebe přeložil. A je to asi i hlavní důvod proč jsem to pak netlačil do oficielní podoby.

  Jsou asi uživatelé které nedostupnost české verze handbooku od nainstalování odradí, ale moc jich asi nebude.

  Ale to byl jenom podružný dotaz z mého původního příspěvku – hlavní se týkal velikosti české komunity, tj. kolik uživatelů / instalací v ČR existuje. Trochu jsem hledal a na abclinuxu.cz je každý rok anketa o nejoblíbenější distribuci – aktuálně probíhá za rok 2010, za rok 2009 mělo Gentoo 8%/10% (desktop/server), zatímco v roce 2008 mělo 11%/13%. Ale co ta čísla vlastně vyjadřují a nakolik jsou reprezentativní, to se mne neptejte.

  IMHO je ta „ztráta“ mezi 2008 a 2009 způsobená i zdánlivou mrtvostí Gentoo – škoda že se na linuxových serverech čas od času neobjeví článek o technických aspektech Gentoo (jak funguje portage, co jsou to use-flags, apod.). Jasně, někdo ho musí napsat a to vyžaduje dost času apod.

  Možná by stálo za to českou komunitu trochu vzkřísit, možná vzkřísit gentoo.cz, možná založit GLUG, čas od času (měsíčně, kvartálně, …) udělat minikonferenci na které se uživatelé sejdou a vymění si zkušenosti, nebo tak něco. Možná se inspirovat CZJUGem … nevím, stejně jako všichni mám času málo ale nejsem proti se toho nějak účastnit.

 • 30. 5. 2010 10:27

  Tomáš Chvátal

  Ztrata je dana tim ze pocet uzivatelu linuxu celkem roste, ale pocet novejch gentoo instalaci moc ne.
  Co se tyce LUGu, nevim nevim, kde bysme se meli schazet? V Praze?, v Brne?… :] Jinak rozhodne ozivit stranky, sepsat akce co se po cr konaji, a kdo se bude ucastnit by mohlo docela zvednout i jakous takous organizovanost. Jenze nekdo by se opravdu musel tomu webu a planovani venovat, a dobrovolne se urcite nikdo neprihlasi jak to znam. :P

 • 30. 5. 2010 13:44

  Tomáš Vondra

  Jak říkám, jsem ochoten se toho oživení stránek zhostit, ale nikoliv sám – o takovou věc se prostě musí starat víc lidí, protože každý je čas od času vytížen prací apod. tak aby to v danou chvíli nestálo. Viděl bych to tak na 3 – 5 lidí kteří by se tomu měli průběžně věnovat. Pokud tu někdo takový je, ozvěte se.

  Ad scházení se – kde, toť otázka. Abychom nebyli nařčeni z pragocentrismu tak buď nějak střídat (Praha – Brno – Praha – Brno), a nebo třeba zkusit využít moderní technologie (streaming).

  Ale otázka je jestli taková pravidelná setkání pro Gentoo vůbec mohou fungovat. Když vezmu jak funguje CZJUG (Czech Java User Group) tak setkání se koná večer 1× za měsíc, s tím že jsou většinou dvě přednášky, cca po 45 minutách, na téma související s Javou. Otázka je jestli tohle může fungovat i pro Gentoo, tj. jestli se podaří vymýšlet témata zajímavá pro vývojáře, stávající uživatele nebo někoho kdo používá jinou distribuci.