Hlavní navigace

Co nového na poli softwaru (9)

20. 4. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Týden se sešel s týdnem, jak by řekli v pohádce, a tak je tu opět zcela nepravidelně vycházející týdeník :) o nových zajímavých linuxo­un*xových aplikacích.
Pondělí 19. 4.

Pokud plánujete vytvoření webového katalogu ve stylu Yahoo nebo Seznamu, možná vám ušetří práci soubor programů Catalog, který je právě pro tvorbu a správu katalogu určen. Na softwaru odvozeném z Catalogu běží například katalog Open Directory Project, který má ve své 400MB databázi již téměř půl milionu odkazů v devadesáti tisících kategoriích. To už jsou slušná čísla, co říkáte?
Pokud používáte Window Maker a jste na tom s pamětí (nemyslím operační :) stejně jako já, zkuste wmpinboard. Jde o poznámkovník s možností psaní textu i kreslení obrázků. Nejlepší na něm ovšem je, že tohle všechno běží v doku, takže je to malé, nepřekážející a pořád při ruce. Jedním slovem roztomilé :)

Neděle 18. 4.
Program Qps má podtitul Visual Process Manager. Tím je řečeno takřka vše: pokud si nerozumíte s povely jako je ps, top, kill, killall nebo třeba renice, je qps přesně to, co potřebujete. Jde o grafickou a rozšířenou verzi konzolového top. S procesy lze provádět lecos posílat signály, měnit prioritu, najít rodiče nebo naopak potomka konkrétního procesu, zobrazit podrobné detaily (otevřené sockety a soubory, mapovaná paměť a proměnné prostředí) atd. Kromě toho si můžete procesy setřídit podle libovolného klíče a navíc obsahuje Qps několik grafů (load procesoru, paměť, swap). K běhu potřebujete QT knihovnu.
Postilion je pěkně vypadající grafický mailový klient. Implementované funkce jsou např. POP, IMAP, podpora MIME, podpora PGP, do budoucna se chystají filtry příchozí pošty, zvýrazňování emailů na základě uživatelských kritérií, podpora News apod.

Sobota 17. 4.
O víkendu se zřejmě unavení programátoři snaží odreagovat při tvorbě her. Jak jinak si vysvětlit, že v sobotu se objevily hned čtyři?
První z nich je ClanBomber, což je hra podobná windowsovskému Bombermanovi. Zajímavé je na ní hlavně to, že je napsaná nad knihovnou ClanLib, což je multiplatformní kit pro vývoj her. Autor tvrdí, že se na ClanBomberovi naučí, co tato knihovna vlastně umí a pak prý se máme těšit :)
Druhým sobotním herním počinem je první veřejná verze RPG hry Realmlifes. Hra prý vzniká s cílem vytvořit prostředí, v němž všechny postavy žijí svůj život, mají svou inteligenci, pracují, loví nebo bojují a nejsou jenom obtížným křovím, jímž se musí hlavní hrdina prosekat. Rovněž hrdina nebude vyvolený polobůh. Sympatická myšlenka, uvidíme, jak to dopadne.
Třetí hrou je Lycadican. Ovšem nenechte se zmást (tak jako já :), nejde o software, ale o hodně tlustý manuál (asi 400 stran!) ke hře AD&D podobající se u nás populárnímu Dračímu doupěti. Příznivci této zábavy, oprašte svou angličtinu, bude se vám hodit.
Poslední herní záležitostí je (nebo spíše bude) pyRPG. Jde políčkový dungeon ve stylu Eye Of the Beholder nebo Black Crypt, ovšem zatím se nedá dělat nic jiného, než bezcílně bloumat bludištěm. Za zmínku stojí to, že pyRPG, jak asi sám název napovídá, je (skoro) hra napsaná v Pythonu.

Pátek 16. 4.
Alan Cox vydal další patch pro kernel 2.2.5 a zároveň desátý prepatch kernelu 2.0.37.

Čtvrtek 15. 4.
Pokud se zrovna necítíte na ruční obnovování smazaných souborů na ext2 file systemu, můžete zkusit utilitku recover. Autor je optimista a tvrdí, že možnost ztráty jakýchkoliv dat je celkem malá :)
A opět hra, opět na bázi již zmiňované knihovny ClanLib. Pingus je hra zcela inspirovanou populárními Lemmings, jenže jsme na Linuxu a tak místo potrhlých skřítků pobíhají po monitoru potrhlí tučňáčci. Někteří jsou vážně k sežrání :)
Možná, že také louskáte Fourierovy transformace a jiné matematické zvrhlosti, která mají za cíl dešifrovat signály z vesmíru a najít tak stopy mimozemské inteligence. Setiview je jednoduchý konzolový frontend k originálnímu un*xovému klientovi projektu seti@home.

Středa 14. 4.
Vyšla nová verze zřejmě nejpoužívanějšího debuggeru GDB.

Úterý 13. 4.
PentiumGCC je speciální verze kompilátoru gcc, která je optimalizovaná pro procesory x86. Slibovaný nárůst výkonu oproti konvenčním kompilátorům je 2 30%.
V Čechách vzniká nový projekt Hunt, což je nástroj pro odhalování obecných a známých bezpečnostních chyb v TCP/IP prostředí. Jeho autorem je Pavel Krauz.

Pondělí 12. 4.
htnews je vysoce konfigurovatelný emailový robot pro přidávání zpráv do www stránek. Systém pracuje se šablonami stránek, umožňuje základní autentifikaci pomocí jména a hesla nebo emailové adresy autora apod.
Projekt HTML validátoru weblint, který jsem považoval za definitivně mrtvý, opět po roce a půl ožil. Aktuální verze 1.9.3 již podporuje HTML 4.0 a má oproti svému staršímu bráškovi i mnohá jiná vylepšení, jako například rekurzivní kontrolu souborů v adresářích apod.

Toť vše, teším se opět za týden…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku