Hlavní navigace

Co nového na poli softwaru (8)

12. 4. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Po poněkud delší přestávce způsobené primárně zcela nepředvídatelným příchodem Velikonoc s následkem naprostého nabourání mého časového harmonogramu je tady opět další várka softwaru pro Linux.
Neděle 11. 4.

Přehrávačů MP3 audio souborů je už i pro un*xy jako máku (narozdíl od přehrávačů MPEG videa, to je jen takový námět pro vývojáře :). Dalším v řadě je KJukeBox. Jak už název napovídá, je určen pro KDE a obsahuje i některé zajímavé funkce, které jinde nenajdeme. První z nich je databáze MP3 souborů, což je vlastně rozšíření běžných playlistů. Skladby se díky databázi organizují do stromové struktury, což přispívá k přehlednosti a rychlosti práce s nimi. Druhou neobvyklou funkcí je možnost přehrávat dvě skladby najednou. Výstup je v reálném čase mixován a posílán na výstup. Bohužel, KJukeBox se při pokusu o použití této funkce vždy odporoučel do věčných lovišť (nutno poznamenat, že jsem použil předkompilovanou binárku z RPM a že jde zatím o velice brzkou verzi 0.1.9).

Sobota 10. 4.
A opět něco pro MP3. Ne každý má chuť nebo možnost používat Xy, ale ani tak nemusí být ochuzen o slušný player. Například mpg123 je solidní přehrávač pro příkazovou řádku, ale na druhou stranu má jeho použití do komfortu dost daleko.Cmp3 je možná právě to, co hledáte. Jde o konzolový front-end právě ke zmiňovanému přehrávači mpg123. Podporované funkce jsou namátkou práce s playlisty a to i během přehrávání, nastavování hlasitosti, možnost návratu na konzoli bez přerušení přehrávání skladeb v playlistu a mnoho dalších.

Pátek 9. 4.
Panorama je dalším pokusem o vytvoření prostředí pro 3D modelování, animace a rendering. Uvidíme, jestli bude právě tohle to tím „černým koněm“. Zatím to nevypadá zle.
Pokud vlastníte některou z nových myšek s kolečkem navíc :), může vám s jejím rozběháním pomoci IMWheel. Podporované myšky jsou Intellimouse, Logitech MouseMan Plus (i PS2 verze) a IBM Scrollpoint. Autor nevylučuje, že budou fungovat i podobná zařízení od jiných výrobců. IMWheel běhá i na FreeBSD.

Čtvrtek 8. 4.
Příznivci šachu mají další možnost vyzkoušet svoje kvality. KnightCap je šachový program s pěkným 3D rozhraním a spoustou „samoučících“ se algoritmů, o nichž bohužel nic nevím a tak nemohu posoudit, jestli jsou dobré :)
Linuxu se často vyčítá složitá správa. Jednou z cest, jak toto zlepšit může být program FreeInstaller, což je volně šiřitelný instalační program ve stylu windowsovského Install Shieldu a jemu podobných programů. Podle screenshotů nevypadá zle, nicméně jsem k jeho použití poněkud skeptický, neboť je napsán v Javě. Zatím všechny větší programy vytvořené v tomto jazyce byly na můj vkus až moc pomalé a náročné na paměť. Navíc si podle mne nasazení instalačních programů poněkud odporuje s používáním balíků v různých distribucích. No, však uvidíme…

Středa 7. 4.
Čerstvá verze celkem populárního window manageru AfterStep, který emuluje vzhled NeXT Stepu, je nyní podle autorů na 99,9% GNOME-compliant.
Aplikací pro plánování a organizování času již několik existuje. WebCal je jiný v jedné základní věci: jde totiž o soubor CGI skriptů a s kalendářem se pracuje přes www rozhraní. To může být praktické pokud potřebujete plánovač používat v rámci pracovní skupiny nebo z několika míst (kacelář, domov apod.).

Úterý 6. 4.
S programy pro stahování z webu nebo ftp se poslední dobou také roztrhl pytel. Po programech Kget, GREED či Downloader for XWindow system je tady GNOME Transfer Manager, což je, jak název napovídá, program určený primárně pro GNOME (součástí distribuce je i applet pro panel). Funkčně je srovnatelný s výše uvedenými aplikacemi, za zmínku snad stojí možnost komunikace s programem přes CORBu a to, že pro vlastní stahování se používá program wget.

Pondělí 5. 4.
Pokud používáte CVS, ale rozhraní příkazové řádky vám příliš nesedí, zkuste Pharmacy. Jde o GTK front-end, který, ač v brzké fázi vývoje, vypadá celkem slibně.
Magic The Gathering™ Pairings provider je soubor PHP skriptů pro párování na round-robin soutěže. Sice vůbec netuším, co to znamená, ale příznivci této karetní(?) hry to už asi vědět budou :)

Neděle 4. 4.
Chybí vám Cobol? Tak vyzkoušejte CobCy – volně šiřitelný kompiler ANSI COBOLu.

Sobota 3. 4.
Očička sledující kurzor myši jsou asi neznámější okenní aplikací všech dob. Vyskytují se snad na všech platformách. Jsou však lidé, kteří se nespokojí se standardem. A proto si můžete stáhnout prográmek tuXeyes. Kurzor vaší myšky pak bude sledovat linuxový tučňák :)

Pátek 2. 4.
Aby se to nepletlo, máme tady dalšího ICQ klienta, letmým odhadem minimálně desátého v řadě (kdyby bylo raději třeba tolik web browserů, to by bylo něco :). Jmenuje se celkem prozaicky ICQnix a vzhledově se maximálně blíží originálnímu klientu od Mirabilisu. No vlastně blíží, on spíš vypadá dočista stejně, což může být výhodné, zvláště pokud přecházíte z Windows a nechcete si zvykat na jiné rozhraní. Mě osobně ovšem originál příliš nevyhovuje.

Toť asi tak vše, další softwarový příděl čekejte zase za týden (plus mínus :)

Autor článku