Dakujem za skvely clanok. Velmi ma zaujal. Pouzivam Arch, ale uz dlhsie som premyslal nad Gentoo. Teraz ako vidim, mozem dokonca mat Gentoo vo Windowse, ktory musim pouzivat kvoli skole. To su pre mna vyborne spravy. Urcite to cim skor vyskusam. A ak sa podari, urcite prispejem do Gentoo nejakym tym eurom a tiez aj testingom. Nejake tipy pre zaciatocnika ?
Vzhledem k tomu, ze jsi uzivatel Arch Linuxu, mel by jsi byt pokrocily uzivatel. V tom pripade Ti dal radu si 1–2× zkompilovat cele Gentoo ve VirtualBoxu a pozjistovat jak vse funguje. Pak to kdyz tak zkusit primo na ostro. Gentoo ma dobry handbook, ktery Te provede celou kompilaci zakladniho systemu. Jinak, dve prakticke rady Ti dam :).
Dej si pozor na USE flagy (aby jsi mel prikompilovane vse co chces) a pokud nastane nejaka chyba pri kompilaci, precti si dukladne vypis. Castokrat se da docist co tomu chybi nebo co s cim koliduje a da se problem vyresit :).
Dakujem za rady. Arch mam rad, ale zda sa mi to cele trosku rozbite, chybaju nove balicky atp. Gentoo mi pride cistejsi. Ako je to s binarnymi balickami ? Niekedy napriklad nemam cas na kompilaciu OOo, da sa zohnat aj skompilovany ?
Asi radsej zacnem nie kompilaciou vo VM, ale citanim dokumentacie ;)
diky redakci za rozhovor.
trochu se divim, ze pokud vyvojari chapou dulezitost newsletteru pro kontakt s uzivateli a vubec budovani pocitu, ze je distribuce ziva nebo se dokonce rozviji, tak ze ho nechali padnout… statisku bugu vygeneruje skript, pohyb vyvojaru dovnitr i ven je na dve radky, jak jsem cetl, pastnout jednu dve zpravy z eselect news, pridat par vet jako komentar z pozadi a mail je hotovej aniz by se muselo delat deset jazykovych mutaci…
To je good news, ze jde zkompilovat gentoo pod windows, nicmene by me zajimalo, jestli je pak tak ‚zaintegrovane‘ jako cygwin? Ja napriklad pouzivam cygwin, ale perl pouzivam ActiveStates (musim) – vyresil to jednoduchy symlink… Pujde to obdobne? Pujdou spoustet win aplikacky ve winGentoo a obracene jako u cygwinu? Logicky by melo ne? Asi to budu muset vyzkouset.
Jinak rozhovor super, diky za tipy, gentoo jsem pouzival posledni 3roky v praci, ale zmena prace me donutila prejit na win, takze uz jen doma na laptopu – kde mi ted zase nejdou Xka, nicmene mam tohle distro rad, diky, diky – delate to dobre=)
http://mirrors.kernel.org/gentoo/experimental/prefix/x86-interix/
Je to testovane na Win XP a Win Server 200X.
Nedavam zaruku ze to pojede na Win 7 :]
Pokud by nekoho zajimala statistika jak to s temi bugy je tak tady mate obrazek:
http://blog.hartwork.org/__images/gentoo-bug-fixing-from-2009-10-09-to-2010-04-06-100.png
Jak je to resene s temi jinymi „kanaly“ zdrojaku?
Kdyz dam ‚layman -a‘ vypisi se. Kdo se o toto stara?
Chtel bych si instalovat dve verze (test a na praci) a kvuli tomuto me Gentoo dost laka…(uz mam zkompilovany temer vse v chrootu).
Napr. Chtel bych KDE 4.4.3 a vedle toho KDE trunk. V tech dalsich repozitarich se stahuje rozvnou z svn/git:kde.org a vyvojari dodaji jen ebuild?
Diky za odpovedi
jj live ebuildy stahuji zdroje primo z upstreamu, KDE ma USE flag prefix pro instalace vice verzi KDE v systemu ale neni doporuceno k pouziti … dalsi zajimava moznost u KDE je pouzit na live verzi kde scripty primo z kde.org a provest si uzivatelskou instalaci do /home/user …
stara se o to overlays tym. Je to seznam ktery je ulozeny na nasem cvs.
Existuji i zive baliky, tedy baliky ktere stahuji primo z libovolneho scm ktery upstream pouziva.
Vetsinou ovsem nelze mit zive verze a stabilni vedle sebe, precijen instaluji stejne soubory. U kde je to mozno pomoci kdeprefix useflagu, ale opravdu to neni doporucene, protoze nektere veci s tim nefunguji tak jka by meli.
Mna by zaujimalo ako je to vo Win prefixe s aplikaciami, ktore existuju aj nativne pre Windows (napr. Emacs alebo GIMP).
Ked si takyto balik nainstalujem cez prefix, skompiluje sa mi nativna aplikacia, ktora nevyzaduje X-ka alebo to bude „linuxova“ verzia beziaca len pod X?
Mozna by nebylo od veci dat portage nejakou funkcionalitu, ktera by upozornila ze je potreba otestovat to ci ono a zaroven umoznila jednoduse zpet poloautomaticky reportnout „kompilovano s USE a zavislostmi XYZ, bug KLM se neprojevil“
Jinak me v nekterych pripadech docela stve, ze nova verze neni jako ebuild (byt zamaskovany) pres to, ze uz existuje nekolik mesicu. IMO by se ve stromu mely nove verze objevovat klidne uz v beta stadiu, vzdyt od toho to maskovani je(casto staci jen vzit starsi ebuild a precislovat ho).
Ahoj,
zajímalo by mne jak velká vlastně je česká komunita kolem gentoo – a tím nemyslím jenom vývojáře ale i běžné uživatele? Má někdo alespoň hrubou představu kolik jich je a kolik je instalací?
Totiž kdysi dávno v dřevních dobách (asi 2004 ?) jsem přeložil Gentoo Handbook – víceméně pro sebe, takže jsem se ani nesnažil protlačit to na gentoo.org. Vím že pak byla nějaká snaha o překlady dokumentace do češtiny okolo gentoo.cz, nicméně mám dojem že nakonec to nějak postupně umřelo …
Je to proto že je tu tak málo uživatelů, nebo všem stačí ta anglická verze dokumentace?
Zaujala mne zmínka o tinderboxu, resp. o tom že to vyžaduje nemalé finanční náklady a jeden vývojář to táhne ze svého. Jaké náklady to vlastně obnáší, jakou částku si mám představit?
BTW koná se tu několik konferencí které se týkají linuxu, ale v programu žádné z nich jsem nezaznamenal zmínku o Gentoo – nestálo by za to prezentovat tam některé zajímavé nástroje v Gentoo, zkušenosti z působení v councilu nebo tak něco? Prostě dát vědět že gentoo žije?
Já spravuji cca tři stroje s Gentoo, vím že běželo (a snad stále běží) Gentoo na spoustě počítačů na MFF UK, ale nikdy mě nenapadlo hledat něco v češtině. Zřejmě bych zvolil angličtinu, i kdyby byla česká verze stejně daleko kvůli předpokládané větší aktuálnosti a bezchybovosti (způsobené častějším použitím) originálu. Když už češtinu, tak bych energii věnoval spíše do lokalizace end-user aplikací nebo do pomocných věcí – české fonty, klávesnice, nástroje … administrátorská dokumentace v češtině je myslím zbytečná.
Přiznám se, že si nedokážu představit Gentoo na stroji uživatele-samosprávce nevládnoucí angličtinou (emerge ....... fail Huh?!? :-)), ale je to jen můj pohled na věc.
Jasně – správce bez znalosti angličtiny to u Gentoo bude mít dost těžký. Moje motivace pro překlad handbooku byla tenkrát dost „sobecká“ – já si nejlíp věci zapamatuju když si je napíšu, tak jsem si to pro sebe přeložil. A je to asi i hlavní důvod proč jsem to pak netlačil do oficielní podoby.
Jsou asi uživatelé které nedostupnost české verze handbooku od nainstalování odradí, ale moc jich asi nebude.
Ale to byl jenom podružný dotaz z mého původního příspěvku – hlavní se týkal velikosti české komunity, tj. kolik uživatelů / instalací v ČR existuje. Trochu jsem hledal a na abclinuxu.cz je každý rok anketa o nejoblíbenější distribuci – aktuálně probíhá za rok 2010, za rok 2009 mělo Gentoo 8%/10% (desktop/server), zatímco v roce 2008 mělo 11%/13%. Ale co ta čísla vlastně vyjadřují a nakolik jsou reprezentativní, to se mne neptejte.
IMHO je ta „ztráta“ mezi 2008 a 2009 způsobená i zdánlivou mrtvostí Gentoo – škoda že se na linuxových serverech čas od času neobjeví článek o technických aspektech Gentoo (jak funguje portage, co jsou to use-flags, apod.). Jasně, někdo ho musí napsat a to vyžaduje dost času apod.
Možná by stálo za to českou komunitu trochu vzkřísit, možná vzkřísit gentoo.cz, možná založit GLUG, čas od času (měsíčně, kvartálně, …) udělat minikonferenci na které se uživatelé sejdou a vymění si zkušenosti, nebo tak něco. Možná se inspirovat CZJUGem … nevím, stejně jako všichni mám času málo ale nejsem proti se toho nějak účastnit.
Ztrata je dana tim ze pocet uzivatelu linuxu celkem roste, ale pocet novejch gentoo instalaci moc ne.
Co se tyce LUGu, nevim nevim, kde bysme se meli schazet? V Praze?, v Brne?… :] Jinak rozhodne ozivit stranky, sepsat akce co se po cr konaji, a kdo se bude ucastnit by mohlo docela zvednout i jakous takous organizovanost. Jenze nekdo by se opravdu musel tomu webu a planovani venovat, a dobrovolne se urcite nikdo neprihlasi jak to znam. :P
Jak říkám, jsem ochoten se toho oživení stránek zhostit, ale nikoliv sám – o takovou věc se prostě musí starat víc lidí, protože každý je čas od času vytížen prací apod. tak aby to v danou chvíli nestálo. Viděl bych to tak na 3 – 5 lidí kteří by se tomu měli průběžně věnovat. Pokud tu někdo takový je, ozvěte se.
Ad scházení se – kde, toť otázka. Abychom nebyli nařčeni z pragocentrismu tak buď nějak střídat (Praha – Brno – Praha – Brno), a nebo třeba zkusit využít moderní technologie (streaming).
Ale otázka je jestli taková pravidelná setkání pro Gentoo vůbec mohou fungovat. Když vezmu jak funguje CZJUG (Czech Java User Group) tak setkání se koná večer 1× za měsíc, s tím že jsou většinou dvě přednášky, cca po 45 minutách, na téma související s Javou. Otázka je jestli tohle může fungovat i pro Gentoo, tj. jestli se podaří vymýšlet témata zajímavá pro vývojáře, stávající uživatele nebo někoho kdo používá jinou distribuci.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.