Hlavní navigace

Google přináší webové aplikace do desktopového prostředí

11. 9. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Google představil tzv. novou generaci webových aplikací, které rozpíjejí dělící čáru mezi webovým a desktopovým prostředím. S mottem „More app, less Chrome“ si na majoritních platformách připravuje aplikační ekosystém pro svůj Chrome OS, ale také nepřímo poukazuje na to, kde Microsoft a Mozilla zklamaly.

Google ve svém Chrome Web Store představit tzv. aplikace na plochu. Zatím jsou primárně dostupné uživatelům MS Windows, ale chystá se prý i brzká podpora platforem OS X a Linux, takže tento článek můžete považovat za preview. Google ukazuje, jak chce na konkurenčních platformách vybudovat odpovídající aplikační ekosystém pro svůj Chrome OS na zařízeních Chromebook a Chromebox, která si pozvolna nacházejí cestu k uživatelům.

Zároveň Google opět způsobil, že Mozilla se dostává do pozadí, přestože se v dané oblasti angažovala mnohem déle. Nicméně projekt konvergence mezi webovými aplikacemi a desktopovým prostředím nedokázala ani za více než pět let zrealizovat. Přitom na něm pracovala ještě v době, kdy svět o žádném prohlížeči Google Chrome vůbec neslyšel.

Pokusů o konvergenci mezi webovými aplikacemi a desktopovým prostředím bylo již mnoho. Dosud se zdálo, že nejdál je právě Mozilla. Ta provozuje svůj internetový katalog Firefox Marketplace, kde si webové aplikace mohou obstarávat jak uživatelé mobilních zařízení s Firefox OS, tak uživatelé prohlížeče Firefox pro Android. Desktopový Firefox však dosud podporu „instalace“ webových aplikací nenabídl.

Firefox Marketplace zatím poskytuje aplikace pro Firefox OS a mobilní Firefox pro Android, ovšem nikoliv Firefox pro PC.

Přitom se již před více než pěti lety v rámci Mozilla Labs pracovalo na projektu Prism. Dnes si zřejmě většina čtenářů pod tímto názvem představí (údajný) projekt NSA pro šmírování uživatelů internetových služeb v masivním měřítku. Prism z produkce Mozilla Labs ovšem bylo jakési běhové prostředí založené na jádru Gecko určené pro webové aplikace, které je mělo oddělit od tradičního webového prohlížeče a více přiblížit desktopovému prostředí.

Mozilla se později rozhodla samostatný projekt Prism pohřbít. Podporu nezávislého běhu webových aplikací a jejich sbližování s desktopovým prostředím mělo probíhat v režii Firefoxu, což mělo a má logiku, jenže desktopový Firefox se v ostré verzi dosud předmětné funkcionality nedočkal. Je to další příběh o smělých plánech, s nimiž Mozilla přišla, ale Google je dokázal zrealizovat rychleji.

I proto v očích širší veřejnosti Mozilla ztratila či ztrácí image webového inovátora, kterou si naopak usurpuje Google. Částečně oprávněně (jelikož Google skutečně hodně investuje do výzkumu a přichází s mnoha vlastními zajímavými projekty), ovšem částečně jen díky rychlosti, se kterou vyřčené nápady jiných dovede sám realizovat mnohem rychleji a efektivněji. Ostatně má k tomu odpovídají finanční i lidské zdroje.

Aplikace pro Chrome OS mají přijít z konkurenčních platforem

Minulý týden jste si zde mohli přečíst reálné zkušenostech se zařízením Chromebook a systémem Chrome OS. V tomto systému lze používat klasické webové aplikace, ale rovněž lze sáhnout do katalogu Chrome Web Store. Google vždy plánoval, že zde zařazené webové aplikace nabídnou přidanou hodnotu oproti webovým aplikacím, ke kterým lze získat přístup jenom zadáním patřičné webové adresy do webového prohlížeče.

Důraz měl být kladen na alespoň omezený offline běh bez momentální internetové konektivity. Právě takové webové aplikace Chrome OS a přenosné počítače Chromebook potřebují jako sůl. Jen některé modely totiž vedle WiFi nabízejí také modem pro mobilní sítě, přičemž ale pokrytí mobilní sítí není vždy odpovídající pro bezproblémový online chod webových aplikací. Někde je pokrytí na samé hranici použitelnosti a samozřejmě v některých lokalitách není žádné pokrytí.

Google Chrome podporuje „instalaci“ webových aplikací již delší dobu, ale dosud běžely výhradně v okně prohlížeče vedle klasických webů.

Nicméně naprostá většina webových aplikací z nabídky Chrome Web Store offline běh nebo jiný významný benefit nenabízí. Často je zařazení aplikace do Chrome Web Store jen marketingovým nástrojem a cestou, jak uživatelům umožnit danou aplikaci připnout na domovskou obrazovku prohlížeče Google Chrome. To jest vše. Nyní se Google rozhodl akcelerovat vývoj webových aplikací pro svůj Chrome OS. Jde na to přes konkurenční majoritní platformy.

Google oznámil příchod nové generace aplikací pro Chrome

U příležitosti pátých narozenin prohlížeče Google Chrome (resp. pátého výročí od oficiálního oznámení projektu a uvolnění první veřejné testovací verze) nyní Google hovoří o příchodu nové generace webových aplikací pro Chrome. Tyto webové aplikace však nadále budou využívat technologii prohlížeče Google Chrome, takže vývojáři mohou těžit z jeho podpory např. HTML 5 a uživatelé nadále mohou požívat ochranu sandboxu. Co se tedy mění?

Přichází vyšší míra konvergence mezi desktopovým prostředím a webovými aplikacemi, kterou Google prezentuje líbivým mottem „More app, less Chrome“. Nová generace aplikací například běží v separátním uzpůsobeném okně nezávislém na prohlížeči Google Chrome, které ani webový prohlížeč nepřipomíná. Neobsahuje panely (karty), adresní řádek či další prvky typické pro webový prohlížeč. Webový rozměr aplikací se přesouvá jen do technologického pozadí.

Webová aplikace Google Keep s daty ve veřejném cloudu může nyní běžet na ploše tak, že se na první pohled neliší od desktopové aplikace.

Ke spouštění této nové generace aplikací slouží App Launcher, který z majoritních platforem podporuje zatím jen Windows, ovšem Google slibuje brzkou podporu pro OS X a Linux. App Launcher připíná na hlavní panel (platí pro Windows 7 a vyšší). Po kliknutí na jeho ikonu se objeví jednoduché menu s „nainstalovanými“ webovými aplikacemi, které lze spustit zcela nezávisle na prohlížeči Google Chrome.

Tedy, všeho s mírou, protože přítomnost browseru Google Chrome je v systému je nadále žádána. Google zajisté mohl vytvořit běhové prostředí, které by instalaci plnohodnotného prohlížeče vůbec nevyžadovalo, ovšem z jeho pohledu to postrádá logiku, protože takto může svůj webový prohlížeč „vnutit“ novým uživatelům. Ostatně pro připojení klasické tiskárny ke službě Google Cloud Print je nutný webový prohlížeč Google Chrome namísto nějaké jednoduché utility.

Je třeba si uvědomit, že čím větší tržní podíl Google Chrome bude mít, tím větší vliv Google získá na celé webové prostředí. Zvlášť teď, když se rozhodl pro tvorbu vlastního webového vykreslovacího enginu Blink. Google tento vliv nepotřebuje pro polechtání svého ega, ale proto, že ve webovém prostředí provozuje svůj byznys. A kdo by si nechtěl prostředí, ve kterém podniká, upravit na míru, že? Viz příklady nejen z české politiky.

Google může Microsoftu vypálit rybník díky jeho vlastní platformě

App Launcher využívá tragického omylu, kterého se dopustil Microsoft, když ve Windows 8 takřka po dvaceti letech přestal počítat s tlačítkem Start a nabídkou Start. Nová Windows 8.1 sice na hlavní panel vracejí tlačítko Start, ovšem nabídka Start zůstává v minulosti. Microsoft ignoruje zpětnou vazbu jak od koncových uživatelů, tak hardwarových partnerů. Zatímco Microsoft s Windows 8.1 „pokračuje v započaté cestě“ (kam?), kolem něj se dějí věci.

Lenovo, současná jednička mezi výrobci počítačů, proto s předinstalovanými Windows 8 a vyššími hodlá dodávat též utilitu, která supluje nabídku Start. App Launcher je rovněž takovou malou nabídkou Start, která ovšem může Microsoftu pořádně zatopit. Přináší s sebou totiž nový aplikační ekosystém. Google Chrome a App Launcher odklání pozornost uživatelů od nabídky Windows Store směrem k nabídce Chrome Web Store.

Hrozba pro Microsoft? Chrome App Launcher může ve Windows 8.x svým způsobem nahradit nabídku Start, přičemž ale přináší vlastní aplikační ekosystém z Chrome Web Store.

Aplikace z Chrome Web Store přitom lze (půjde) spouštět také pod OS X či Linuxem. Aplikace z Windows Store se sice chlubí kompatibilitou s Windows RT, ovšem systém se na trhu v tvrdé konkurenci Androidu neaklimatizoval vůbec dobře, takže uživatelé spíše ocení zpětnou kompatibilitu s Windows 7, Windows Vista či Windows XP, kterou jím webové aplikace z Chrome Web Store nabízí.

Z pohledu Googlu je však nejdůležitější, že tyto webové aplikace jsou a budou kompatibilní s jeho Chrome OS. Google si tak začíná budovat odpovídající aplikační ekosystém na konkurenčních rozšířenějších platformách, kde jsou jak uživatelé, tak vývojáři. Chrome OS tak může získat nejen kvalitní aplikace, ale také aplikace důvěrně známé z konkurenčních platforem.

Google navíc minimálně v případě Windows 8 a vyšších dovede mazaně využít uživateli kritizované aspekty. Nemusí trvat dlouho, aby začal Microsoft a Apple skutečně reálně prohánět i na poli desktopových operačních systémů. Již dnes zařízení typu Chromebook představují až čtvrtinu všech prodaných přenosných počítačů v ceně do 300 dolarů na americkém trhu.

Google přibližuje webové aplikace blíže těm desktopovým

Pro novou generaci Chrome aplikací má být hlavním rysem podpora offline běhu. Takové webové aplikace Chrome OS potřebuje jako sůl. Nové webové aplikace mají být schopné pracovat jak s lokálně uloženými daty, tak s daty ve veřejném cloudu jako je Google Drive, jenž nabízí API pro přístup aplikací třetích stran. Přesně to opět vyhovuje potřebám Chrome OS, který na jedné straně má klást důraz na cloud, ovšem závislostí na něm by neměl uživatele odstrašovat.

Nové aplikace pro Chrome slibují vyšší komfort v podobě jejich synchronizace mezi různými počítači a v brzké době i napříč operačními systémy, které Google Chrome podporuje. Dalším benefitem má být tichá automatická aktualizace. Pro mnohé uživatele je to spíše zápor než klad, ale praxe ukazuje, že mainstream to tak nevidí. Proto mobilní iOS 7 či desktopová Windows 8.1 zavádějí automatickou aktualizaci aplikací.

Cloud23

Webové aplikace se těm desktopovým mají přiblížit také notifikacemi, které nedávno Google Chrome představil v nové podobě. Nyní již víme proč. Díky novým či již existujícím API budou či jsou tyto aplikace schopné využívat periférie připojené přes USB nebo bezdrátově přes Bluetooth obdobně jako třeba integrovanou webovou kameru. Jako příklad lze zmínit WebRTC, ale třeba i API pro herní periférie, které Google Chrome nabízí mnohem déle než podporu WebRTC.

Těchto nových aplikací nyní v nové sekci Chrome Web Store je jen hrstka, ale vzhledem k tomu, že tzv. aplikace na plochu jsou technicky pořád webové aplikace využívající standardizované, zdokumentované anebo otevřené webové technologie, je vysoce pravděpodobné rychlé rozrůstání nabídky a příchod atraktivních aplikací včetně her. Jak od profesionálů, tak od nadšených amatérů.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.