Hlavní navigace

Hank Janssen: Microsoft se už začíná měnit

24. 9. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Druhá půlka rozhovoru s Hankem Janssenem, který je open source vývojářem Microsoftu. V první polovině jsme se věnovali především Hankovi, dnes to bude hlavně o Microsoftu, jeho přístupu k open-source software a změnám, které ve firmě probíhají? Zaútočí Microsoft skrze zdrojové kódy v jádře nebo MONO?

Toto je druhá polovina rozhovoru. Přečtěte si také jeho první polovinu!

Kdo je Hank Janssen?

Hank Janssen pracuje s unixovými a linuxovými systémy více než dvacet let. Pracoval v AT&T jako jaderný vývojář a vyvíjel také plánovač SYS V pro digitální telefonní ústředny. Většinu svého profesního života vyvíjel aplikace, komunikační nástroje a databáze. Jeho oblíbeným jazykem je C/C++ a oblíbeným editorem je Emacs. Aktuálně pracuje pro Microsoft, kde vede tým pracující na PHP 5.3. Je také vývojářem integračních linuxových komponent vyvíjených Microsoftem.

Hank Janssen Microsoft

Proč vlastně Microsoft vyvíjí PHP? Jaký na tom má zájem, když je to vlastně konkurence ASP a dalších produktů?

Může to být konkurence pro ASP, to je pravda. Má práce ale spočívá v tom, dělat PHP pro Windows. Já nerozhoduji o tom, které open-source technologie jsou pro nás zajímavé a které ne. Já je jen dostávám na platformu Windows. Já toho o ASP vlastně moc nevím, nepoužívám to. Našim cílem je dát lidem na výběr, ať si používají, co chtějí. Proto ale potřebujeme, aby PHP skvěle na naší platformě fungovalo.

Hodně lidí tvrdí, že vašim úkolem je slídit v open-source kódech a využívat zajímavé technologie pro Microsoft. Děláte to?

Nesmíme přebírat GPL kód do našich produktů z licenčních důvodů. Samozřejmě open source využíváme, protože ho sami šíříme. Ale jestli Microsoft používá tajně kusy linuxového jádra ve Windows? Ne, to je nesmysl.

Nemyslel jsem kód jako takový, ale spíš myšlenky, nápady a postupy.

Podle toho co vím já, se nic takového neděje. Pravdou je, že Microsoft je velká firma, ale nic takového jsem nezaznamenal.

Takže ve svém labu máte 350 linuxových distribucí proč?

Je to jednak kvůli testům interoperability, ale chceme také vědět, v čem se tyhle produkty liší od našich. Hlavním důvodem je průzkum toho, co vede lidi k tvorbě vlastní distribuce a proč si vybírají právě Linux.

Hank Janssen Microsoft

Lidé se bojí toho, že Microsoft pracuje na Linuxu, PHP a dalších technologiích, aby mohl později zaútočit skrze patenty. Co si o tom myslíte?

Samozřejmě se mě lidé na to ptají: „Nevydali jste linuxový kód proto, abyste Linux poškodili?“ Včera se mě na to zrovna ptali ve Vídni a byli u toho i lidé z Free Software Foundation. Když se mě zeptali, první věc, která mě napadla, byla: existuje mnoho lepších způsobů, jak poškodit Linux, které navíc nejsou tak riskantní.

Jednou z nejnápadnějších věcí, kterou můžete udělat, je vydat kód pro linuxové jádro. Okamžitě tím strhnete pozornost, není to tak, že by to Linus hned zařadil do jádra. Začne to procházet složitým procesem, všichni budou váš kód zkoumat a prověřovat. Ten proces je velmi pomalý a důkladný. Spolupracovali jsme s linuxovou komunitou na tom, aby byl kód v přijatelném stavu pro obě strany.

Nikdy nebudeme v takové pozici, abychom mohli ohrozit linuxové jádro. Kdyby se ten kód někomu nelíbil, nemusí být do jádra zařazen. Kdybychom ho přestali za čas podporovat, dá se vždycky z jádra zase vyhodit. Ve Vídni se mnou souhlasili i lidé ze zmíněné Free Software Foundation, potvrdili, že existuje mnoho schůdnějších cest k poškození Linuxu než tím, že do něj budeme přispívat.

Hank Janssen Microsoft

Podobné spory se vedou ohledně projektu MONO, nevidíte v tom hrozbu?

Microsoft vydal všechny potřebné specifikace tak, aby bylo možno je dále využít. Miguel de Icaza, který za projektem Mono stojí, dostal vše potřebné k tomu, aby bylo MONO co možná nejvíce kompatibilní. Chceme ten jazyk a prostředí dát k dispozici co největšímu množství lidí. Samozřejmě nevím nic o politice firmy za tím, ale nemyslím si, že je to hrozba.

Před dvěma lety tvrdil Steve Ballmer, že open source je zlo a najednou se Microsoft tváří, že je otevřený a že je všechno úplně jinak. Myslíte si, že se dokáže firma takto opravdu změnit? Může se to stát?

Podle mě ano a už se to děje. Podívejte se, co se stalo od té doby, co to Ballmer řekl. Firma udělala kroky, o kterých všichni tvrdili, že se nikdy nemůžou stát. Vydali jsme například kód do linuxového jádra, to bylo pro mnoho lidí naprosto nemyslitelné. Já osobně si osobně myslím, že se firma už mění. Ze své pozice samozřejmě nevím o dění v celé firmě, ale těch změn je hodně. Přispíváme do projektů jako je Apache, MONO, Samba, PHP a dalších.

Hank Janssen Microsoft

Myslíte si, že Microsoft cítí v Linuxu hrozbu?

To je otázka na jiné lidi, já jsem inženýr.

Dobrá, co si tedy osobně myslíte třeba o Ubuntu?

Myslím, že je to velmi použitelná distribuce, která se zlepšuje s každou verzí. Je velmi elegantní a funkční, ostatně jako i další distribuce. V případě Ubuntu je ale zajímavá její rostoucí popularita uvnitř komunity a myslím že časem se jí podaří některé jiné distribuce vytlačit.

Myslíte že byl Microsoft donucen uživateli chovat se jinak? Že prostě neměl na výběr a musel se začít otevírat?

Uživatelé vidí věc jasně: chtějí vzít různé součásti a poskládat si fungující řešení. Tomu se musí přizpůsobit obě strany a podle mého názoru se to už děje. Microsoft a Linux k sobě nacházejí cestu, aby mohli lépe spolupracovat a nabízet zákazníkům vhodná řešení. Když mluvím s vývojáři open source, nikdo z nich není tak vyhraněný, že by říkal: „Nejlepší je open source nebo nejlepší je closed source.“ Zajímají se o technologii a o to, jak ji nejlépe využít.

Tak kde je potom ten problém který vidíme jako nevraživost obou skupin?

Myslím že je to spíš lokální a týká se to jen malé části lidí.

Takže ten problém podle vás vlastně neexistuje?

Hank Janssen Microsoft

Ne ne, neřekl jsem, že vůbec neexistuje. Spíš si myslím, že jsme podstatně blíže jeho vyřešení. Naše přístupy se sbližují a nacházíme k sobě cestu. Jezdím na hodně míst, byl jsem na hromadě konferencí a už to ani nepočítám. Ale stačily by mi jen prsty na jedné ruce, abych spočítal, kolikrát mi někdo řekl: „Jste zlí a nechci s vámi nic mít.“ Ani bych tu jednu ruku nevyužil.

Dokonce i lidé z projektu Samba, kteří jsou tradičními odpůrci Microsoftu, teď začínají říkat, že s námi mají skvělé vztahy, vzájemně spolupracujeme a předáváme si naše zkušenosti a znalosti. Myslím, že tohle je pro obě strany nejdůležitější. Nemá smysl se hádat, kdo je otevřený a kdo ne. Jsme zase u těch extrémních názorů.

Když jsme zveřejnili kódy do jádra, začalo se mezi vývojáři o tomto kroku hodně hovořit. Objevily se negativní i pozitivní hlasy, i extrémní názory, ale ani jeden z vývojářů jádra se nevyjádřil negativně k tomu kódu samotnému. Ten jsme podle mého názoru udělali špičkově a nám open-source vývojářům šlo vždycky v první řadě o kód, řeči nás příliš nezajímají.

Děkuji za rozhovor.

skoleni

Bylo mi potěšením.

(Fotografie: Ivana Dvorská.)

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.