Hlavní navigace

Formido

15. 9. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dech se tají, adrenalin kvapem stoupá, kulky sviští vzduchem, nekonečné hordy nepřátel lačnících po vaší krvi horlivě útočí. Přesně tak, milí čtenáři. Jsme ve válce, zase. Šli jste asi příliš blízko kolem náborového střediska, že jste se opětovně nechali zlákat klidnou službou a špinavými penězi. Někteří lidé se nikdy nepoučí.
Formido 1

Formido je čistokrevná akční řežba. Jeden ze zástupců specifického odvětví, které nastartovala hra Phobia a její následné pokračování. Princip je více než prostý. V roli osamoceného vojáka deratizátora se ocitáte na bitevní scéně. Po dobu zuřivého souboje s hmyzem a zubatou se obrazovka nezmění. Nacházejí se na ní čtyři sloupy pravidelně umístěné okolo dvou soustředných šestiúhelníků. Lehce se dá taktizovat a promýšlet strategii, jak a kam nepřátele nalákat. Přeneseně by se dalo mluvit o novodobé soutěsce u Thermopyl. Šanci na přežití uvidí v této situaci jen otrlý optimista. Spíše se jedná o to, jak dlouho přežijete a kolik přerostlých hmyzích škůdců Charón odveze, než si na vašem těle pochutnají ostatní přeživší. Nepřátelé vybíhají ze všech stran po náhodných skupinkách. Nedá se naučit kolik a kde jich právě udeří. Naštěstí si nemusíte špinit ruce. Jako správný voják a deratizátor v jedné osobě vlastníte přeci spolehlivý rotační kulomet. O náboje se nestarejte. Nekonečný počet zajišťuje dostatek munice až do smrti, vaší, pochopitelně.

Formido 2

Kromě zmíněné primární flusačky olova se ve Formido objevují také bonusy. Buď útočné jako miny a bomby, nebo léčebné houby a lékárničky. Miny i bomby odhazuje hrdina od sebe, rozdíl však je ten, že zatímco miny reagují na dotek a pak se odpálí, bomby mají časové spínače. Těmito zbraněmi můžete šikovně vyřídit několik protivníků najednou. Je však obtížné, hlavně pro nové rekruty, stíhat s bonusy pracovat. Lékárnička vám vrátí jeden dílek zdraví, zatímco houba hned všechny. Má to jen malý zádrhel, je mírně halucinogenní, takže se na pár chvil deformuje obraz. Za cenu uzdravení rozhodně stojí. Nutno ještě podotknout, že získáte-li ikonu miny či bomby, do vašeho arzenálu se jich započítá hned deset kusů. Deset je také dílků vašeho zdraví, jenž jsou k vidění v levém dolním rohu obrazovky. Po každém úspěšném hmyzím napadení se vám jeden odečte. Jako u drtivé většiny her tohoto žánru také ve Formido chybí doprovodný příběh či krátké vysvětlení, jak se zde hrdina ocitl. Můžeme si tedy pouze domyslet, jaké okolnosti mohly vést kroky nešťastníka do této oblasti, která se pravděpodobně nachází na jiné planetě. Alespoň soudě dle obyvatel. Lze také stroze komentovat, že náš chlapík asi nemá zrovna šťastný den. Bojovníci s největším počtem zabitých se umístí do Hall Of Fame, jež se vyvolá v hlavní nabídce hry. Průběžný počet brouků odpálených do horoucího pekla je v pravém horním rohu bitevního pole.

Formido 3

Jak působí Formido po stránce zpracování? Vzhled je přívětivě temný a ponurý. Od hlavní nabídky nesoucí se v tmavých barvách a nejasných tvarech po samotnou herní scénu, kde za chvíli vyniknou jen mrtví a po nich útočící živí brouci. Snad jen hnědý podklad může být pro někoho matoucí kvůli hnědým krunýřům oponentů, ačkoli mi to problém nedělalo. Hudební doprovod je sladěný s dějem na obrazovce. Rázná hudba jen nabudí vaší mysl do vřavy a podpoří chuť sestřelit je. Možná to chtělo přidat ještě stupeň na děsivosti, ale nesmí se to přehánět. Ovládání je prosté a nemělo by činit žádné větší potíže. Klávesou P lze hru kdykoli pauznout. Uvádím ji, jelikož v ovládání není a přitom se tak hodí. Hratelnost je mírně horší a může být pro leckoho problémem. Dá se na ni však zvyknout. Jen pozor na detail, že kulomet má slušný zpětný ráz, který vás posouvá dozadu.

Formido 4

Formido je určen všem nadšencům, kteří cítí nesmírnou touhu se vybít. Dokažte si, na kolik máte a co je nad vaše chatrné síly. Zbraň je nabita a odjištěna. Nač tedy otálet. Budete-li zbytečně váhat, zemřete sami. Udělejte Charónovi pořádnou zakázku a dá vám na převoz slevu.

Instalace je snad ještě přímočařejší než hra sama, buď odkazem ze stránek hry nebo přímo z noe.falzon.fre­e.fr/prog/for­mido.htm si stáhneme verzi 1.0.1, která opravuje pár chybek oproti verzi 1.0. Po rozbalení zkompilujeme příkazem make. Rozhodně doporučuji stáhnout i hudbu, stačí rozbalit a nakopírovat do data/. Spouštíme ./formido.

Autor článku