jděte studovat (čvut), (jděte na sh), makejte, učte se, pracujte na sobě a budete top. (sám vím jaký to je být hov** nebo být na špici). dneska jsou takový možnosti - studovat jazyky, nebo přijít na sh, říct že nevíte jaký je rozdíl mezi přímým a kříženým kabelem ale dostanete šanci a něco se naučíte. to stejný ve škole - spousta projektů, spousta možností realizovat se. hlavně nebýt zevlák a nefňukat. (neberte tenhle pžíspěvek jako klišé plesnivýho zapšklýho starce, je mi 24 :) )
Pokud si pamatuju, tak pri tehdejsi rekonstrukci na kolejich z koaxu na krizenou dvoulinku bylo akorat ufrnovani studentu ze si to musej prepojit a zadnej vdek. Clovek stravil svuj volny cas na sebevzdelavani v terenu, ale bylo to k nicemu. Tedy kdyz pominu ze uz nevadilo kdyz nejaky jouda vytahl terminator nebo rozpojil okruh.
Nejde o fnukani. Jde o nejake zadostiucineni. To jsem mel az na brigade kde jsem za to i dostal zaplaceno, pochvalu od sefa a doporuceni do dalsi prace.
Jak se profesionalne dela datacentrum jsem se dozvedel az u naseho monopolisty a v zahranici protoze tenkrat to u nas nikdo poradne neumel.
Chlapci tu serverovnu mate jak u mne doma;) Spousta kabelu, ale prase aby se v tom vyznalo. Je rozdil kdyz si neco sudlam doma a neco jineho kdyz to slouzi vice lidem a musi se v tom vyznat vic adminu. Trochu jeste rozdelat barvicky, znaceni, polepky na sasi, pridelat vystrazne cedule,schema na skrine atd. Poradek musi byt!
Náš bývalý ajťák na to měl trik. Žluté kabely byly "tak jak to má být", červené kabely byly "takhle to bylo potřeba, neodpovídá dokumentaci". Ve skříních měl hozeno pár volných červených kabelů, takže mohl kdykoliv "prasit". Když začalo být červených kabelů opticky příliš, tak zrevidoval dokumentaci a předrátoval na žluto (cca jednou do roka). Když se objevil problém, tak jel primárně po červených kabelech. Docela mu to fungovalo.
Žluté by mělo být v uvozovkách, protože to byly barvy asi tři nebo čtyři. Myslím, že černé byly navíc "vůbec nikdy nešahat", ale tím si nejsem jistý.
OK, du nakoupit bago cernych kabelu .... ;D
Hele, neveril bys jaky byly caviky s nakupem 30tek patch kablu ... normalne totiz kratsi nez metr nekoupis. Sme totiz s kolegy dosli do stadia, kde se pro samej kabel nedalo dostat k portum. 30cm je presne akorat z patch panelu do switche. Nepotrebujes zadny poradace/svazovace/... Samo predpoklada, ze mas do dva patche jeden switch (zapojis do nej ty okolo).
Podle Ethernet: Definitive guide
- pro 10Base-T ethernet neni minimalni delka kabelu - strana 133 -poznamka pod tabulkou s hvezdickou
- pro 100Base-TX ethernet neni minimalni delka kabelu - strana 147 - poznamka pod tabulkou s hvezdickou
- pro 1000Base-T ethernet neni minimalni delka kabelu - strana 163 - poznamka pod tabulkou s hvezdickou.
A ma pravdu predseda. Takze bud jsi to podedil nekde z best practices nebo z TIA/EIA (tu ty fakt nemam) ale ethernetu to nevadi.
Co myslite ze dodrzuji nejakou minimalni delku zarizeni ktera pouzivaji uvnitr ethernet jako interconnect pro komponenty?
Kdyz si do portu date testovaci loopback kostku taky vam bude nadavat switch?
To ze uz nezvladnou nektere testery zmerit vzdalenost muze byt dano nepresnymi hodinami ( TDR ) ktere zvladnou merit az od nejake vzdalenosti.
nejkratší co jsem kdy viděl průmyslově vyrobené měly 25 cm.
http://www.alza.cz/utp-patch-kat-5e-d133464.htm
Nektere serverovny vubec nudne nevypadaji. Takove ale bezne videt nemuzes. Miluju kdyz nekdo otevre ty obrovske dvere otiskem dlane, objevi se velke cerne skatule a technik za behu meni boardy a dava si bacha aby proud vzduchu uchladil zbytek stroje. Rrrrau! Zadny x86 sracky.
Historky z nataceni jsou zajimavejsi. Prinaseji mnoho pouceni pro budouci servisni prace. Jako kdyz ti nejaky dement vrazi produkcni server hned pod developmenti a neda ho do jine casti datacentra. To jsou ale veci ktery se clovek nauci praxi. To se na VS nedozvi.
Myslis jako doma? Financne je to vpohode - muzes koupit zelezo z "frcu" ... jenze az zjistis, ze serverovy vetraky tocej 10k+ ... tak pochopis (nebo ti to manzelka/parnerka/... vysvetli), ze tohle doma v provozu rozhodne mit nechces.
BTW: Mam doma 24port switch - je to nejvetsi kterej se dela bezvetrakovej.
Tebe vazne trapi naky blby vetraky? Po prvni fakture za elektrinu si rozmyslis jestli chces vubec pokracovat. Teplo bys mohl teoreticky vyuzit k ohrevu pres rekuperaci. Kdyz vytapis normalni ne moc uspornou stavbu elektrinou tak te to vyjde cca 40-45 tis rocne. To je jeste vetsina lidi ochotna i platit. Jenomze za predpokladu HDO a levnych tarifu coz na serverovnu nemuzes pouzit. Toho tepla bude tak tolik aby jsi nezmrzl.
Servriky rvou hodne. Ale tak snad to budes mit v izolovane mistnosti jako zahradni bouda, garaz nebo zvukove izolovane skrini pokud bydlis v panelaku. Proste pokud se rekne B tak se musi rici i A a ne ze se ti doma v obyvaku budou tocit 4 10tisic otackove disky se sadou vetraku. Spat se pritom neda - prakticky vyzkouseno. S vetsi technikou se proste pocita ze bude delat kraval. Od toho jsou specialni mistnosti.
Priprav se i na alternativu s technologickym kontejnerem.
O čem je tento článek?
Fotky na kterých je nepořádek a pak zase nepořádek.
To že vymalujete, zametete to by mělo být automatické.
Zajímavější článek by byl o tom, jak jste vyřešili redundanci klimatizace, jak jste virtualizovali, na čem jste ušetřili příkon...
kolega z Dejvic :)
Dobrovolne,zdarma a ve svem volnem case... Cyklus je cca 2 roky pak diplomka a konec :( a bohuzel http://www.root.cz/clanky/petr-hodac-installfest-aktivnich-a-zapalenych-lidi-ubyva/. SW sou cisco 2960S a X s 10G uplinkem do nexusu + par starych 2950. Uplink pro strahov je 10G. IPv6 jede. Regulace je pouze pravidlama site CESNET.
citujem
"V serverovně také ubylo serverů, jelikož se valná většina strojů virtualizovala. "Dva měsíce před rekonstrukcí jsme začali fyzické servery postupně převádět na virtuály a staré stroje vypínat," vysvětluje Hodač. Podařilo se tím výrazně ušetřit místo i příkon celé serverovny. "Z původních 13 kVA se nám podařilo dostat na 6 kVA. Počet serverů byl díky virtualizaci zredukován asi také na polovinu."
valna vecsina? nizsie je uvedene, ze pocet serverov bol znizeny na polovicu. To ja nepovazujem za valnu vecsinu.
Usetrene miesto a prikon vdaka virtualizacii? Nebola hlavna uspora dosiahnuta obnovou HW s mensou spotrebou, kedze podla poctu to vychadza, ze na jeden HW server pripada 2x virtualny server?
Chybaju detaily, co sa po HW stranke zmenilo.
take by nebylo spatne napsat, jake sluzby a data to centrum poskytuje?
dle mnozstvi serveru a disku v nich a diskovych poli to asi nebude jen DHCP, DNS, FW a dohled nad provozem site... tedy zakladni sluzby poptrebne pro provoz takoveho arealu...
znam cca 1,5x vetsi sit do poctu uzivatelu a serveru dle fotek tam je podstatne mene... ano, virtualizuje se tam, ale fyzickych je cca 10 a ne vsechny musi byt vykonne jako strela pricemz mimo uvedenych sluzeb tam jede jeste interni web, hosting cizich webu a serveru, email pro cca 30000 uzivatelu a dalsi...
pripojeni tam je 2x10GB k ISP, interne 2x10GB mezi vsema arealama, 3GB mezi prvky posledni mile a 1GB na kazdou pripojku z 6500 uzivatelu...
a co me hlava nebere.. proc je na uvedenych fotkach te serverovny nekolikrat WiFi?
Podobna serverovna Internet Klubu v Ziline... Tiez pre cca 4000 pripojeni. http://www.iklub.sk/gallery/rok-2009-2010/nove-servery/P1060942.JPG
Troska vacsi poriadok. Zatial sice 6509 nemame, ale pracuje sa na tom.