Nic nebrani uzit nejacasteji pouzivany pocitac jako server pro zalohy.
Ale rozhodne mate pravdu je zde nekolik + proc uzivat v domacim prostredi. (nic se nemusim ucit a mohu se venovat svemu, neco nastavim a data mam kde a jak potrebuju, pokud ma nekdo citliva data je na jeho uvazeni jestli je posle do internetu, ael stejne tak je na jeho uvazeni, jestli je nosi na usb na klicich od prace).
Rozhodne se mi to libi, od myslenky az po funkcnost. Od integrace do systemu az po automatickou synchronizaci. Verim, ze pro vetsinu uzivatelu, kteri nechteji nic sahodlouze studovat je to plus.
další výhodou je, že umí vytvářet veřejné fotogalerie.
Deamon, který synchronisaci provádí se snaží, dosti úspěnšě, nevytěžovat připojení, když zrvna něco na síti děláte, takže nějaké zpomalení nelze pozorovat.
dropbox nabízí referenční linky, díky kterým získáte už jako nový uživatelé 250mb navíc. https://www.getdropbox.com/…/NTQyOTUxNTk – tady je můj link – (já těch 250 dostanu taky)
dropbox umí i sdílet složku s dalším člověkem na dropboxu, a všechno dohromady – už na něj prostě nedám dopustit.
jen doplním, že u neplacené verze nyní zachovává verzovací historii „jen“ 30 dní…ale to bohatě stačí.
vivat
Narazil jsem na DropBox minulý týden, ale při pokusu o přidání repozitáře jsem narazil na problém s certifikátem, který nebylo možné stáhnout, respektive GPG server hlásil, že neexistuje.
Také bych tu zmínil podobné řešené od Canonicalu – Ubuntu One, to má bohužel nevýhodu, že funguje pouze mezi počítači s Ubuntu (má i ovládání přes webové rozhraní) a klient je jen pro GNOME.
Asi by se dalo nainstalovat ecryptfs, nakonfigurovat si Private directory a nastavit, ze na dropbox se bude syncovat napr jeden adresar obsazeny v ~/.Private (nikoliv ~/Private !). Na DropBox pak pujdou soubory v kryptovane forme. Vy si pak akorat nekam vytisknete a v lese zakopete rozbalovaci pass frazi (papir ulozit do lahve transformatoroveho oleje), eventuelne na CD date celou konfiguraci ecryptu, jak ji mate v ~/.ecryptfs a to zakopete tamtez. Pokud to budete chtit pouzivat na vice pocitacich, bylo by vhodne zkopirovat cely setup ecrypty, aby nedochazelo k tomu, ze budete mit pomichane soubory s ruznou rozbalovaci pass frazi, coz by mohl byt opruz.
Budete tak mit vzdy k dispozici zalohu dat a nikdo se vam na ne nedostane. Potiz by byla asi jen v tom, ze se vam bude blbe vyhledavat v historii zaloh. Nazvy, jako treba ECRYPTFS_FNEK_ENCRYPTED.FWYGrazYzIm2A-QNJXKLQpLVBTI9y2phYGQC0gf89fdLBREsfS2FeYhTvU– vam v tom moc nepomohou. Bylo by tedy potreba nastavit ecrypt tak, aby nesifroval nazvy, coz je jiste omezeni soukromi. K obsahu souboru se nikdo nedostane, ale je vhodne nemit v ~/Private soubory s nazvy typu „Strasne tajne plany na vojenske vyuziti Venuse.odt“ nebo Detska pornografie/Kun brutalne znasilnuje petiletou holcicku".
dropbox neni spatny, existuji obdobne otevrene nastroje, aby si to mohl clovek rozbehnout na vlastnim serveru?
Ja zkousel extreemfs, coz taky nejak funguje, ale moc se mi nezamlouva, ze je tam cast napsana v jave, navic je to kapanek nepohodlne.
(Nedavno dospel do v1.0)
http://www.xtreemfs.org
Osobně bych preferoval FOSS řešení, které mohu rozběhnout na vlastním serveru. Řešení, kde technologie je (částečně) proprietární a server jeden jediný – cizí, prostě nedůvěřuji, nemohu si pomoci.
Sám momentálně používám domácí servřík, kde mám centrální úložiště, ke kterému přistupuji přes sshfs (data jsou tedy přístupná jako adresář). Každý den se mi pak provádí rozdílové zálohy na dvě geograficky odloučená místa (pomocí programu „duplicity“). Pokud potřebuji pro něco verzování, použiji Git. Není to elegantní jako DropBox, ale zase je to řešení, ke kterému mohu mít důvěru.
jj, open source řešení by se hodilo. Na druhou stranu, stále by tu byla nedůvěra v poskytovatele – mohl by číst moje data. Můžeš si to samozřejmě nainstalovat na vlastní server, ale BFU vlastní server nemá. Druhou možností je data šifrovat, ale to dost ztěžuje verzování (leda použít něco na způsob šifrovaného iSCSI oddílu, ale k němu zase může přistupovat jen jeden klient najednou).
Podobnou službu by šlo postavit nad Subversionem* a napsat k němu jednoduchého GUI klienta (případně použít SmartSVN, TortoiseSVN…).
Jenže je otázka, proč by někdo takovou službu provozoval, co by z toho měl. Dovedu si třeba představit, že bych prodával linuxové PC/Netbook a k němu nabízel tuhle službu zdarma – peníze se vydělají na HW a tohle by byla přidaná hodnota, kvůli které by si uživatel ten produkt koupil.
*) distribuované verzovací systémy jsou sice lepší, ale v tomhle případě zbytečně složité.
Podívej se na iFolder (www.ifolder.com). Klient je pro win, linux a mac os.
Dropbox pouzivam nekolik mesicu a jsem velmi spokojen, pouzivam cca 5 PC (lin+win) a pomoci Dropboxu mam na vsech pocitacich aktualni data – nemusim se napr. pripojovat na vzdalenou plochu do pocitace do prace z domova kdyz neco zapomenu, pripadne pomoci weboveho rozhrani stahnu data z jakehokoliv PC pripojeneho k internetu. Pouzivam to i misto flashky – v praci stahnu nejaky vetsi soubor – hodim do do Dropbox slozky a kdyz prijdu domu je jiz v mem domacim PC (je jasne ze musi byt zapnuty). 2GB pro bezne soubory staci, s klientem jsem nikdy nemel sebemensi problem. V datech nic tajneho nemam, takze nevim co by s nemi delali. Kdyz tak pouzivam Truecrypt. E-mail resim taky webovym rozhranim (Zimbra + Gmail) – takze se v podstate ke svym datum dostanu odkukoliv – coz pro mne je dulezite.
Zajimave je chovani Dropboxu – kdyz jsem jednou stahnul film a presunul ho do Dropbox slozky aktualizace – nahrani probehlo okamzite – Dropbox servery asi soubory indexuji a kdyz jiz ma jiny uzivatel stejny soubor tak ho pouziji – taky uspora prenosove kapacity.
Zdravím,
rád bych se na něco zeptal ohledně aktualizace souborů, které se liší jen časem. Pozná správně DropBox která verze je novější, pokud se bude synchronizovat mezi různými FS?
Používám na synchronizaci rsync s parametrem –update (zachovává nejnovější verzi souboru). Synchronizuji mezi unix ↔ unix, na kterých je stejný FS a tam není žádný problém. Ale když jsou soubory uloženy na disku s FAT (třeba flashka ap.), tak se u některých souborů rozjíždí čas oproti unixovému FS o ± sekundy a dalším problémem je zimní/letní čas, kdy se čas může posunout o jednu nebo dvě hodiny oproti správnému času na unixovém FS. V tomto případě pak může nastat problém, že nelze poznat podle času, jestli a jak se verze dotčeného souboru liší. Proto bych se u rsyncu a vůbec i jiných synchronizačních aplikací obával synchronizovat mezi FS FAT a jiným FS v případech, kdy záleží na časovém označení souboru.
Mohou být tyto problémy i u DropBoxu?
A i když to do této diskuze nepatří, tak bych se rád zeptal, jestli existuje nějaké řešení tohoto problému u rsyncu.
Tak o tomto přepínači jsem nevěděl. Díky.
Matně si pamatuju, že časový údaj souborů ve FATce měl i milisekundy. Tak jsem se kouknul na specifikaci FATky a jsou tam dva časové údaje. Jeden s dvousekundovou přesností a druhý s přesností 10ms. Tak v čem je problém, že se na unixech neukazuje čas s větší přesností, než 2s?
Jeden zasadni rozdil je, ze nemusis instalovat server, ten pro tebe administruji tvurci dropboxu.
A zmeny v adredari si to asi hlida automaticky bez nutnosti commitovat, zbyle rozdily jsou IMHO uz nepodstatne rozdily.
Ja osobne bych asi zustal u SVN, kdyz neni v danem pripade administrace vlastniho SVN serveru neunosna.
No ten commit mi hned nedosel…preci jen si ale commitovani managuju sam… reseni na chybu „preplacnu si omylem“, tolik tu proklamovane je pak uplne nanic, pokud tedy nemate moznost dat „rollback“ tj nacist si data znovu se serveru… je tam neco takoveho? pokud tam je autocommit dost pochybuju…
Me vic nez dropbox zaujal SpiderOak http://spideroak.com
Rozdily:
+ vse je sifrovane (t.j. ven z vaseho pocitace uz jdou sifrovana data)
- asi nema verzovani
Mate s tim nekdo zkusenosti?
(nasel jsem napr. http://www.linuxplanet.com/…iews/6644/1/ )
Hmm. Pouzivam Dropbox uz nejaky ten mesiac, ale ako tak citam o spideroaku tak ho asi vyskusam :-)
Podotykam ze verzovanie ma (cast „Efficient Versioning“ na https://spideroak.com/…ring_matters).
http://alternativeto.net/…top/dropbox/
Kupodivu ten MS Live Mesh vůbec není špatnej (ovšem je Windows only), SpiderOak je dost chválenej, no a ten DropBox je taky dobrej. Ideální kupř. na sdílení souborů mezi hostitelským a hostovaným systémem při virtualizaci. Googlem se dají najít různá srovnání těchto systémů, která jsou poměrně výstižná.
Cau, ted nebudu uvazovat pouzivani windows. Pouzivam encfs na jeden adresar a az z neho mam linky do /home/me pro maily, firefox, .ssh atd. Pomoci encfs si pripojim sifrovanej adresar „.Private_encfs“ s daty a normalne ho pouzivam, to same se promita samozrejme i do „.Private_encfs“, ale uz v sifrovane podobe. Jak si myslite, ze by sel syncovat adresar „.Private_encfs“ ktery uchovava sifrovana data na disku. Pokud by to slo, tak mam moznosti mit na dropboxu 2GB sifrovanych dat vcetne necitelnych nazvu souboru. Nechce se mi to zkouset, ale otazka zni, zda je to mozne a zda to bude citelne na dalsim PC.
Slax Drive je stejne nejlepsi :)
http://www.slax.org/slax_drive.php
nezabudnite, ze bezpecnost vasich dat zavisi na bezpencosti samotnej sluzby, ktora je dost zla
http://blog.synopsi.com/…s-bezpecnost
http://blog.synopsi.com/…ox-u-po-roku
preto ak chcete tuto sluzbu vyuzivat, sifrujte si vsetky data, ktora tam date. potom vsak pohodlie pouzivania tohoto systemu vyrazne klesa.
Zdravím, všichni, co ještě nemáte založený Dropbox, použijte tento odkaz pro registraci https://db.tt/JLbTR8Ng
Dostanete navíc zdarma 500 MB, které dostanu i já. Tímto způsobem dostanete už na začátku 2.5 Gb. Prostupně jde získat až kapacitu 19.75 GB.