Hlavní navigace

Co nového na poli softwaru (6)

25. 3. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Týden je opět pryč, tak hurá na přehled linuxového software.
Středa 24. 3.

Asi jediný opravdu spolehlivě fungující softwarový přehrávač mpeg videa pro Linux se jmenuje MpegTV Player, zkráceně nazývaný mtv. Z praxe mohu potvrdit, že funguje opravdu dobře a je celkem rychlý. Navíc je to asi opravdu jediný přehrávač, který umí přehrávat VideoCD. Jenže nic není dokonalé, a tak bohužel musím konstatovat, že mtv není zadarmo. V distribuci je sice přiložen program mtvp, který je pro Linux volně šiřitelný a umí vše, co mtv, ale nemá žádné rozhraní, ovládací prvky ani nic podobného. Po spuštění z příkazové řádky se jenom otevře okno, které přehraje mpeg nebo VideoCD od začátku do konce a zase se ukončí. Nedávno jsem přišel na to, že si můžete stáhnout tzv. SDK (software development kit) a k němu zdarma získat vývojářskou licenci. Ta umožňuje půlroční neomezený provoz přehrávače. Alespoň něco…
Doufám ale, že se brzy začne blýskat na lepší časy, protože podle mých informací portuje známá firma Xing Technologies Corp. na Linux svůj populární přehrávač XingPlayer známý především z platformy Windows. O licenci se zatím cudně mlčí.
Vyšel kernel 2.2.4.

Úterý 23. 3.
Je tady nová verze nejpopulárnějšího web serveru na této planetě Apache, konkrétně 1.3.6. Pokud přemýšlíte, kdy vlastně vyšla verze 1.3.5, přemýšlíte marně. Vývojáři jí přeskočili :). Tento update neobsahuje žádné dramatické změny, jde pouze o asi 70 bugfixů střední důležitosti.
Firma AT&T oznámila celkem nedávno vznik nového grafického formátu, který dosahuje vysokých kompresních poměrů při řádově lepší kvalitě, než doposud používaný formát JPEG. Jméno tohoto zázraku je DjVu (čti ‚dežavi‘). Dalším krokem AT&T k propagaci tohoto formátu je uvolnění zdrojových kódů knihovny, která dokáže s tímto formátem pracovat. Licence je sice trochu limitující (zejména pro komerční použití) a knihovna navíc neobsahuje úplně vše (např. optimalizační rutiny k dosažení maximálních kompresních poměrů), ale zaplať pánbůh alespoň za to.

Pondělí 22. 3.
O nástrojích pro konfiguraci firewallů jsem tady už psal, ale to, jak se firewall konfiguruje pomocí programu Mason 0.12.0 je podle mě nejjednodušší a zároveň asi, promiňte mi ten výraz, nejblbuvzdornější metoda. Program totiž necháte běžet na firewallu a pak pouze otevíráte konexe na vnější servery. Mason je detekuje a následně vygeneruje pravidla, která na firewallu povolí přesně ty služby, které jste používali v konfiguračním provozu. Jednoduché, že?
Pomůckou doslova pro každého je Buildkernel. Tento program, jak už sám název napovídá, pomáhá začátečníkům s kompilací jádra, zkušenému uživateli pak nabízí funkce jako třeba možnost udržovat více konfigurací kernelu, odstranění nepotřebného kódu nebo automatické patchování (včetně prepatchů Alana Coxe).
Webalizer je program pro zpracování logu webserveru a následné vytvoření statistik. Je rychlý, umí česky, statistiky jsou pěkně provedené a přehledné. Vřele doporučuji.

Neděle 21. 3.
Pokud používáte ICQ za linuxovou maškarádou, mohl by vás zajímat modul ip_masq_icq, který dokáže to, že lidé z vnějšku mohou posílat ICQ message do vnitřní sítě přímo, bez nutnosti používat volbu „Send thru server“. Hlavní novinkou je podpora pro kernely 2.0.36 (doposud jenom 2.2.x). Funguje to celkem pěkně, jenom ten chat v rámci vnitřní sítě nějak pořád nešlape :(
GREED je prográmek pro stahování souborů z webu či ftp. Zatím se používá jenom z příkazové řádky, ale X front-end se plánuje. GREED samozřejmě umí pokračovat v přerušeném downloadu. Jeho hlavní výhodou je velikost (nebo spíše malost): stripnutá binárka má 17 KB :)
Pokud vás zaujal výše zmiňovaný grafický formát DjVu, můžete si stáhnout plugin pro prohlížeč Netscape Navigator, který umí tento formát zobrazit.

Sobota 20. 3.
Slidedraw je program pro prezentační grafiku podobný PowerPointu napsaný v Tcl/Tk. Momentálně podporuje práci ve více vrstvách, vkládání obrázků, psaní textu postscriptovými fonty, práci se standardními vektorovými primitivami atd.

Pátek 19. 3.
Příznivci dnes už celkem pravěké hry Sida Meiera Civilization mohou jásat. Existuje volně šiřitelný port této slavné hry, který funguje mimo jiné i na Linuxu a jehož jméno je Freeciv.
Přehrávačů MP3 audio souborů je už dnes spousta i pro Linux. Jedním z nich je FreeAmp. Nevypadá zle, ale zatím proti němu mluví absence playlist editoru a IMHO i o něco nižší výkon oproti konkurenčnímu X11ampu.

No, a to je pro tento týden vše…

Autor článku