Hlavní navigace

Hank Janssen z Microsoftu: extrémní přístup nepomůže nikomu

23. 9. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Hank Janssen je open source vývojář, který pracuje pro Microsoft? Že to nejde dohromady a Microsoft přece nemůže zaměstnávat někoho takového? To jsme si říkali také a proto jsme Hanka při jeho návštěvě Prahy vyzpovídali. Co dělá a proč vlastně začal pracovat pro Microsoft? Co je jeho úkolem ve firmě?

Kdo je Hank Janssen?

Hank Janssen pracuje s unixovými a linuxovými systémy více než dvacet let. Pracoval v AT&T jako jaderný vývojář a vyvíjel také plánovač SYS V pro digitální telefonní ústředny. Většinu svého profesního života vyvíjel aplikace, komunikační nástroje a databáze. Jeho oblíbeným jazykem je C/C++ a oblíbeným editorem je Emacs. Aktuálně pracuje pro Microsoft, kde vede tým pracující na PHP 5.3. Je také vývojářem integračních linuxových komponent vyvíjených Microsoftem.

Hank Janssen Microsoft

Jak jste se dostal k vývoji open source?

Já osobně? K programování jsem se dostal v roce 1986 nebo 87. V té době pojem open source ještě neexistoval. Pracoval jsem tehdy pro různé telekomunikační společnosti. V devadesátých letech se pak objevil Linux a lidé se o něj začali zajímat. Někdy v té době se začalo hlasitěji hovořit o open source a lidé mu také dali tohle jméno.

Pro mě to bylo vlastně úplně přirozené. Ve firmě kde jsem pracoval bylo sdílení kódu naprosto běžné. Mohl jste vzít něco, co už napsal někdo před vámi a využít to. A lidi Linux samozřejmě přitahoval, protože na rozdíl od velkého a drahého Unixu jste jej mohli mít doma a nemuseli jste kvůli tomu kupovat drahý a složitý hardware. Tím se začalo o open source mluvit, ale pro mě to byl vždycky přirozený způsob, jak dělat software.

Jste linuxovým uživatelem nebo ne?

Jak myslíte linuxovým uživatelem? Z jakého pohledu? Doma?

Ano, myslím doma.

Pracuji pro Microsoft jako linuxový vývojář, takže ano, používám Linux. Pracuji na linuxovém jádře, takže to jinak nejde.

Ale to je v práci. Já jsem myslel jestli jste linuxák srdcem, jestli jste takový ten správný linuxový nadšenec.

Aha. Vlastně teď doma používám tři různé operační systémy. Používám Linux, používám taky Mac OS X, protože moje žena ho má ráda a samozřejmě mám také Windows. Jestli přispívám aktivně linuxové komunitě? Samozřejmě, vyvíjím věci do jádra pro Microsoft, takže ano. Vždycky jsem si hodně hrával s Linuxem, teď je to moje práce na plný úvazek, takže v tom pokračuji.

Hank Janssen Microsoft

Ale musíme doma mít Mac OS X, protože žena to tak chce. Ona je šéf a ten se musí poslouchat. Garáž je studené místo na to, abyste tam trvale spali (smích).

Takže nejste uživatelem konkrétního systému, prostě používáte počítače?

Je to přesně tak, používám počítače bez ohledu na systém. Žádný z nich vyloženě neupřednostňuji, jeden se hodí na něco a druhý na něco jiného.

Hank Janssen Microsoft

Slyšel jsem, že používáte Emacs, je to pravda?

Ano, to je. V osmdesátých letech jsem zkoušel různé editory včetně Vi, ale přišel mi strašně nelogický. Na Windows je Emacs obvykle to první, co spouštím.

Je to váš primární vývojářský nástroj?

Vyvíjím veškerý svůj kód v něm.

Je lepší než vývojářské nástroje Microsoftu?

Textový editor není IDE, samozřejmě existují rozšíření, která dovolí udělat z Emacsu mocný nástroj. Ale já používám Emacs jen k editaci souborů.

A jak přesně jste se jako open source vývojář dostal k Microsoftu?

Lidi to obvykle považují za veselou historku. Před třemi a půl lety jsem seděl v práci v kanceláři a zazvonil mi telefon. Byl to jeden z těch headhunterů, což jsou velmi otravní lidé, kteří nabízejí práci jiným lidem. Občas mi volávali jestli nechci pracovat pro nějakou úžasnou firmu. No a tenhle mi zavolal a řekl mi, že se mnou chce mluvit Microsoft. Řekl jsem mu: „Asi máte špatné číslo, já jsem linuxák a dělám na všem kromě Windows.“ Obvykle také mívám celkem jasné názory na některé věci. Ne extrémní názory, ale naprosto vyhraněné a jasné. Tenkrát jsem měl takový názor i o Microsoftu.

Hank Janssen Microsoft

Pak mi zavolal o týden později s přijatelnou nabídkou: „Promluvíte si s Microsoftem a já vám dám pokoj. Oni vás uvidí, já budu mít body, vy budete mít pokoj a všichni budeme šťastní.“ Tak jsem tam nakonec šel, mluvil jsem s několika zajímavými lidmi a velmi mě to překvapilo. Byli to milí lidé, profesionálové s jasným názorem na věc, vlastní vizí a snahou změnit některé věci ve firmě.

Podívejte se třeba na Slashdot. Tam jsou lidé s naprosto vyhraněným názorem, kteří jej kdykoliv vykřičí, nebojí se dělat velká prohlášení pro celý svět a podobně. Taky jsem býval takový. Pak si ale představte že za někým takovým přijdou a řeknou: „Co kdybychom ti nabídli práci, kde budeš mít volnou ruku, spoustu možností a příležitost věci měnit?“ Pak samozřejmě stojíte před otázkou, co s tím udělat. Výrazná prohlášení umí vynášet každý, ale zkusit se chopit příležitosti a zjistit jestli je pravda to, co jsem si myslel, už tak snadné není. Tak jsem to zkusil a šel do Microsoftu.

Co přesně je vaším úkolem v Open Source Technology Centru?

Mým úkolem je měnit věci. Zabývám se vývojem Hyper-V komponent pro Linux. Přidáváním vlastností, opravou chyb a ujišťováním se o tom, že to bude dohromady fungovat.

Pracujete také na Hyper-V nebo jen na Linuxu?

Jen na Linuxu, nesmím pracovat na jádře Hyper-V a zároveň na linuxovém jádře. Někdo by totiž pak mohl říci, že jedna technologie je nějak odvozená od druhé a mohl by z toho být problém. Podobné mechanismy mají třeba i v IBM a dalších firmách.

Kolik lidí s vámi v centru pracuje?

Problém je v tom, že to číslo nevypovídá o tom, kolik lidí pracuje v Microsoftu na open source. My nejsme jediní, kteří vyvíjejí open-source software a jsme vlastně jen nepatrnou součástí toho všeho. Nemám představu kolik je těch lidí celkem. V OSTC je asi dvacítka lidí.

Hank Janssen Microsoft

Jaký je tedy váš osobní cíl?

Dlouhodobý nebo krátkodobý?

Dlouhodobý.

Stát se nechutně bohatým a na vlastní jachtě rybařit po celém světě. Ale to se asi nepovede (smích).

Mým přáním je být součástí evoluce v softwarovém světě. Vytvářet nová řešení, která budou přínosem pro uživatele. Nejen komerční a nejen otevřená, prostě kombinace obou dvou přístupů. Chci být součástí toho, jak se Windows stávají nejlepší platformou pro open source. Tak aby měli zákazníci možnost se skutečně svobodně rozhodnout, kterou platformu pro své řešení zvolí. To samozřejmě vyžaduje velké změny uvnitř samotné firmy. Nemyslím si, že to můžu udělat sám, ale můžu té změně napomoci.

Před chvíli jste řekl, že jste open-source člověk, ale Microsoft stojí na druhé straně „barikády“. Jak to jde k sobě? Podle mě jsou dvě možnosti: musíte se změnit nebo se musí změnit přístup firmy.

Nevím co z toho bude jednodušší (smích). Myslím, že firma jako taková už se mění. Udělali jsme některé věci, o kterých dříve lidé říkali, že tohle Microsoft nikdy dělat nebude. Třeba jsme přispěli vlastním kódem do linuxového jádra. Ta změna už probíhá.

Víte ono se nedá jednoduše říct: změníš se ty nebo Microsoft. Podle mě se musí změnit Microsoft i open-source scéna. Musí zmizet některé názory, které teď mají. Extrémní přístup nepomůže nikomu. Ani zákazníci nemají extrémní názory, oni jen chtějí, aby to fungovalo. Já v Microsoftu tu změnu určitě pozoruji.

skoleni

Toto je první část rozhovoru. Přečtěte si i druhou polovinu.

(Fotografie Ivana Dvorská.)

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.