Hlavní navigace

Globulation 2

Filip Vrlík 7. 4. 2006

V jakém prapodivném světě jste se to ocitli? Je v mnohém jiný než náš, také jeho obyvatelé nepřipomínají pozemského člověka. Obzvlášť na jejich přemetovou chůzi je těžší si zvyknout. A přestože je tolik nového, musíte se rychle do jejich komunity vžít a stanout v čele, nebo zahynou. Vítejte do světa intrik a strategie, do říše Globulation 2.

Globulation 2 je právoplatným členem RTS (real-time strategie). Jak už to u nich bývá, je vaším úkolem zbudovat dobře fungující společenství, poté napadnout a zničit či si podrobit protivníka. Na rozdíl od mnohých RTS Globulation nekopíruje žádnou historickou dobu, ale vytváří svoji vlastní a jedinečnou fiktivní planetu. Bohužel není k dispozici příběh, jenž by kouzelný svět barev uvedl promyšlenou legendou. Odlišný je také styl hraní. Nemusíte se obtěžovat nekonečným klikáním, kdy každému dělníku lidu zadáte bezpočet rozkazů. Pracují automaticky na jednotlivých sektorech dle potřeby. Aspoň pro mě je to příjemnou změnou od novodobých překombinovaných her, které jsou zbytečně složité. Vaší úlohou je tedy zaměřit se primárně na vedení a strategii. Určujete, jaké stavby se zbudují, kolik a v jakém poměru se vytvoří obyvatel zvaných Globs. Dělíme je na tři společenské vrstvy – dělníky, průzkumníky a bojovníky. Každá vrstva má své specifika.

Dělník – Nejčastější jednotka. Má na starost těžbu a stavbu nových budov.
Průzkumník – Vzal na sebe podobu ptáka kroužícím nad okolím. Lze mu příkazem určit místo, kam letět přednostně, jinak je soběstačný.
Bojovník – Vzhledově stejný jako dělník, pouze mohutnější.

Globulation 1

O své poddané náležitě dbejte. Každému občanu pomalu ubývá sil života, kterou si doplní stravou. Je tudíž nutné postavit dostatek hospod. Také je můžete nechat vytrénovat. Návštěvou atletické dráhy se jejich těžba a pohyb stávají rychlejšími, postavením koupaliště je naučíte plavat, školou vzděláte. Typů budov je samozřejmě více. Až budou všechny stát, stále ještě budou zbývat jejich vylepšení. Ve hře schází ukazatele natěžených surovin, je to však proto, že se okamžitě zpracovávají. Ostatně těžebních surovin je velký počet: řasy, dřevo, kamení, ovoce. Obranu zajistíte krom řad bojovníků také stavbou zdí a věží, které je nutné zásobit kamením, ovšem o to se poddaní již postarají. Jakožto vůdce smíte uzavírat dohody se spřátelenými kmeny Globs. Jedná se například o alianci sdílející odkryté místo na mapě (zbytek je pokryt známou mlhou), možnost výměny surovin, atd. Zajisté vás také zajímá, jak dosáhnout vítězství. Buď přetáhnete nepřítele na svou stranu, zničíte jej či dosáhnete vysoké prestiže. Toť základ, který si dále budujte sami.

Globulation 2

Nyní nás čeká pár řádků o vizáži titulu Globulation 2. Grafická stránka je v lentilkovém stylu neboli „barevný svět v hrsti”. Kupodivu to však vypadá pěkně. Připojíme-li ještě artistický pohyb, těžko si představit, že v takovém světě panují války. Celá hra je zahalena do pohodové, trochu uspávající melodie. V úvodním menu si lze vybrat z široké škály jazyků, rozlišení a dalších klasických nastavení. Je sice pěkné, že si lze zvolit také češtinu, ale mohlo být přeloženo více než pouhé základní nápisy. Obzvlášť vhodný tutoriál, který vás naučí skutečně vše potřebné, je ponechán v angličtině. Na výběr máte singleplayer i multiplayer, kampaň i volnou hru, pro požitkáře také možnost hry přes internet. Hratelnost je především zásluhou zjednodušení vynikající. K ovládání postačí myš, ale chcete-li, na stránkách hry jsou vypsány také zkratky a rozepsané jednotlivé body hraní (ovšem také v angličtině).

Globulation 3

Závěrem bych toto dílko zhodnotil. Není příliš vhodné pro lidi, kteří mají rádi realističnost a velkou kombinovatelnost. Pro pamětníky Warcraftu či Starcraftu se svými jednotkami a stavbami je však vhodnou a dlouhodobou zábavou. Rozhodně se dá říci, že Globulation 2 je originální, dobře zpracovanou hrou. Neváhajete tedy a vydejte se do neprozkoumaného světa Globulation 2.

Globulation 4

Pokud je vám hra sympatická, není nic jednoduššího než zajít na její stránky a vybrat si některý z mnoha způsobů instalace. Pokud byste nenašli svou distribuci nebo si prostě chcete pořádně zakompilovat, sáhněte po balíčku se zdrojáky. Při vlastním kompilování budete potřebovat následující knihovny: SDL, SDL_net, SDL_image, SDL_ttf, speex, glext.h, libogg a libvorbis, zlib a knihovnu Boost C++. Potom svatá trojice:

$ ./configure
$ make
$ make install 
Globulation 5

Pokud chcete hru instalovat do vámi vybraného adresáře, spouštějte ./configure --prefix=/vase/cesta. Hra se nastartuje příkazem glob2. Kdyby to náhodou s upravenou cestou nefungovalo, zkuste /vase/cesta/bin/glob2.

Našli jste v článku chybu?

22. 4. 2007 15:19

kane77 (neregistrovaný)
pointa je v tom, ze tato hra neobsahuje ziadny mikro-manazment, teda jednotky neriadis priamo.. (co sa podla mojho chapania blizi viac realite, vo vojne tiez general nehovori kazdemu vojakovi kam ma ist...)

grafika, je OK, mne staci.. (aj ked radsej by som bral nejaky stredovek...)

18. 12. 2006 20:58

dejf (neregistrovaný)
Dyt je kazda uplne jina, co to meles
DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Lupa.cz: Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?