Hlavní navigace

Cities in Motion 2: věčným krizovým manažerem

Jakub Zelenka 9. 5. 2014

Nadáváte často na dopravní podnik? Zkuste si jeho práci sami a vybudujte geniální síť hromadné dopravy, proti které neřeknou cestující křivé slovo. Cities in Motion 2 na první pohled připomíná Transport Tycoon, v jádru je však úplně jinou hrou. Hlavně se neustále budete cítit jako v roli krizového manažera.

Cities in Motion 2 může na první pohled připomínat legendární Transport Tycoon, v jádru je však mnohem komplexnější, i když se zaměřuje pouze na přepravu cestujících, a ne i nákladu jako jeho předchůdce. I tak se ale budete muset sakra ohánět, abyste vše zvládali a rozzuření majitelé lítaček nevzali sídlo společnosti útokem.

Princip hry je jednoduchý. Lidé se musí dostat do práce a zase zpět domů. Na začátku jste většinou vrženi do města, které nemá ani jednu autobusovou zastávku. Musíte tak využít značnou dávku kreativity, abyste pokryli alespoň malou část populace. Na výběr totiž máte celou řadu dopravních prostředků od tramvají až po vlaky nebo lodě.

Cities in Motion 2 - obrázky ze hry

Stavět s rozmyslem

Začít chaoticky stavět jednotlivé stanice se přitom značně nevyplácí. Trasa musí být zisková, jinak se dostanete během prvních měsíců do červených čísel. Jste tak nuceni podle sociologických dat naplánovat, kam umístíte stanice a kudy trasu povedete. Pokud vám dané komunikace nevyhovují, můžete si třeba přistavět silnici nebo železnici.

Stavební část je ale také jednou z největších slabin celé hry. Postavit třeba tramvajové koleje může pěkně otrávit den, když se vám na křižovatce řádně nespojí nebo je nelze vést na užší silnici. Nedostatky většinou zjistíte až při tvoření jízdního řádu, kdy vás chybové hlášky začnou upozorňovat na to, že tuto trasu nelze použít.

Cities in Motion 2 - obrázky ze hry

Nepřehlednost

Postupem času začíná být hra silně nepřehledná. Jednotlivé linky se kříží a splétají. Musíte nahrazovat nebo opravovat desítky vozů a každou chvíli si zákazníci nějak stěžují nebo požadují snížení jízdného. To vy ale samozřejmě nemůžete, protože jste jen tak tak v zelených číslech. Pokud u budovatelských strategií platí, že se po nějakém čase začnete nudit, Cities in Motion 2 je zářivá výjimka. Spíše si budete neustále připadat jako krizový manažer, který škudlí každý virtuální dolar.

Do hry se také celkem obtížně proniká. Pokud si zvolíte kampaň, jste v jednoduchém tutoriálu proškoleni, jak si poradit se základními úkony. Tím ale vaše průprava končí. Navíc si už opětovně výukovou část pod stejným účtem spustit nemůžete. Jste tak odkázáni na příručku nebo komunitní návody, což trochu zamrzí.

Cities in Motion 2 - obrázky ze hry

Nudná kampaň

Ani samotná kampaň nenabízí oproti volné hře nic zásadního. Starostka vás prostě informuje o nějakém problému a vy se ho snažíte vyřešit. Od budovatelské strategie samozřejmě nečekáte žádný epický příběh, ale při postupu v jednotlivých misích prostě nemáte slastný pocit z toho, že vaše společnost roste a pod rukama se vám rodí něco unikátního.

Hlavní předností hry je na první pohled velmi detailní grafika, která se klidně může poměřovat s nejnovějším SimCity. Město ale není tak živé, jak by člověk čekal. Při detailním pohledu do ulice zjistíte, že je metropole vylidněná pomalu jako při zombie apokalypse. Na druhou stranu, hezká grafická stránka určitě není u budovatelských strategií k zahození. Snad jen těch modelů mohlo být víc a občas se vyskytnou chyby v nějaké textuře.

Cities in Motion 2 - obrázky ze hry

Zvuková stránka už na tom ale tak dobře není. Soundtrack působí jako z devadesátých let a je lehce tuctový. Okolní zvuky velkoměsta navíc nepůsobí realisticky. Pokud byste zavřeli při hraní oči, jako uprostřed rušné ulice se určitě cítit nebudete.

K dispozici je i přídavný obsah. Některé položky jsou zadarmo, za většinu si však zaplatíte. Jedná se ve značné míře o nové modely – třeba zastávek nebo nějaké světově známé pamětihodnosti. I přes nízkou cenu základní hry se však člověk nemůže ubránit pocitu, že značná část placeného obsahu mohla být už v základní verzi. Přidalo by to znatelně na pestrosti hry.

Cities in Motion 2 - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Cities in Motion 2 je skvělá budovatelská strategie, do které je bohužel těžké proniknout. Hráč se navíc bude muset obrnit značnou dávkou trpělivosti, protože všechny mechanismy nejsou vyřešené zcela komfortně. Pokud si však dáte tu práci, odměnou vám bude zábavná hra a pořádná výzva. Šéfovat dopravnímu podniku totiž není legrace a věřte, že se při tom zapotíte.

Výhody

  • Grafika
  • Hra je výzvou
  • Trvanlivost
  • Manažerská část

Nevýhody

  • Těžkopádné stavění
  • Výuková část
  • Obtížnost
Našli jste v článku chybu?

10. 5. 2014 1:18

txt (neregistrovaný)

Grafika je nepodstatná. stačí, aby to odpovídalo realitě. Rozhraní může být textové. Krizový manažer by měl podle analýz rizika dělat opatření. Krizový štáb, komunikační kanály, pojišťovna, správce konkurzní podstaty atp.

9. 5. 2014 23:15

__I__ (neregistrovaný)

Cities In Motion (1) bola perfektná hra pri ktorej som strávil veľmo veľa času. Táto 2-ka ma ale vôbec nebavila. Kto má námietky voči 2-ke, určite by mal skúsiť 1-ku, kt. má ododsť iný systém, mne viac vyhovujúci. Neviem ale, či 1-ka ide oficiálne na Linuxe (cez Wine by ísť mala).

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme