Navod sem nasel zde: http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-3478.html
Uplne posledni prispevek rika, jak to zmenit primo pro FF:
You just have to open up about:config and change the following settings:
mousewheel.horizscroll.withnokey.action => 0
mousewheel.horizscroll.withnokey.sysnumlines => true
Zkusil jsem tedy na doporučení diskutujících Operu a Gimp a nic. Horizontálně neskroluje (možná kdyby si s tím člověk pohrál... Ale automaticky narozdíl od vertikálního skrolování nejde)
Aplikace to podporují všecky, které používají Gtk+ a Qt (minimálně za poslední rok nebo dva, ale bude to dýl). Prostě jakmile je tam horizontální scrollbar, tak všesměrové kolečko funguje. Mám tak uďelaný trackpoint a nevím, že by to někde nešlo.
Pokud ti to nescrolluje, tak máš rozbité kolečko. Pusť si xev a zatoč. Pak do xorg.conf dej k myši něco jako toto:
Tak jsem si vzpomněl, že se často píše, že linux na notebooku vyplácá baterii dřív než windows. Možná by stálo za to to zkusit. Mě by to rozhodně zajímalo... Mám jeden Latitude doma, ale má už bezmála deset let... Což není moc dobré pro představu o dnešku.
Je (nebo spis byla) to pravda. Tedy alespon u modernich procesoru, ktere dokazi usetrit spoustu energie kratkym spankem kdyz zrovna neni nic na praci. Jadro 2.6.21 ma nejaka vylepseni ktera umozni neprobouzet tak casto. (viz. http://www.linuxpowertop.org/ )
Jinak co se snizovani frekvence tyce, dle mych testu ve spotrebe v podstate neni (znatelny) rozdil. Pokud procesor nezatezujeme porad a naplno (coz pri behu na baterii neni rozumny napad) tak procesor na vyssi frekvenci proste udela praci driv a jde driv spat. Dokonce neni ani velky rozdil kdyz uplne vypneme jedno jadro.
Na Linuxu s EXT3 se v podstate neda uspat disk, i kdyz na notebooku zrovna nic nedelate. Disk porad poblikava, jadro ho porad otukava v pravidelnych intervalech. Pokud tedy na to nekdo zatim nevymyslel nejakou chytristiku. Jit by to melo s EXT2 a mozna jinymi FS. Nema to nekdo vyzkousene?
ale dá, jen je třeba vědět, jak na to :) kdysi jsem to nastavoval, na úplně na všechno si teď asi nevzpomenu.. základ je mountování s 'noatime' (ušetří spoustu zápisů a je i o něco rychlejší) a pak to chce chvíli hraní si s cachováním pro zápis. teď fakt nevím, přes kterou utilitku se to dělalo (google určitě pomůže), ale dá se nastavit, že zápisová cache vydrží v ram třeba 30-60 min. po stejnou dobu pak může být disk vypnutý, pokud se nepoužívá. riziko je jen trochu v tom, že po stejnou dobu nemusí být data z cache fyzicky zapsána na disku, tzn. při vypnutí nebo vytuhnutí se ztratí. ale to zase u notebooku (=baterka je jako ups) s linuxem (=stabilita) tak často nehrozí :-) v případě potřeby pomůže i násilné 'sync'..
překvapilo mě ale, že novější disk (80G hitachi) může být i žravější na elektřinu než několik let starý 12G od ibm. čekal bych mezitím nějaký pokrok v úsporách energie - fakt se na výdrži projeví jeho vypínání :-)
Doporucuji tve pozornosti balik laptop-mode-tools. Kdyz se poradne nakonfiguruje, umi to setrit stavu docela hezky. Sam jsem do toho psal par vylepseni, mezi kterymi je napriklad to remountovani disku s noatime parametrem, vypnuti swapu (ale ted si nejsem jistej, jestli zrovna tohle Bart do ofiko verze dal), zmeny casovani vypinani podsviceni na konzoli a v xkach atd. Dalsi vec, kterou jsem tam dopatlal je lm-profiler, coz je vec, ktera se pusti pod rootem, ona si prenastavi par parametru v jadre a pak cmucha, co dela nejvetsi diskovy bordel. Pokud jsou to daemony, pokousi se k nim najit initscripty a pak se zepta, zda si prejes pri behu na baterky tyto daemony stopnout. Zacal jsem se timto zaobirat na zaklade toho, ze jsem nafasoval takovej strasnej sluzebni Acer, kterej vydrzel na baterku trictvrte hodiny. S mou opatchovanou verzi laptop-mode-tools jsem se tak dostal na dve a pul hodiny.
Muj latitude D420 vydrzi s dobre vytunenyma laptop-mode-tools pres pet hodin.
BTW: Docela se vyplati mit v jadru zakompilovany ondemand governor a nechat laptop-mode, aby ho na baterky zapinal.
Chtěl bych se zeptat, zda existuje něco podobného jako "laptop-mode-tools" pro Windows.
Mám totiž NTB, sice je od MSI-čka, sem s ním spokojen, ale ta výdrž není moc bezvadná... A s linuxem moc zpokojen nejsem, nechtěl mi moc chodit, několikrát mi ze začátku fakčil bezvadně, start opravdu bleskový, ale pak se to jaksi začalo zadrhávat, no a pak sem zas přešel pod Wokna a od té doby sem se do Tučňáka nepouštěl...
Da se pri tomto parametru forcnout zapnuti disku commandem sync? Nektere chytre editory, jako napr. vim po ulozeni souboru zavolaji sync, cimz se snazi zajistit, ze dokument bude opravdu ulozen, coz je chovani, ktere mi prijde velmi prijemne a kvituji to s povdekem. Pokud ano, nebal bych se na tvem miste nastavit klidne 5 minut. V pripade, ze to chces mit sychr, zavolat si sync muzes i sam (klidne bych si na to udelal ikonku na plose, aby clovek nemusel furt poustet terminal, kdyz trebas vubec nedela nic na konzoli)
EXT3 u mne rozhodne nic takoveho nedela. Mam pripojeny oddil s ext3 a nic na nem nedelam a aktivita na tom oddile neni zadna po nekolik minut co to sleduji (gkrellm). Na /home a / oddilech je pravidelna aktivita kazdych nekolik sekund, ale to je nespis zpusobeno nejakymi aplikacemi ci demony.
Da se nejak sledovat ktery proces cte/zapisuje na disk?
Jina otazka je o kolik v prumeru usetrim prikonu, protoze i kdyby nic nesahalo na disk zbytecne, stejne vetsinou ten disk k necemu clovek pouzije. A vypinat disk kazdou minutu na pul minuty neni moc dobry napad.
5. Spinup Debugging
My disk spins up all the time and I have no clue what causes this. Can I debug this?
Yes, you can. But first, check that you have modified your syslog.conf to not sync, as described in the last question of the previous section. To debug disk activity, you can do:
echo 1 > /proc/sys/vm/block_dump
(Warning: you must disable syslogd before you do this, or you must make sure that kernel output is not logged. If you forget this, your system may get into a feedback loop, where syslogd causes disk activity, this causes kernel output, and this causes syslogd to do more disk activity, etcetera!)
This enables file/disk activity debugging in the kernel. You can read the output using dmesg. When you're done, disable block dump using
echo 0 > /proc/sys/vm/block_dump
NOTE: Recently a tool called lm-profiler was added to laptop-mode-tools, which does all this for you. It also detects network services that you might not want running, and it can install the services' init scripts into laptop mode's new "start/stop" directory structure, so that they are automatically stopped when you are working on battery.
jednu dobu jsem to resil, a vyresit takto (jedu na Ubuntu, ext3):
gksudo gedit /etc/default/acpi-support
ENABLE_LAPTOP_MODE=true
cp /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf_backup
gksudo gedit /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf
# a zmenit treba na tyto hodnoty:
LM_AC_HD_IDLE_TIMEOUT_SECONDS=300
LM_BATT_HD_IDLE_TIMEOUT_SECONDS=300
# osobne mi laptop-mode jede i kdyz je notebook napajeny kabelem (viz volba neco jako ENABLE_WHEN_ON_AC, nebo tak nejak, viz laptop-mode.conf)
# laptop-mode automatically at bootup
sudo update-rc.d laptop-mode multiuser
sudo /etc/init.d/laptop-mode start|stop (tj. prvni zapnuti|vypnuti)
vice info treba zde
nebo zde
No a s timto neni noatime v /etc/fstab ani zapotrebi, a ani neni treba vypinat sluzby/demony
Já mám s tímto lepší zkušenosti (DELL latitude c610 + Debian). Laptop Mode se mi spouští automaticky bez jakéhokoliv nastavování a funguje mi tak i vypínání disků a to mám ext3 a nemám ve fstab volbu noatime :-)
Další věc je, že na notebooku většinou něco tvořím a mám ve zvyku pravidelně mačkat Ctrl+S a tím ten disk pořát zapínám. (to mi ale vyhovuje, nechci svoji práci mít v cache)
No s tim laptop mode vam ctrl+s zapnout disk nemusi (pokud to spravne chapu). Ja mam v laptop-mode.conf (default) LM_BATT_MAX_LOST_WORK_SECONDS=600
Coz imho znamena, ze se ten disk musi zapnout treba az 10 minut po ctrl+s (pokud to tedy neni nejaka klavesova zkratka pro sync :)
Mám na mysli Ctrl+S jako uložit. Mě to disk vždy zapne což mě vyhovuje. Jinak bych si to v konfiguraci změnil. Nemám ale potřebu nic měmit, neboť i takto vydrží přes 4 hodiny práce a víc nepotřebuju.
Já mám taky DELL a podařilo se mi ho koupit nezaWindousovaný :-) .
Je 8 let starý a linux (debian) na něm šlape jak hodinky.
Jsem s ním na 150 % spokojený a můžu tedy jedině doporučit.
konecne uz i napriklad ibm napadlo, ze vsechnem jejich notebookum nemusi nutne chutnat medialni stesti od pana ballmera a gatese ... ale ze to jde i jinak
stejne je to i s dell, skoda jen ze porad existuje jakasi provazanost mezi vyrobci pocitacu, v tomto pripade notebooku, a microsoftem - ono, kdo by chtel poslouchat - velkohuba prohlaseni - koupime vas :-)
ale myslim si, ze uz bylo na case...
z vlastni zkusenosti, mam na nb linux uz vic jak tri roky, prakticky zadne problemy (ktere by se nedaly vyresit) nejsou ...
a tak je jen otazkou casu, kdy budou ntb delany ne se samolepkou designed for microsoft... ale linux - vyroba tech samolepek nebude tak draha :-)
Oni hlavne nereaguji ani na skutecnost, ze uz jste si windows (v neOEM) verzi poridil a tudiz pro vas nema smysl je kupovat znovu - stejne je musite koupit znovu...
> Dell odlišuje i poskytovaný servis - notebook vám opraví u vás a musí to udělat druhý den po nahlášení.
Kamarád pracuje ve firmě, která používá Delly - je to politika zahraniční mateřské organizace, nemají volbu. Ten kamarád v té firmě dělá již 5 let a je jich tady na české pobočce cca. 15 lidí. Dle jeho vyjádření - ano, Dell takový servis skutečně poskytuje a i to tak funguje, druhý den po nahlášení závady dojede servisák Dellu a problém odstraní (třeba občas i výměnou celého notebooku za nový). Ale nejspíš je to kvůli tomu, aby si firma udržela alespoň trochu rozumný kredit; totiž každý každičký notebook Dell za dobu své záruky potřeboval alespoň jeden takový zásah. Minimálně jeden zásah, mnohé kousky více. Nespočet výměn displejů, poměrně značné množství výměn základních desek v noteboocích. Prostě servis špičkový, protože bez takového servisu by pověst kvality výrobků byla naprosto zoufalá.
Samozřejmě problémy se nevyhýbají žádné značce, ale vždy když ho potkám, tak si lebedím, že naše firma používá IBM/Lenovo. Za mé 4 roky ve firmě a 40 notebooků této značky jsem řešil tři opravy (jeden harddisk, jedna optická mechanika a jeden prasklý pant). Vzhledem k těm jeho zkušenostem bych asi Della nikdy nekoupil.
S tim to souhlasim, prakticky stejna zkusenost. Ve firme se berou Delly, ale s kvalitou IBM se to srovnavat neda. Apropo, nevi nekdo jak moc sla kvalita dolu u Lenovo? Preci jen ta cena je prizniova, ale nevim kde vsude to vylevnili :(.
(jinak opravdu i k nam na sever technik dorazi druhy den, i kdyz byme zajimalo, jak by to resil v zime jaka byla dva roky zpatky. To se do prace nedostali ani mistni :D )
Vim. Mel jsem IBM R50 a ted mam Lenovo R60. Naivne jsem si myslel, ze to bude jen rychlejsi a nic vic. Spletl jsem se. Notas ma ati x1400, takze uz nevali driver radeon a musi se pouzit podivne drivery od ati. Na displeji se mi v dual rezimu objevuji artefakty.
Nejhorsi ale je, ze Lenovo silne snizilo kvalitu displeje. R50 mel nejlepsi dispej, ktery jsem kdy videl - ostry se skvelymi pozorovacimi uhly. R60 od Lenova ma displej na urovni levnych sracek typu acer apod. Dole a nahore zari podsviceni a vertikalni pozorovaci uhly jsou zoufale. Zatimco nahore vidite ostry text, dole se ztraci v mlze. A nebo taky opacne, to podle toho, kterou cast monitoru mate vice kolmo k pohledu oci.
Jinak jsem ale s notasem spokojeny. Je tichy a zatim drzi. Pokud se ukaze stejne spolehlivy jako R50, tak to bude fajn.
U nás do firmy kupujeme výhradně řadu T, tedy v této chvíli Lenovo ThinkPad T60. Nyní máme ve firmě 6 kousků T60, tedy již od Lenovo, a zatím všechny super. A rozhodně se mi líbí další rozvoj software ThinkVantage, který po akvizici Lenovo neusnul, ale naopak jede snad lépe než dříve - System Update je řádově dál než Software Installer (administrátorské nasazení v síti apod.), Rescue and Recovery je nyní už i v češtině...
Snad jediný problém mám v této chvíli s tím, že dnes dorazil další (sedmý) kousek T60 a je tam Vista. Ne že bych proti Vistě něco měl, ale chci mít ve firmě jednotné prostředí, takže teď řeším, jak tam legálně dostat XP.
Take mam tecko a spokojenost, az na Cesky servis IBM, to je neco neuveritelneho. Kolegovi odesel motherboard, tak mu ho vymenili. Jenze po 14 dnes odesel se stejnmou zavadou. Tak zjistoval co a jak a rekli mu, ze v zaruce provadeji vymenu komponent za repasovane, ne za nove (samozrejme pokud nejake repasovane maji). Po uplynuti zaruky, kdy uz si zakaznik cvaka opravu sam, mu radi daji novy dil. Nekdy me Ceska vychcanost leze krkem... :(
Ano, Tecka jsou pry s displejem v pohode. Maji nejakou lepsi technologii.
Ten software thingvantage nemohu posoudit. Na notasu jsem dostal windows vista a rychle jsem zjistil, ze 18 GB mista na disku je zaplacnuto necim zahadnym. Slo to v mziku vsecko pryc.
ThinkVantage je balík různých programů. Lze je stáhnout z webu IBM/Lenovo a doinstalovat i na jakýkoliv IBM/Lenovo počítač (i když ho člověk reinstaloval z čisté vody). Má to takových pár vychytávek jako Access Connections (automatické nastavení spousty záležitostí v počítači na základě připojení k síti, poznává si připojení např. i podle MAC adresy managovaného switche, ke kterému notebook připojíš, a podle toho přenastaví i takové věci jako proxy v Internet Exploreru nebo výchozí tiskárnu), ochranu harddisku (parkování hlaviček) při detekci pádu, automatické zálohování na skrytou část disku, ovladač snímače otisků prstů, atd. Asi polovina těchto softwarů je využitelných jen ve firmě v podnikovém nasazení, nicméně to se mě týká.
Reknu to takhle - kdyz sem byl s IBM CE nedavno menit desku u jedne TSM knihovny v DC a on vytahnul staricky Thinkpad, ptal jsem se ho proc ne Lenovo. Rikal, ze mu jej uz nekolikrat nabizeli, ale kvalita ze je otresna a za ty neustale reinstalace zpusobene novym zelezem nebo selhanim soucastek mu to nestoji...
S NB IBM nebyl temer zadny problem, ale od doby, kdy to koupilo Lenovo se z NB stalo normalni spotrebni zbozi - vymenili dle meho uplne zbytecne zdroj a u NB mladsich, nez 2 roky maj tak 80 procent stroju problem. (disk, pamet, zhorely chip na MB....). Uvidime do budoucna, ale s tim zdrojem mne fakt nastvali.
Souhlas. Mám s DELLem podobné zkušenosti. Ve firmě máme pouze DELLy a u předchozího notebooka mi měnili třikrát klávesnici, protože se uhříval konektor. U dalšího jsem zase na poslední chvíli vyměnil disk (divně v něm lupalo a to jsem ten laptop měl vžy při přenášení vypnutý a nikdy jsem s ním nepraštil). S Linuxem se rozumí dobře. Máme LATITUDE řadu. Debian na nich používám už asi tři roky k plné spokojenosti. Po zkušenostech s kvalitou od DELLu jsem manželce koupil repasovaný IBM ThinkPad T22.
U nas mame jen dell rady D. A z 90 NB bylo opravovano sotva 5 kousku. Na klavlitu Dell nedam dopustit. Ve srovnani s konkurenci naprosto bezproblemovy a servis slape jak hodinky. Co se tyka klvality se snim muze merit max IBM/Lenovo
Ahoj, promiň, je to dost offtopic, ale mám problém, mám nový dell a spad mi na zem, škoda že jsem neumřel na infarkt v tu chvíli, dopadnul úplně nepoškozenej, normálně funguje, monitor bez vady takže jsem si na chvilku oddechl do té chvíle než jsem ho zavřel a uslyšel jenom "křup"... Kovový levý pant od lcd odprasklý a nedrží monitor, a vzhledem k tomu že přirozeně drhne aby držel ten monitor, tak je to dost velká závada... Pant je součástí kovového rámu okolo celého displaye. A teď bych se jen chtěl zeptat, když jste řešil prasklý pant... Jak se to řeší? Já myslím že asi výměnou celého rámu, vím že je to má vina a asi se na to pravděpodobně nevztahuje záruka, ale zkrátka potřebuji poradit co mám dělat, jestli mi to vymění (mám ho týden) a kolik to případně bude stát, protože do záruky si myslím že mi to fakt neuznají, jsem na prášky, bezradnej prootže to sám nedokážu spravit... Nevím co bude, prosím napište co nejdřív, Děkuji, B.D.
Horsie je , pokial Vam skonci zaruka. To sa stalo mne. Odeslo mi podsvietenie LCD na INSPIRON 6000. Ked som volal do centralneho servisneho dispecingu Dell, tak mi poslali kalkulaciu opravy a to na cca 16 000 Kc bez DPH. Hmmm, tak to je teda uzas. Nakoniec som to dal jednemu kamaratovy, ktory vymenil inventer v cene 1450Sk a bolo to OK. Ked budem kupovat niekedy NB, tak urcite to nebude Dell. A viem co hovorim. Priklanam sa k znacke IBM/Lenovo.
V clanku jsem nevidel to hlavni - a to, ze Dell hodla ty notebooky prodavat s predinstalovanym Linuxem, bez Windows. Pak se taky predpoklada odladeni do vsech detailu - proste notebook dorazi s Linuxem a HW bez vyjimky funguje.
Přiznám se, že už na první pohled je článek nejasný.... dell podle autora ohlašuje notebook s linuxem.
Ale přitom si autor zřejmě vybral notebook bez linuxu, linux si stáhnul a snažil se ho nakonfigurovat?
Problem s nefuncknosti wifi karty po probuzeni, je vyresen v novych ovladacich 1.2.1, tak hura na ne. Pokud nechcete/nemuzete mit tyto nove ovladace, jednuduse nastavte Hibernate tak, aby modul ipw3945 odstranoval pri hibernaci a pri probuzeni jej znova nahraval. Pozor ale, je hlaseno ze pri pouziti starsich verzi ovladacu a specifickeho hardwaru (dokonce na stejnem hardwaru to jednomu cloveku jde a jinemu ne) je mozne ze pri nahradni modulu po probuzeni muze zpusobit zatuhnuti systemu (co vim tak nejaky IRQ konflikt).
Take doporucuji pri zapnuti wifi karty provest prikaz "iwpriv eth1 set_power 7" (pokud to vas system nedela za vas), tim usetrite par minut (i desitek) pokud bezite na baterie.
Ja mam Dell Inspiron 510m a za rok se u zdroje zlomila nizkonapetova snura takovym zpusobem, ze se uplne pretrhla a jiskrila - neni tam dostatecna gumova podpora a zdroj je zality takze nejde otevrit. Snura je jakasi koaxialni trivrstva, + - a datova komunikace.
Ano, ten servis u Dellu funguje docela dobre. Mozna je duvodem skutecnost, ze kvalita tech notebooku je nevalna a aspon takto se da ponekud zmirnit nastvanost zakazniku. Vadne disky po nekolika tydnech pouzivani, vadne klavesnice, vadne displeje....u jednoho Latitude X-1 3x po sobe vadny touchpad atd...Podle tech zkusenosti to vypada, ze tam temer neexistuje vystupni kontrola - tu proste nechavaji na zakaznikovi a alespon trochu to kompenzuji rychle fungujicim servisem. Jenze ty nervy s takovym notebookem to pochopitelne nevyvazi.
Jinak jsou Delly k Linuxu pratelske. Pouzivam kuprikladu Latitude X-1 s OpenSUSE 10.2 a vse funguje OK bez nejakeho vetsiho nastavovani. Snad jen byl po instalaci nutny zasah kvuli sirokouhlemu displeji (915resolution) - ale v OpenSUSE je to na to pripraveno, takze nebylo treba vytvaret zadne scripty apod...
Pokud se na nb od Dellu vychytaji vsechny chyby, ktere nemela propustit vystupni kontrola, pak jde ale o velmi slusne pocitace.
Prosim, slo by, aby jsi viz. "Byť návodu na české wiki ubuntu vzdoroval" renovoval, rozšířil, upravil návod na bluetooth na wiki.ubuntu.cz, tak aby další lidé nemuseli psát, že návodu vzdoroval.
Dík za všechny další rozchozovače
Web Dellu je naprostá hrůza a tragedie a něco tam najít je velké dobrodružství. Šel jsem na to tedy browserem, se kterým jsem na Dellu nikdy nebyl, z něj přenesl URL do dalšího browseru a opravdu to nefunguje. Nezbývá tedy jiná cesta, než se proklikat z titulní strany.
Dell si hraje na přímý prodej a nemá (asi) URL produktu, které se dá odkázat, zvláštní. Asi k nim ještě nedorazila vlna SEO a SEM...
Della si nedavno kupovala kamaradka - pravda ne tohle smrkatko, ale stredni tridu Latitude, tusim 620. Zadny widle k tomu nikdo nenutil, akorat dos za tusim 230kc. NextBussinesDay zaruka vskutku funguje.
Ma to dualni Centrino a rozchodil jsem tam vsecko vcetne modemu, ctecku myslim nema. Mandriva 2006.0 tam mela prazvlastni problem s OpenOffice - po kliknuti v menu doslo nekdy k zatuhnuti Xek. 2007.0 beta uz tento problem nema - cekal bych nejakou chybku v driveru ke grafice. Jinak 3D desktop slape v pohode, s 2007.0 uz wifina zvlada i sve vypinani a zapinani bez reloadu driveru.
Dell Latitude D620 opravdu nema ctecku karet. Jinak to neni uplne vyherni HW - jeste neni stary ani rok a uz odesla klavesnice, pametovy modul a ted nejnoveji i baterka (je pod 60% sve puvodni kapacity). A podobne problemy nejsou vyjimecne: http://mikelococo.com/2007/03/d620-battery-life/
Rada Inspiron neni IMHO spatna, ale narozdil od Latitude jsou (byly?) ty NB dost tezke a se slabou baterkou (ale s vcelku dobrym displejem).
Linuxu se dari, protoze snizuje naklady celeho nb o licenci Windows (+- MS Office). Coz v levnych variantach je i ctvrtina (polovina) ceny. Proc s tim prichazi Dell a Toshiba je konkurence schopnost Aceru a spol.
Zdravim,
nikdy jsem DELL osobne nepouzival, zacinal jsem na IBM A31 (tusim), pres Umax (to byl omyl) a nyni spokojenost s Asusem A6J.
Spis me zarazi, proc lidi ty Delly kupujou, kdyz vetsina lidi ve zdejsi diskusi s nimi ma velmi spatne zkusenosti - no flame, vazne me to zajima, proc je lidi dale kupuji...
Ked potrebujes pracovat, kup si IBM/Lenovo T-ckovu radu....
Vsetko ostatne (toshiba, dell, fujitsu, sony....) je v PRO variantach (myslim na denne nasadenie v profesionalnej praxi) drahsie, poruchovejsie a podstatne menej odolne...
Viem čo hovorim, rukami mi preslo cca. 700 ntb rôznych značiek...
dajme tomu, ze sa notebookom venujes 10 rokov.
to je 70 notebookov za jeden rok.
to je cca 6 notebookov za mesiac.
to je jeden notebook kazdych 4 a pol dna.
dajme tomu ze si kazdy z nich pouzival 6 hodin denne.
ty si schopny za 27.5 hodiny cisteho casu zhodnotit kvalitu a spolahlivost notebooku?
klobuk dolu pred takym expertom...
700 notebooků je docela hodně a nikdo neříká, že jich třeba 10 nebylo od jedné značky a tři sta hodin je už docela dost, zvlášť pokud nebyly zbrusu nové a bylo na nich možné pozorovat, jak se chovají použité. ;-)
Predavam použité počítače, to znamena aj notebooky. Od roku 1992 predala moja firma niekolko desiatok tisic strojov (SK, CZ, H, UA, PL, CH, GB).
Aby som nieco vedel o kvalite jednotlivých značiek robíme si štatistiky. Keď kúpiš použitý tovar, často nemôžeš reklamovať. A preto ti viem zodpovedne odpovedať na to že:
- ďaľeko najkvalitnejšie pánty majú IBM-Lenovo
- najviac odchadzaju disky (asi kvoli zle vyriesenemu chladeniu v Aceroch a HP)
- Display najviac odchadza pri Compaq-HP (problemy s menicom pri podsvieteni)
- mechaniky su uplna katastrofa u starsich Sony
- problemy so zdrojmi su najviac u Aceru a Toshibe.
Konkretne Dell je vo vsetkych týchto našich porovnaniach relativne vpredu. Od pantov, cez mechaniky až po zdroje....
Ja konkretne som z tých všetkých notebookov mal v rukach asi len 100....
Osobne som za posledných 15 rokov vystriedal Compaq, HP, Toshihu, HP, Ibm, HP, Dell, IBM, IBM.
Za tie roky by som povedel ze som si najviac oblubil Ibm E600 a teraz IBM T41.
Tolko k mojej skusenosti s notebookmi...
Nemusis to brat ako bernu mincu, len som sa snazil pomoct....
"Viem čo hovorim, rukami mi preslo cca. 700 ntb rôznych značiek..."
"Ja konkretne som z tých všetkých notebookov mal v rukach asi len 100...."
podla toho co dalej pises tak porovnavas neporovnatelne, ak si niekto kupi novy notebook za 60tis. (IBM rada T.) o ktorych pises ze su super ... atd. tak si radsej v priebehu zivotnosti 3rokov kupi nejaky "shit" inu znacku ... za 30tis. + o 3 roky dalsi za 30tis. a nebude po 6tych rokoch frajerit s P233MX. Nehovorim o ACERoch s plastom ktory sa ti rozpada v ruke a pod.
Ja konkretne mam teraz T41 (512MB RAM, 30GB HD, COMBO, WIFI...). Je to použitý stroj predavany (na Second Hand trhu) za cca 16000.- (ja ho mam lacnejsie).
Som presvedceny ze mi tento stroj robi lepsiu sluzbu ako citujem "shit" inu znacku ... za 30tis.".
Ja som povodne reagoval na slova diskutujuceho ohladne "notebooku na pracu". Neviem aku hodnotu maju data v tom notebooku, ale v mojom prípade je to casto podstatne viac ako cena toho stroja. Nehovorim teraz o bezpečnosti dat na HD pri ukradnuti IBM TP (hoci je velmi vysoka). Hovorim o strate dat sposobenej poruchou modernej, ale predsa len "levnej" šunky...
Teraz som sa pozrel na web a zistil som že T60 (relativne slusne vybavena) sa predava v enduser cenach okolo 50k (SKK, vcitane DPH). Napis mi sem teda prosim ta ten stroj za 25K, ktorý by si doporučil pre profi nasadenie (teda napriklad aj s XPp, denné prenášanie....).
Ak si precitas moj povodny prispevok hovoril som o PRO variantach notebookov od inych výrobcov. A tie sa nepohybuju v cenach okolo 25K (SKK, vcitane DPH).
Hovoris o stroji P233MMX.....pred 6-timi romi....no, to už boli na trhu PIII vo veľmi slušnej výbave.
Este k tomu tvojmu vypočtu 30+30=60.....
Ono to tak celkom nie je.
Po šiestich rokoch a jednom dni (podľa tvojho vypočtu) to bude 30+30+30=90 a 60+60=120 a to už nie je dvojnásobok....
Okrem toho hovoris ze radsej budes mat kazde 3 roky novy lacnejsi stroj. Ale v okamihu posledneho dna pred kupov tretieho lacneho stroja je "tvoj" lacny stroj len o 3 roky novší, ako "moja" 6 ročná nabuchana masina....
A vždy prve tri roky po kúpe toho drahšieho stroja som na tom lepšie ja.....
A ešte raz k tomu PRO a SOHO. Ak ti vypadne stroj na 2-3 týždne, tak je úspora preč....(nech je to len denne 1000 SKK, alebo si zapožičiaš stroj lacnejšie??)
TomBA: Nebo ještě lépe, můžeš mi prosím napsat o kvalitě a poruchovosti jednotlivých značek na mail nebo poslat private message? Díky moc. PS: Můžete napsat i vy ostatní.
Ahoj,
tato problematika mě celkem zajímá. Můžeš se prosím ještě rozepsat o kvalitě dalších značek? Fujitsu-Siemens, MSI, Umax, ...? Takovéhle zkušennosti se nesmírně cení.
Ondra: Dej si sprchu pako :D ze spatne zkusenosti :) mrkni s ena forum na zive.cz o dell Inspironu6400, sleduji ho uz cca 9 mesicu a stastnym majitelem 2 kouksu jsem 6 mesic, Na celem foru za 9 mesicu NO PROBLEM, servis vyreseny hned druhy den, zadne vrzani, nepresne slivcovani, nekvalitni ovladace ebo cokoliv proc bychmel notas zaporne hodnotit. Rad bych nasel nejakou chybu...nei Snad jen to ze se najde jeste spousta lidi kteri tvrdi ze Dell je draha znacka...jen pro predstavu, ted shanim do rodiy nouta, nahrada za psaci stroj, cili co nejnizsi cena...Delll Inspiron s Sempronem 3500+ a vsim co nodasek ma mit, vc OS a zaruky NBD za cenu 13 500,- :) resp jejich konfiguratory na miru jsou taky uzasne, cili s drobnym priplatkem jsem na 14 500,- :) ukaz mi alternativu.
Dam to radu: ,,Kdyz o tom nic nevim, blbe nekecam.,,
Kdo tu blbe keca? Videl, ze v diskusich se na nej nadava a take, ze si je lide pomerne dost kupuji. Na prvni pohled to vypada nelogicky tak se zeptal na vysvetleni.
btw. konfigurator DELLu mi v srpnu nabidnul alternativu k FSC Amilo Pa1510: DELL 28.000,- FSC 21.000,-
Dam take radu: "komunikovat se da i jinak, nez nadavkami"
Můj Dell Inspiron 6000 který mám 14měs. , je ve firmě zapnutej nonstop 24hod.
vypínám ho jenom na výkend. Přes den pracuju na databázi, a v noci se práce
naplňuje do jukeboxu. Jediný co vodešlo je baterka ta už vydrží sotva půl
hod. ale to mě nezajímá stejně je připojenej do zásuvky furt.
JINAK ANI JEDEN PROBLÉM.
a systém : Samozřejmě Ubuntu 7.04,
spokojenost maximální
Otázka srovnávání kvality je spíše podružnou věcí, bych řekl. Jedná se vždy o učitý segment trhu který člověk vidí, například když řekneme že acer je poruchový a oproti tomu IBM je špička co se týče kvality, tak ignorujmeme fakt, že srovnáváme notebooky který jeden si pořídil kamarád za 13000 kč a druhý si pořídila před pár lety firma v zahraničí, za dejme tomu 60 - 120 000 kč, první tahá kamarád po všech čertech a druhý absolvoval tak pár letů letadlem, nebo cest na sedadle vedle řidiče.
před samotným odprodejem do repasů si je také každý obchodník ozkouší a zjistí jestli náhodou nebude problém a tudíž Vám do ruky přichází pár let starý špičkový model, který je v dobrém stavu.
Další věcí je, že kdybych si koupil notebook za 60 000 tak s ním určitě nezacházím jako s tím co mám (a to i pokud bych měl hmotnou zodpovědnost ve firmě)... a netahal bych ho v batohu, 4x denně otevírat a zavírat, rozpojovat spojovat/spojovat, balit rozbalovat apod. ...
Takže asi tak :) .... a celé srovnávání máme v čudu, protože mě když ho takhle používám odejde brzo, ale budu ho mít opravenej do druhého dne .... pokud se nerozbije až po 2 letech ( o čemž pochybuji :) )
ja delly uz nekolik let prodavam..
pod rukama mi jich proslo tak 150 a ze 150ti notebooku mam 148 spokojenych zakazniku...Je jasny ze Tckova rada od IBM je proste TOP, ale od te doby co IBM uz neni IBM,ale Lenovo..sla kvalita strasne dolu, To same treba Sony..kolega si koupil sony notebook ktery vypadal designove naprosto uzasne..stal pres 70 tisic ale zaruka veskera zadna a tedka uz 14 dni ceka na diagnostikovani zavady protoze mu u jeho "milacka" znicehonic zhasnul ten uzasny xblack displej..zatimco Dell ty notebooky kvalitativne porad vylepsuje. Ted jsou zase nove latitudy, D830/D630..sou konstrukcne mnohem lepe resene nez predchozi modely, maji vetsi vydrz baterky, lepsi displeje apod..Ke vsemu skvela zaruka a servis. Je sice supr si koupit notebook ktery se rozbiji "malo" ale kdyz uz se jednou rozbije tak cekam tyden na diagnostikovani zavady, ale mnohem lepsi mi prijde koupit si notebook ktery si nehraje na to ze je po konstrukcni strance dokonaly,ale ma alespon dokonaly servis. Jinak jak uz tu bylo receno, Dell s linuxem se planuje a modely z rady Latitude i Precision lze objednat bez OS...takze neplatite zbytecne za Billuv produkt:)
Jenom bych chtel dodat, ze me jako zakaznika zajima spis rychly servis nez velmi virtualni 'spolehlivost'. Nezapomente, ze statistiky udavaji pouze pocet pokazenych tech a tech casti na napr. 100 lidi majicich stejny notebook. Ovsem zadna statistika Vam nerekne ze zrovna Vy do tech 8% lidi ze sta nepatrite. Z toho duvodu vzdy preferuji dobry servis.
No a abych to ukoncil, ukazu Vam to na priklade:
mam inspiron 6000, je to cca 3 tydny co se mi na displeji objevila vertikalni cara. nasel jsem na inetu, ze je to klasicka zavada protoze tam montuji LG screeny ktere maji nejakou vyrobni vadu. 1 telefonat do servisu, rikam: pokazil se mi displej, je tomu tohle a tohle. On rika: jo, neni problem, vymenime. Rikam: ale notas je po zaruce. On: nevadi, prijedeme zitra
nasledujici den dorazil, vymena displeje 15 minut, cena 0
takze abych to shrnul, kdyz se Vam takhle pokazi lenovo, dostanete stejny servis?
Zkousel jsi rozchodit xineramu? Mam latitude D420 a Kubuntu. Mel jsem problem s externim monitorem - sice to jakoby fungovalo, ale kurzor mysi zanechaval za sebou cernou caru, stejne jako kdyz clovek pohnul oknem atd. Pak se mi to nak povedlo rozchodit a slapalo to az do chvile, kdy jsem upgradnul Kubuntu na tu novou verzi, co vysla pred par dny. Od te doby to zase kravi a ja uz nevim, jak jsem to tehdy opravil. Musim ted makat v dualscreenu, coz me dost stve.
Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se autorovi článku podařilo rozjet Suspend-to-RAM. Na Ubuntu Feisty ho ne a ne zprovoznit. Prosím o jakoukoliv radu.
Vlastním podobnou konfiguraci: NB Dell Insp. T5600, 2 GB RAM, nVidia, BT, Wifi, 80 GB 7k...
Suspend to disk funguje bez problémů - alespoň jsem žádné neobjevil. Suspend to RAM - Ctrl+Esc funguje pouze napůl - počítač uspí, ale po snaze ho probudit se rozsvítí kontrolky zapnutí ale nenaskočí obraz. Po asi 1 minute se PC kompletně vypne. Po následném zapnutí startuje Ubuntu standardne.
Preco je tu tolko rozruchu okolo instalacie linuxu na notebooky? Ma s tym snad niekto nejaky vyraznejsi problem? (cital som aj starsi clanok o autorovych problemoch s acerom - to vsetko uz dnes problemom nieje). Vzdy ked som nejaky notebook kupil, bez rozmyslania som sformatoval predinstalovany windows, hodil tam minimal CD, vyrobil kernel, doinstaloval aplikacie a bolo. Boli medzi nimi Acery (TM 2303, 2353, 2413), HP (nx9020), ASUS (A3R, A6R), IBM, Toshiba, Dell (inspiron 1100), dokonca Medion (ale to si instaloval kamos sam). Preto pri citani tychto clankov len nechapavo hadzem otazniky vsade naokolo, ze co sa nam snazi autor povedat. ..ano aj modem som na tych aceroch rozbehol a otestoval.. Iste, ide o podporu zo strany vyrobcov, ktora nebola bohvieaka, ale ked sa do toho clovek pusti sam..