Tak to jsem rád, že mám tunel od HE. Až i ten ho vypne, tak budu zase v prdeli. Můj ISP (Nej.cz) IPv6 nenabízí a lokální ISP na tom nejsou lépe. Jejich obchodníci vůbec netuší, co to je :-(
Kde jsou časy 802.cz, tehdy byli tahounem v implementaci nových technologií. Jenže pak přešli pod RIO Media a následně Nej.cz a inovace vystřídala jízda setrvačností.
Co znamená "používá"? To znamená, že je to nezbytně nutné nebo že je to obvyklé? Co mě osobně reálně zajímá je, abych měl pro třeba deset zařízení deset IP adres. Obecněji řečeno abych měl rozsah dostatečný pro všechna zařízení v síti. A to splní i podstatně užší rozsahy.
I u IPv4 tak mohu říci, že běžná domácí síť používá řekněme /16. Ale to nic nemění na tom, že v praxi by třeba nám bez problémů stačilo i /4. Takže co přesně řešíte s /56?
Že si tam můžete dát další sítě. Pokud ovšem váš router umí prefix delegation.
Compal od exUPC umí PD jen za lednového úplňku (snad musí být další router na portu 1, na žádném dalším být nesmí nic a musí tam být při startu modemu). Nebo tak něco - nezkoušel jsem.
Teď mám ten nový gigabitový modem, a tam jsem to ještě nezkoušel.
Ale Vodafone/exUPC dává /56, takže čase možná...
To je samozřejmě hlavní problém v nasazování IPv6: trápí to poskytovatele služeb, ale vyřešit to teď musejí poskytovatelé připojení, bez kterých to nepůjde. Ono se to ale postupně zlepšuje a třeba Google už hlásí třetinu uživatelů na IPv6.
Jak poroste cena IPv4 a bude se zvyšovat penetrace IPv6, tak bude přibývat i služeb, které pojedou jen po IPv6.
Což je ovšem a pochopitelně v pořádku - v zájmu síťové neutrality by neměli poskytovatelé připojení zohledňovat byznysové potřeby/požadavky konkrétních zákazníků/služeb. Kdyby si trh tak akutně žádal nasazení IPv6, a bylo to ekonomicky přijatelné, tak už by poskytovatelé připojení dávno IPv6 plošně implementovali. Ale protože aktuálně žádná taková akutní potřeba není, tak to nedává smysl.
Tohle totiž není o několika málo desítkách geeků, ale o korporátních zákaznících (myšleno odběratelů konektivity), kterým je jaksi IPv6 ukradená, dokud stoprocentně funguje IPv4...
Nedokážu si představit, jak by mohla vzniknout čistě IPv6 služba, která by se stala nepostradatelnou/worldwide, když majoritní část internetového světa (a to my nejsme, ani celý evropský region to není) žádnou IPv6 nemá a rozhodně v dohledné době mít nebude. To trošku zaměňujete příčinu za důsledek. Ani malí ISP nejsou hloupí, a pokud by měli na trhu problém s absencí IPv6, tak už by ho dávno řešili. Ale nemají, a opět říkám - v dohledné době ani mít nebudou.
Když si to nedovedete představit, budete o to více překvapen, až to nastane. Zkuste si představit, že v době, kdy začal být populární Google nebo Facebook, byly dostupné jen přes IPv6. Nebo vzpomeňte na nedávné haló kolem Clubhouse. Také nevadilo, že je to jen pro iOS.
Ani malí ISP nejsou hloupí, a pokud by měli na trhu problém s absencí IPv6, tak už by ho dávno řešili. Ale nemají, a opět říkám - v dohledné době ani mít nebudou.
Problém je v tom, že IPv6 nenaimplementujete za den. Teď po nich skutečně klienti nejspíš nechtějí IPv6 moc často, ale až to začnou chtít, bude pozdě začít to řešit. Oni už ti malí ISP často mají nějakou konkurenci, takže pak se dostanou pod tlak, kdy jim budou odcházet uživatelé a zároveň budou muset rychle implementovat IPv6. Což pro ně často neznamená jenom změny sítě, ale třeba také přístupových systémů, fakturačních systémů apod.
Jen bych chtel pripomenout https://www.root.cz/zpravicky/cina-planuje-prejit-vylucne-na-ipv6-v-roce-2030/
Tady mate tu snehovou kouli.
Firmy obchodující s Čínou a provozující v Číně své služby to určitě zajímat bude. Navíc v té Číně to má být v roce 2030 dokončené, což neznamená, že to budou vše předělávat v prosinci 2030.
Souhlasím s tím, že nás ta změna v Číně nemusí přímo ovlivnit. Nicméně IPv6 už se dalo do pohybu před několika lety, teď už jde víceméně o to, zda poroste dál svým tempem, nebo zda se někdo utrhne a udělá z toho svou výhodu. Případně kdy se objeví první projekty, které budou mít sílu přitáhnout uživatele a na IPv4 se vykašlou. Někdo může zkoušet to brzdit, ale je to asi stejně marné, jako když někdo stojí ve svahu pod padající lavinou a říká: „Dobrý, tady lavina zatím není, takže pořád ještě není jisté, že sem dorazí. Může se třeba oteplit a lavina se vypaří.“
Máte pravdu, uživatelé nepotřebují IPv6. Nepotřebují ani IPv4, DNS, HTTP, TLS, BGP, ICMP a stovku dalších protokolů. Uživatelé potřebují jen služby na těchto protokolech postavené. Aby se tyhle služby ale mohly rozvíjet, potřebují adresy, které ve světě IPv4 dávno došly, jejich cena letí strmě nahoru (za dva roky na dvojnásobek) a další nebudou. Proto internet potřebuje IPv6.
Pan Krčmář takto propaguje IPv6 pod každým článkem. Je to skvělé, jen vlastně mimochodem uzná, že s tím nefunguje připojení k internetu. Ale vadí to jen ženě, takže to nevadí a úplně to stačí.
Já chápu tu potřebu, ale neustále strkat hlavu do písku před problémy a dělat, že je to už dospělé se nedá. Je to skvělé a geniální, jen to prostě musím často vypínat.
Jinak kdo má MikroTik, když si něco doma vezme adresu z IPv6 , dá se to vůbec nějak zjistit na routeru? Nebo je potřeba to zjišťovat na clientech a vlastně celý management adres řešit manuálně?
Ne, to jste to nepochopil. Já jsem psal, že mi vypadla IPv4 konektivita, IPv6 fungovala dál a já jsem přes ní jel veškerý provoz, protože všechny mnou běžně navštěvované a spravované servery mají IPv6.
Já IPv6 nevypínám, není důvod a naopak ho potřebuji k práci. Část infrastruktury, kterou spravuji, nemá vůbec IPv4 adresy. Takže já se dnes bez IPv6 už neobejdu a tvoří mi drtivou většinu provozu.
O2 už má delší dobu v mobilní síti IPv6 konektivitu. Já mám jiného operátora, ale v případě potřeby to zatím řeším wireguardovou VPN do některé ze sítí, kde šestku mám (všude).
Využíváte tunelování skrze IPv4 do IPv6, protože máte veřejnou IPv4... Takže výpadku IPv4 byste si všimnul.
Zvýšených nákladů na provoz dvou protokolů souběžně jste si všiml (zvýšené nároky na monitorování, troubleshooting a podporu uživatelů). Zároveň vypnout podporu IPv4 zatím nemůžete... to všechno jste popsal jako symptomy dokonce v tak nemonitorovaném/nekontrolovaném prostředí jako je domácnost... když to shrnu tak hlavní důvod proč firmy hromadně nezavádí IPv6 stále i v roce 2021 platí.
Nechci znít jako rýpal, jen popisuji skutečnost... osobně lituju, že se nestihl přechod na větší adresaci již v 90. letech když si uvědomili, že 4 miliardy fakt stačit nebudou. Principiálně mělo jít hlavně o změnu adresace (primární důvod) a vyřazení broadcast (nezatěžovat IPv6 provozem neIPv6 zařízení)... zbytek "nových požadavků" se dal řešit od začátku pomocí rozšiřujících RFC, který by na začátek poskytovali funkční paritu s IPv4 a "fancy" věci řešit později.
V IPv6 za pridelovanie adries nie je zodpovedna centralna sluzba. Moze byt ako doplnkova, ale zariadenie si aj tak moze nasekat IPv6 adries kolko chce, staci ze nebudu kolidovat s inymi zariadeniami, a nemusi ich nikde oznamovat, staci, ked ich zacne pouzivat.
Takze ziadne centralne, ani manualne, ale autokonfiguracia. RA oznami subnet prefix, kde su gatewaye, po novom aj kde je DNS a ako s tym nalozi klient, je na nom. Nostalgici este maju aj DHCPv6 a cuduju sa, preco to Android ignoruje.
V podstatě IPv6 umožňuje díky velkému objemu adres práci se skupinami, podobně jak se k přístupovým právům přistupuje prakticky všude jinde. Rozdělíte zařízení do podsítí resp. prefixu velikosti typicky /64 a firewallujete na této úrovni. Rovnou můžete skupinu zařízení strčit i do VLAN nebo VXLAN a vynucovat tak i další separaci, to byste nejspíš dělal i u IPv4. Každá vážnější sít to tak má, pěkně skupinky vždy v jiné L2 síti a L3 subnetu. Můžete samozřejmě přidělovat i jednotlivé adresy třeba staticky nebo podle DHCPv6, ale např. u WiFi tohle asi i kvůli Androidu moc nedává smysl, u serverů to může smysl dávat.
No, teď mi měnili modem do exUPC (na gigabitový) a hele, změna!
Ve firewallu Compalu se dávala IPv6 adresa - takže když mi změnili prefix, musel jsem všechno přepsat (udělali to jednou za 2 roky, takže to velký problém nebyl).
Gigabitový router ale v IPv6 firewallu chce MAC adresu zařízení a na ni se povoluje provoz. Docela zajímavé řešení. Zase to má mouchu, můžu povolit TPC a/nebo UDP, ale ne ICMP.
Jak má zařízení adresu nastavenou (náhodnou, EUI-64, DHCPv6, ručně) je firewallu jedno.
Pokud máte nastavená klientská zařízení tak, že si nastaví IPv6 autokonfigurací, tak mají obvykle dvě (a více) IPv6 adresy.
Jednu vypočítanou dle MAC, druhou náhodnou, privátní. Na tu první se můžete připojovat na služby daného zařízení. Přes tu druhou zařízení komunikuje směrem ven. Ta privacy adresa se mění a může jich být na zařízení víc.
Adresu získáte snadno. Menu IPv6 / Neighbor list - ekvivalent příkazu ip neigh
v linuxu.
Takže pokud potřebujete přístup na to zařízení a znáte jeho IPv6 adresu, snadno si to dáte do FW.
Pochopitelně vám nic nebrání nastavit statickou IPv6 adresu. Pro zařízení, na která se chcete připojovat zvenčí je to asi i vhodnější (záleží na situaci). Pokud zařízení vyměníte za jiné (s jinou mac), tak v případě autokofigurace se změní jeho adresa. V případě statické mu nějakou adresu prostě nastavíte.
Ano, je to začarovaný kruh. Ovšem už se objevují první služby pouze na IPv6 a bude jich přibývat, protože je problém získat další IPv4 adresy.
Tak takhle to určitě nestojí, a to IPv6 hujerství je čím dál tím více k úsměvu než k čemukoliv jinému.
IPv6 je protokol, který se za téměř 30 let existence nedokázal prosadit prakticky nikam, některé dlouhodobě slibované funkcionality dodnes nefungují buď vůbec, anebo jsou nespolehlivé, a vývoj probíhá... mírně řečeno dost podivně. Tedy současné snahy o masivní tlačení IPv6 vpřed jsou někde mezi křečí a absurditou. Internet NEPOTŘEBUJE IPv6, Internet potřebuje nějaký, dnes zatím ne úplně jasný, evoluční krok vpřed. Jestli ho potřebuje už příští rok nebo až za 20 let, to také není úplně jasné, ale potřebuje ho. A dle mého skromného soudu tento evoluční krok nebude mít s IPv6 už nic společného.
Možná mluvíte o současném stavu... jenže stačí se kouknout pár let zpět a i na pár příkladech je vidět proč nešlo přejít.
Kdybych měl jmenovat konkrétně aspoň pár stopek tak:
- neexistence DHCP,
- současná nemožnost automaticky přidělit klientům adresu DNS resolveru a pár dalších běžně přidělovaných parametrů,
- posléze (po roce 2003) nemožnost spravovat DHCP pomocí "něčeho co je přímo na krabici" alá MAC adresa kdy ještě v roce 2016 se řešilo jak se v MacOS vlastně hledá DUID)
- nutnost mít všude implementován IPsec
20. 10. 2021, 20:43 editováno autorem komentáře
Nemůžete situaci IPv6 hodnotit podle toho, co vidíte na české vesnici. Např. přístupy na Google z IPv6 jsou přes 35 % a neustále rostou, Německo už má přes 50 %, Francie je těsně pod, Indie přes 60 %. Čína plánuje přejít do roku 2030 kompletně na IPv6.
Takže váš komentář je zcela mimo. IPv6 už tady je a dost viditelně, akorát vy jste si toho nevšiml. IPv6 už se prosadilo, už se na tom nedá nic změnit, teď už akorát můžeme pozorovat, jak ty počty budou narůstat, případně to můžeme podpořit, aby to rostlo trochu rychleji.
A co je tohle za čísla, kde jste je vzal? Nemůžu žádnou takhle přesnou a jasnou informaci nikde na Internetu najít.
A co vlastne znamenají? Že v daných lokalitách přistupuje na Internet 35/50/60% koncových uživatelů a firem výhradně z IPv6 adres? Nevěřím. Žádné chování našich byznysových partnerů tomu nenasvědčuje, a na takovou penetraci by jistě reagovali.
Nenasvědčuje tomu ani statistika mého nadnárodního zaměstnavatele. Jméno neřeknu, musí stačit, že nejsme technologická firma ani e-shop, a navštěvují nás diametrálně odlišní lidé než ajťáci. Z celkového objemu přístupů na naše online služby (web, FTP, e-mail, logy z firewallů a IDS, atd.) za rok 2020 bylo sourcováno z IPv6 prostoru necelých 0,3 procenta, agregováno za celou skupinu. Za ČR statistiku nemám, zato ji dokáži rozlišit za serveroamerický region, a ani tam to není přes 4 procenta.
Předpokládám, že pokud Čína přejde do roku 2030 kompletně na IPv6, tak se dostane do izolace . Podobné plány už tu byly v minulosti. Dokážu si ale představit, že v rámci jejich vnitřní ("vnitrostátní") topologie masivně používání IPv6 naroste, protože tam bude prostě vnuceno. Navíc celkem chápu, proč Čína hodlá něco takového udělat - IPv6 totiž tamnějším vymahatelům státní moci značně usnadní kontrolu a šmírování provozu až na poslední míli, až do posledního zařízení na síti, zvlášť pokud se bude dál razit teze "každé zařízení musí mít svoji vlastní veřejnou IP(v6) adresu".
Nejsem sám, kdo si myslí, že zvlášť dnešní době je koncept IPv6 příliš starý, a postavený na myšlenkách a předpokladech, které dnes už neplatí. Stejně tak nevěřím, že by někdo jako Google, Facebook, Amazon a další majoritní hráči měl nějaký zájem na tom, aby si stanovoval termíny, ke kterým vypne dostupnost svých služeb na IPv4. Předpokládám spíše opačné chování - všichni budou do poslední možné chvíle vyčkávat, co udělá "konkurence", a co to s ní následně provede.
rats: Psal jsem o tom, jak vidí IPv6 provoz Google. Takže stačí do vyhledávače Google zadat dotaz „Google IPv6“, u mne je hned první výsledek odkaz IPv6 Adoption - Google.
Ty statistiky znamenají, že tolik procent provozu z daných zemí přichází do Googlu přes IPv6. Že tomu nevěříte je váš problém – pokud je názor v rozporu s fakty, bývá rozumné změnit názor, ne popírat fakta.
Nemám důvod nevěřit tomu, že Čína v roce 2030 kompletně na IPv6 bude. Ono jim totiž vlastně nic jiného nezbývá, když mají mnoho lidí a málo adres. Že by se Čína dostala do izolace, to nehrozí. Izolace spíš hrozí ČR, že budou existovat globálně úspěšné služby, které v ČR nebudou dostupné. Protože už tak malý trh se ještě zmenší nízkou penetrací IPv6.
Nic modernějšího než IPv6 v tuto chvíli nemáme. A vlastně ani netuším, co je podle vás zastaralé – pořád potřebujeme přepínanou síť, která tedy posílá nějaká kvanta dat, a v té síti potřebujeme nějak identifikovat jednotlivé uzly. To je IPv6.
každé zařízení musí mít svoji vlastní veřejnou IP(v6) adresu
Takhle je definován Internet. Seznamte se.
Stejně tak nevěřím, že by někdo jako Google, Facebook, Amazon a další majoritní hráči měl nějaký zájem na tom, aby si stanovoval termíny, ke kterým vypne dostupnost svých služeb na IPv4. Předpokládám spíše opačné chování - všichni budou do poslední možné chvíle vyčkávat, co udělá "konkurence", a co to s ní následně provede.
To je ovšem zcela mimo reálný svět. Vůbec není podstatné, kdy současné služby opustí IPv6. Podstatné je to, kdy budou vznikat první služby používající jenom IPv6. A první takové vlaštovky už jsou.
Jinak ti současní majoritní hráči z nedostatku IPv4 adres těží. Oni ty adresy mají, alespoň nějaké, potenciální nová konkurence nemá nic. Zajímalo by mne, zda si odpůrci IPv6 uvědomují, že k tomu, že tady existují velcí hráči Google, Facebook, Amazon, Apple a Microsoft, přispívá i to, že IPv4 adresy už dávno došly. A ten příspěvek vlastně nemusí být vůbec malý. Protože tohle silně nahrává centralizaci, přesouvání všeho do cloudu. Když spolu dvě zařízení nemohou komunikovat přímo, je řešením přidat prostředníka do cloudu. Čímž si pěkně zaháčkujete zákazníka, za ten přístup do cloudu vám samozřejmě musí platit, je na vás závislý. Normálně by se to lidem těžko prodávalo („zaplaťte nám za něco, co nepotřebujete a čím se na nás stanete závislým“), ale když to odůvodníte, že to technicky jinak nejde…
Ne, Cina se nedostane do izolace. Pouzije CGNATy. A klidne bych se vsadil, ze naopak poskytovatele obsahu se pretrhnou, aby tu ipv6 konecne implementovali.
A jestli jste nadnarodni firma a mate jen 0.3% provozu, tak to svedci jen o tom, ze ipv6 verejne provozujete minimalne, nebo verejne skoro vubec. Protoze pokud mobilni operatori prechazeji na ipv6, tak velmi tezko byste v dnesnim svete byli funkcni jen pro pc/ntb site.
A ten evoluční krok nebude vyžadovat propojení jednotlivých uzlů? To se nějak samo obejde bez adresace? Třeba jo.
Dnešní stav je nějaký přechodný. To, že to trvá tak dlouho, má několik příčin. Když to popíšu sám na sobě, tak já mám IPv4 rozsah od prvního dne připojení k internetu. Na počátku teda jen jednu IP (/32) potom teda alespoň /29 (6 hosts). Já jsem tedy ten, zdálo by se, který IPv6 vůbec nepotřebuje, protože mám na všech stranách veřejky a tedy se nemám problém peer-peer připojit kamkoliv - protože přesně to od připojení k internetu očekávám.
I přes to jsem před cca 10 lety požádal ISP o IPv6. A on mi je, po nějakých počátečních technických problémech, přidělil. Dnes mám doma IPv6/48. Úplně stejně jako všude jinde (ok, někde jen /64).
Proč bych se měl donekonečna v diskusích hádat o tom, jak je IPv6 zbytečné? Není lepší věnovat energii a spolupracovat s tím ISP třeba na testech konektivity?
Dneska můj domácí IPv6 provoz tvoří více než 99% přeneseného objemu. Pochopitelně, že se to toho 1% vlezlo i několik služeb, které zatím není snadné obejít. Ale to se časem zlepší. Buď je přestanu potřebovat, nebo si to konečně nastaví správně.
A celkem by mě zajímalo, co jsou ty slibované funkcionality, na které je potřeba čekat a také jejich ipv4 ekvivalent. Já od sítě očekávám především p2p spojení a to jak od čtyřky, tak od šestky. Že tam jsou nějaké další funkce, které měly být a nejsou, přece není důvod k zahození šestky a to ještě za stavu, kdy už ani tu čtyřku pořádně nemáte.
Ono je fajn snažit se prosadit IPv6, ale když ono to často bez toho tunelu nejde... Vypnutím tunelů se sice trochu zvýší tlak na providery, ale ti se kvůli pár otravným zákazníkům "neblázní" - takže ve finále to bude (místo nespolehlivého tunelu k CZ.NIC) nespolehlivý tunel k HE - nebo (xor) pád zpět ke staré IPv4 síti. (Případně hledání jiného poskytovatele, což třeba v našem domě znamená hledání sedmé možnosti připojení - je tu šest možností, ale žádná IPv6 neumí nebo je to omezené k nepoužití.)
To je sice hezké, ale tak možná pro mne, pokud budu mít dost času na bádání. Přeci jen je rozdíl naklikat to na routeru a mít hotovo, proti nastavování na VPS, tvorby tunelu a studia potřebné síťařiny. (A následně to udržovat, aktualizovat, pravidelně platit...)
Podle mne by bylo prostě lepší, kdyby to uměl přímo poskytovatel připojení. Když neumí, pak je nějaký instantní tunel druhé nejjednodušší řešení. Bastlit si to sám je až ta skoro poslední možnost - hned před "zůstat na IPv4.
Mimochodem - nemáte odkaz na nějaký dobrý a jednoduchý návod, jak ten tunel (pro asi tak /56 rozsah) správně na VPS vytvořit?
Ten "instantní tunel" je co se konfigurace týká méně náročný tak asi tak o instalaci a pořízení toho VPS. WireGuard je co se konfigurace týká dokonale primitivní a "to VPS platit" znamená jednou za rok poslat někam tisícovku. Udržovat a aktualizovat to, upřímně, potřeba skoro není.
Samozřejmě, že by bylo lepší, kdyby to uměl poskytovatel, nebo tedy spíš úplně všichni. Ale zrovna tunelování se dá obejít dost snadno. Proto také píši "když už tunelujete".
Nulový problém je se zakazováním rozsahů. Naučte se alespoň číst. Aktualizace jsou potřeba natolik, nakolik je to pro vás kritická infrastruktura. Jestli si myslíte, že je domácí router s veřejnou IP adresou u 90 % uživatelů internetu alespoň ze tři čtvrtin tak bezpečný jako instalace jakéhokoliv linuxu s iptables, musíte být dobře naivní.
A to jsem ještě optimista. Na nakonfigurování něčeho tak bezpečného jako jsou tahle koncová zařízení můžete jednou nainstalovat a pak na to pět let nesáhnout a pořád na tom budete s bezpečností podstatně lépe.
Tohle beru jako zálohu, kdybych doma přišel o IPv6.
V souvislosti s tím je ale vhodné zmínit, že by bylo vhodné začít tlačit na ČTÚ (přímo nebo přes jiné orgány) na local loop unbundling pro optická vedení - víme, že posledně to těm lemplům trvalo 8 let u telefonních vedení. Následná možnost výběru poskytovatele služeb by sama o sobě mohla vést (mimo jiné) k zlepšení dostupnosti IPv6.
Až na nutnost psát si každý rok o nový certifikát. A to ještě nezbývá, než doufat, že se můžete připojit s jedním certifikátem z více zařízení -- nejsem si teď jist, jak OpenVPN či WireGuard v tomhle ohledu fungují -- to kdyby vás náhodou napadlo chtít používat tunelované IPv6 kromě tří soukromých serverů v mém případě třeba i na notebooku (což vás napadne dost rychle) a nedejbože smartphonu.
Protože jinak těch certifikátů potřebujete každý rok rovnou několik, správně je rozdistribuovat na příslušná zařízení atd.
Tohle není úplně stoprocentní řešení.
Když si prohlédnu těch 5 důvodů pro zrušení, tak mi přijdou všechny sporné až alibistické. Jedinými (v nich neuvedenými) argumenty jsou ta práce a peníze, ale od toho tu přece CZ.NIC je, aby za peníze z domén vyvinul nějaké užitečné úsilí (Turris je přece taky jen pro okrajovou skupinu nadšenců). Z mého pohledu je to jen o tom, zda službu IPv6 pro uživatele chtějí, nebo nechtějí poskytovat.
P. S.: Když teda chtějí vypnout službu 6 přes 4, protože není potřeba, tak by dávalo smysl spuštění služby 4 přes 6, ne?
Obe technologie jsou vicemene zastarale (6to4 i oficielne; Teredo pohrbil uz i Microsoft) a davno prekonane. Stejne jako na lokalni siti se uz dnes jen malokdo trapi treba s IPX protokolem. Osobne si myslim, ze i kdyby to vypli v tichosti, tak si toho realne nikdo nevsimne.
Penize jsou validnim argumentem - a ano, nevidim duvod, proc by mel CZ.NIC utracet penize na krmeni davno mrtveho kone :-)
Není.
CZ.NIC vypíná jen Teredo a 6to4 brány. Provoz do prefixů 2001:0::/32 a 2002::/16 (díky BGP) převezmou ostatní brány v Internetu (už jich moc nezbývá), zejména tedy brány u Hurricane Electric.
Na 6in4 tunely nemá vypínání žádný dopad.
Mam 6to4 (uz skoro dvacet let; nativni konektivita se ISP porad nejak nedari) a pokud zustane brana aspon u HE, tak je to asi jedno, o moc horsi to nebude. Ona uz stejne pouzitelnost postupne upada.
Na svym PC jsem dlouho mival 6to4 preferovany pred IPv4, jen tak experimentalne pro radost, protoze proc ne. Dlouho to bylo naprosto v pohode, servery s IPv6 fungovaly a celkove to jako docasny reseni bylo skvely. Ale je to tak dva tri roky, co uz jsem to musel vratit zpatky do defaultu, aby se preferovalo IPv4, protoze pokusy o pripojeni na IPv6 byly cimdal nespolehlivejsi. Nekdy to neslo vubec, jindy se to ruzne podivne sekalo, proste radost uz to nebyla.
V soucasnosti to vetsinou jeste staci, pokud se obcas potrebuju dostat na neco, co je IPv6-only. Ale budoucnost to zjevne nema. Snad se ISP konecne podari nativni konektivita. Udajne proti tomu nejsou, svuj prefix uz maji deset let, ale dotazeni k zakaznikum porad vazne. Tunely se mi resit nechce. V tom bylo 6to4 skvely, mam IPv4 => mam automaticky i IPv6, aniz bych se o tom musel s kymkoliv bavit.
Veškeré argumenty pro vypnutí chápu, ale v situaci, kdy jsme na světě na krásném 46. místě s pouhými 16.34% penetrace IPv6 (dle Google, takže předpokládám u klientů) - a to ještě velkou část zachraňují akademické popř. státní instituce (tam kde neignorují pravidla) - to povede k dalšímu zhoršení dostupnosti IPv6.
Nepovede to ke zhorseni cisel, protoze Teredo a 6to4 jsou depreferovane protokoly (operacni systemy preferuji IPv4 nad 6to4/Teredo).
Microsoft v novych Windows Teredo davno deaktivoval.
Na 6to4 potrebujete verejnou adresu a s ni muzete pouzivat 6in4 (napr. tunnelbroker.net), ktery je stale dostupny.
Navic oba protokoly jsou extremne nespolehlive a kazdy, kdo je pouziva, by mel prejit na spolehlivejsi alternativu.
Z uvedenych 16 % delaji statni instituce temer nulu, protoze IPv6 vetsinou ignoruji (jen male procento z nich ma po IPv6 dostupny web/mail/DNS), zatimco v tomto cisle je pocet uzivatelskych pristupu (ze siti, ktere maji IPv6).