Hlavní navigace

Co nového na poli softwaru (11)

6. 5. 1999
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Téměř pravidelný příděl linuxového softu je opět tady!
Středa 5. 5.

Dnes byl neobyčejně plodný den, posuďte sami: vyšla nová vývojářská verze GIMPa s číslem 1.1.5 a rovněž nová a vývojářská verze licq 0.7c. Autor sice její použití zatím příliš nedoporučuje, ale já si celkem nemůžu stěžovat.
Z novějších projektů mě zaujal program vsound, který dělá totéž, jako kabelová smyčka mezi výstupem a vstupem zvukové karty, tedy umožňuje nahrávat právě přehrávaný zvuk, ovšem bez destruktivního průchodu DA/AD převodníkem. Tak lze celkem snadno zkonvertovat třeba zvuk ve formátu RealAudio do wavu.
Po zde nedávno zmiňovaném konzolovém rozhraní k programu SETI je zde další frontend, tentokrát ovšem pro Xy. Pokud tedy chcete, můžete hledat ufouny možná ještě komfortněji :)
A na závěr se ještě mrkneme na jednu lahůdku: plnohodnotný OpenSource CASE nástroj napsaný v Javě. Jmenuje se trochu zvláštně Argo/UML a je na něm zajímavé i to, že pracuje s formátem XML. Já osobně jsem nějak zápal pro podobné hračky nepocítil, ale mnoho lidí určitě existenci Arga uvítá.

Úterý 4. 5.
Linux Virtual Server je projekt, který umožňuje clusterování počítačů do jednoho virtuálního serveru. Pokud jsem dobře pochopil filosofii LVS, nejde ani tak o plnohodnotný cluster, jako spíše o nástroj pro distribuci síťových požadavků na více reálných serverů, což je podle mě naprosto ideální a transparentní způsob, jak vyřešit například problém hodně vytížených webserverů apod.
Hamster font manager je docela šikovná pomůcka pro všechny, kdo mají fontů víc než mohou zvládnout. Tento nástroj dokáže fonty sdružovat do skupin, tvořit aliasy, fonty aktivovat nebo deaktivovat a to nejenom pro samotné Xy, ale také pro TeX a Ghostscript. Bohužel, při pokusech jsem zjistil, že si neporadí se situací, kdy se o fonty stará externí fontserver (v mém případě xfsft).
Webdesigneři ocení utilitku sitecopy, která dokáže synchronizovat lokální adresářovou strukturu s webem a to buď pomocí FTP, HTTP metody PUT nebo protokolu WebDAV.

Pondělí 3. 5.
Pokud si nerozumíte s pppd a žádná z jeho grafických nadstaveb vás také neuspokojila, můžete zkusit KWvDial. Jde o KDE verzi poměrně populárního, leč konzolového WvDialu.
Správci emailových konferencí jsou obvykle dříve nebo později postaveni před nutnost vytvořit webovský archív. Jednou z cest, jak toho dosáhnout může být Hypermail, který se nedávno probudil z takového trošku zimního spánku a nyní se rychle blíží k verzi 2.0.
Pokud se věnujete matematice na vyšší úrovni, možná vás zaujme Octave, což je high-level jazyk určený primárně pro numerické výpočty. Jazyk Octave je z větší části kompatibilní s Matlabem. Abych ale pravdu řekl, v matematice jsem značně plaval už někdy od druháku průmyslovky, takže příliš netuším, oč běží :), ale znalci jistě ocení, že Octave dokáže řešit takové záludnosti (tedy alespoň pro mně), jako je třeba hledání kořenů nelineárních rovnic, výpočet diferenciální rovnic nebo manipulace s mnohočleny. Pokud jsem předchozí větou ranil něčí matematickou duši, nekamenujte mě, já to jenom přeložil :).

Neděle 2. 5.
Jukebox je v podstatě přehrávač MP3 souborů. To co jej ale činí zvláštním je to, že využívá webovské rozhraní. Původně vznikl s cílem umožnit návštěvníkům internetové kavárny zvolit si tu správnou hudbu pro brouzdání po Netu, ale určitě by se našlo i jiné využití. Rozhraní umožňuje vyhledávání skladeb, upload skladeb a zobrazuje i základní statistiky systému.
Chatování (nemyslím teď páteční přesun pražských rodin směr venkov) je velice populárním druhem internetové zábavy. Lidé se zkrátka rádi sdružují a když k tomu navíc nemusí vytáhnout paty z domova, jsou zřejmě na vrcholu blaha. Jenže textový chat je docela nudný, takže se poslední dobou objevilo několik různých grafických chatů. Jedním z těch nich je i Avataria, GPL grafický chat napsaný v Javě.

Sobota 1. 5.
Opět jedna pomůcka pro webdesignery (ale nejenom pro ně): Pynche je jednoduchý, ale praktický editor barev napsaný v Pythonu a Tk. Jeho největší síla je v tom, že umožňuje hledat nejbližší odpovídající odstín v téměř libovolné barevné paletě. Přímo s programem získáte např. i tzv. websafe paletu.
Emacspeak je systém pro hlasový výstup z Emacs. Momentálně podporované subsystémy jsou W3 (www prohlížeč), GNUS (news klient), VM (mail klient) a Eterm (emulátor terminálu).
Každý programátor ví, že zpětná vazba od uživatele je opravdu důležitá (no, možná, že všichni to nevědí :). Jednou z možností, jak tuto vazbu zabezpečit je použít nějaký webovský bugsystém. Pokud něco takového hledáte, můžete zkusit například Bugzillu. Když to dostačuje pro projekt Mozilla.org, mohlo by to pokrýt i vaše potřeby…

Pátek 30. 4.
Pokud máte potřebu své osobní finance evidovat důkladněji než pouhým pohledem do peněženky, můžete zkusit Moneydance, osobní finanční manažer napsaný v Javě (ta Java se nám nějak rozmáhá). Moneydance vůbec nevypadá zle a hlavně za pěkné grafy má u mně několik bodů navíc.
Po třech letech se nové verze dočkal audio konferenční nástroj s podivným názvem Erikyyyphone. Jde o GPL program pro hlasovou komunikaci na linkách s nízkými přenosovými rychlostmi a na rozdíl od dalších podobných aplikací nepotřebuje ani fullduplexní zvukovou kartu.

Čtvrtek 29. 4.
Extreme wave je pěkně vypadající 3D modeler. Podporované jsou základní primitivy (koule, kvádr, …) i pokročilejší modelovací metody (bloby), světla, kamery. EW zvládá i animace a to vše dokáže exportovat do formátu POVray.

Středa 28. 4.
Alternativou k (ne)oblíbenému Linuxconfu je COAS od Caldery. Ten se snaží, stejně jako Linuxconf, zjednodušit administraci systému. To je asi vše, co o něm mohu napsat, protože jsem se nějak nedostal k tomu, abych ho otestoval :(. Mohu jenom doporučit upgrade na poslední verzi, protože se ve starších objevila závažná bezpečnostní chyba, která mohla způsobit, že soubor /etc/shadow se stal čitelným i pro jiné uživatele, než je root.
TiMidity++ je nástroj pro konverzi MIDI souborů do wavu s využitím samplů pro Gravis Ultrasound nebo kompatibilní. Z (některých) MIDI tak získáte výborné wavy třeba pro vypálení na CD bez nutnosti degradovat kvalitu průchodem přes analogové části zvukové karty.

Úterý 27. 4.
Pakliže jste si doposud nevybrali emailového klienta, můžete zkusit Mahogany. Namátkou z implementovaných vlastností: podpora protokolů SMTP, POP3, IMAP, NNTP, plná podpora MIME (včetně externích prohlížečů) a zobrazování přiložených obrázků, „klikatelné“ url, do budoucna se počítá se zabudováním podpory pro PGP, LDAP, HTML nebo třeba voice mailu.

A to je pro dnešek vše…

Autor článku