Hlavní navigace

Historie vývoje počítačových her (139. část – další netradiční české textovky a jednoduché strategie)

28. 8. 2014
Doba čtení: 19 minut

Sdílet

V předchozí části tohoto seriálu jsme si popsali další české textovky a strategické simulace určené pro osmibitové domácí mikropočítače, které využívaly textový režim. Dnes budeme pokračovat v popisu her s podobnou tématikou, ovšem v závěru se seznámíme i se dvěma grafickými strategickými simulacemi.

Obsah

1. Historie vývoje počítačových her (139. část – další netradiční české textovky a jednoduché strategie)

2. Ostrov pirátů

3. Tenis ATP

4. Strategi

5. Kolony CS

6. Pirátský ostrov

7. Oilgame

8. Oilgame Deluxe

9. Odkazy na Internetu

1. Historie vývoje počítačových her (139. část – další netradiční české textovky a jednoduché strategie)

V předchozí části seriálu o historii vývoje počítačových her byly popsány vybrané netradiční české textovky, přesněji řečeno textovky, které se neovládaly klasicky ručním zadáváním příkazů z klávesnice, protože namísto toho využívaly jiný způsob ovládání (joystickem přes menu či výběrem libovolného slova v textu atd.). Dále jsme si popsali i jednoduché strategické hry určené pro osmibitové domácí mikropočítače, které běžely v textovém režimu. Ovšem žádná z popsaných her nebyla typu 4X, tj. nenajdeme zde čtyři hlavní oblasti používané ve „skutečných“ strategických simulacích: explore, expand, exploitexterminate (označení 4X má například slavná hra Civilizace a hry odvozené).

Na minule popsané hry Hammurabi cs, Imperator, Alexandr Makedonský, DiktatorGalakticka rise navážeme stručným popisem her Ostrov pirátů, Tenis ATP, Strategi, Kolony CSPirátský ostrov. Posléze si popíšeme i zahraniční strategickou simulaci nazvanou Oilgame a na ni navazující českou hru Oilgame Deluxe

2. Ostrov pirátů

Naprostá většina dnes popisovaných her přejala způsob ovládání od svého prapředka – hry Hammurabi (jejíž první verze pochází již z roku 1968), s jejíž počeštěnou verzí jsme se seznámili v předchozí části tohoto seriálu. I tuzemská hra Ostrov Pirátů náleží do této kategorie, i když je zde implementovaný model poněkud složitější, než tomu bylo v případě hry Hammurabi. Úkolem hráče v Ostrově Pirátů je vybudovat dostatečně schopnou armádu a námořnictvo a následně dobýt ostrov obývaný piráty. Celá simulace je rozdělena na jednotlivá kola, přičemž v každém kole se hráč může rozhodnout, které bojové jednotky nakoupí, ve kterém okamžiku začne ostrov dobývat a zvolit lze dokonce – což je velmi pěkně navrženo – i různé taktiky útoku. Hra byla implementována v Atari BASICu a využívala standardní textový režim (GR.0) osmibitových mikropočítačů Atari.

Obrázek 1: Ostrov pirátů (ATASCII Art).

Obrázek 2: Ostrov pirátů (manuál dostaly jen hráčky).

Obrázek 3: Ostrov pirátů (ehm dobít…).

Obrázek 4: Ostrov pirátů.

Obrázek 5: Ostrov pirátů.

Obrázek 6: Ostrov pirátů.

Obrázek 7: Ostrov pirátů.

Obrázek 8: Ostrov pirátů.

Obrázek 9: Ostrov pirátů.

Obrázek 10: Ostrov pirátů.

Obrázek 11: Ostrov pirátů.

3. Tenis ATP

V roce 1992, tj. ve stejném roce, v němž vznikla i výše popsaná hra Ostrov Pirátů, byla stejným autorem vydána i další jednoduchá strategická simulace nesoucí jméno Tenis ATP. V této hře se hráčovo alter ego ocitá v roli tenisty, který se může zúčastnit různých světových turnajů. Každý turnaj se hraje systémem kol, popř. pavouka, a to, jak se hra bude vyvíjet, záleží na několika charakteristikách obou tenistů. Ty je možné postupně vylepšit například s využitím zaplaceného trenéra apod. Zajímavě jsou zpracovány jednotlivé zápasy, kde je možné se buď dívat na simulaci jednotlivých her, nebo nechat zápas proběhnout zrychleným způsobem. Ovšem i v tomto případě jsou jednotlivá kola dosti zdlouhavá, neboť je nutné sledovat i souboje ostatních tenistů. Z technologického pohledu je hra zpracována podobným způsobem jako Ostrov Pirátů, i když je model simulovaného světa v tomto případě poněkud jednodušší.

Obrázek 12: Tenis ATP (opět ukázka ATASCII Artu).

Obrázek 13: Tenis ATP (hra je naprogramovaná v BASICu, proto její inicializace trvá delší dobu).

Obrázek 14: Tenis ATP.

Obrázek 15: Tenis ATP.

Obrázek 16: Tenis ATP.

Obrázek 17: Tenis ATP (fiktivní město?).

Obrázek 18: Tenis ATP.

Obrázek 19: Tenis ATP.

Obrázek 20: Tenis ATP.

Obrázek 21: Tenis ATP.

Obrázek 22: Tenis ATP.

Obrázek 23: Tenis ATP.

4. Strategi

Třetí dnes popisovaná hra je již v porovnání s předchozí dvojicí her téměř o deset let mladší, protože pochází z roku 2001. Datum vzniku této hry, která se jmenuje Strategi, je patrný již při pohledu na screenshoty – Strategi již vypadá profesionálněji (vlastní font, menu ovládaná joystickem atd.), ostatně v roce 2001 se osmibitovými mikropočítači zabývali především nadšenci, kteří technologické možností svých počítačů znali většinou mnohem lépe, než vývojáři o desetiletí dříve. Hra Strategi se v mnoha ohledech (opět!) podobá klasické hře Hamurabi, ovšem způsob jejího ovládání je zcela odlišný a pro začínající hráče i jednodušší – hra se ovládá pomocí menu a i číselné údaje je možné zadávat pomocí joysticku. Model simulovaného světa je oproti Hamurabi taktéž složitější a komplexnější, to však Strategi neubírá na hratelnosti (na rozdíl od některých složitějších simulací, kde je nutné sledovat například i dvacet různých parametrů). Použití menu má i další výhody – není zapotřebí neustále odpovídat na dotazy typu „kolik chceš koupit“, „kolik nakoupíš“ atd.

Obrázek 24: Strategi.

Obrázek 25: Strategi.

Obrázek 26: Strategi.

Obrázek 27: Strategi.

Obrázek 28: Strategi.

Obrázek 29: Strategi.

Obrázek 30: Strategi.

5. Kolony CS

V dnešním článku si popisujeme sedm her, z nichž nejzajímavější a nejhratelnější je podle mého názoru trojice Kolony CS, OilgameOilgame Deluxe. Nyní se budeme zabývat první z těchto her, tj. titulem Kolony CS. Již název této hry nám prozrazuje dvě skutečnosti: jedná se o hru, v níž hráč řídí život mimozemské kolonie a současně i o hru, která původně vznikla v zahraničí (jejím autorem je Janusz Bien pocházející z Polska), ale již její první verze vyšla i v české variantě (novější verze pak existují minimálně v angličtině a pravděpodobně i v němčině). Kolony CS se kompletně ovládá pomocí menu, což znamená, že i poměrně komplexní herní model je zde možné ovládat relativně snadno. Možností, které v této hře na hráče čekají, je velmi mnoho – kromě obchodování je možné se zaobírat těžbou surovin, stavbou továren, výrobou různých strojů, samozřejmě nezbytným obděláváním půdy atd. Z tohoto důvodu skončí prvních několik her většinou neúspěchem, ovšem se získáním větších zkušeností se Kolony CS stane mnohem zajímavější – takřka ideální hrou jen čekající, kdo ji upraví na zařízení s dotykovými obrazovkami.

Obrázek 31: Kolony CS.

Obrázek 32: Kolony CS.

Obrázek 33: Kolony CS.

Obrázek 34: Kolony CS.

Obrázek 35: Kolony CS: zde ještě není překlad zcela dokonalý.

Obrázek 36: Kolony CS: zde ještě není překlad zcela dokonalý.

Obrázek 37: Kolony CS.

Obrázek 38: Kolony CS.

Obrázek 39: Kolony CS.

Obrázek 40: Kolony CS.

6. Pirátský ostrov

Pokud by mělo být kritérium pro výběr her pro tento článek striktní, neměl by se zde titul nazvaný Pirátský ostrov (ne Ostrov Pirátů :-) vlastně vůbec objevit. Nejedná se totiž o plnohodnotnou strategickou simulaci, ale spíše o klasickou deskovou hru typu „Člověče, nezlob se“ převedenou na obrazovku počítače. Úkol a současně i cíl hry je zřejmý – získat poklad na pirátském ostrově dříve, než protivníci. Pirátský ostrov mohou hrát až čtyři hráči, kteří se postupně u počítače střídají. Pokud se nesejdou čtyři lidští hráči, nahradí je AI (no ne úplně AI :-) počítače. V každém kole je hozeno kostkou (resp. přesněji řečeno je použit generátor pseudonáhodných čísel) a na základě hodnoty na kostce hráč posune svojí figurkou na mapě ostrova a jeho okolí. Mapa je, podobně jako u předchozích her, vyvedena v ATASCII Artu.

Obrázek 41: Pirátský ostrov.

Obrázek 42: Pirátský ostrov.

Obrázek 43: Pirátský ostrov.

Obrázek 44: Pirátský ostrov.

Obrázek 45: Pirátský ostrov.

Obrázek 46: Pirátský ostrov.

Obrázek 47: Pirátský ostrov.

7. Oilgame

Konečně se dostáváme ke hře Oilgame, která je i přes svoji jednoduchost velmi návyková; dokonce si troufnu říci, že se jedná o jednu z nejlépe navržených ne-4X strategií vytvořených pro osmibitové domácí mikropočítače. Princip této hry je skutečně velmi jednoduchý – hráč/hráči (mohou být až čtyři) hledají na vymezeném území ropu, provádí zde ropné vrty a popř. i (v případě štěstí :-) skutečně na ropu narazí a mohou ji prodávat. Provedení každého ropného vrtu samozřejmě není možné zadarmo, takže je nutné se v každém tahu rozhodnout, na jakém místě a za jakých podmínek se vrty provedou. Místa bohatá na ropu je totiž nutné najít, což v případě štěstí provede na své náklady některý z protivníků :-) Technické provedení hry Oilgame se odlišuje od všech předchozích popsaných her, neboť se zde využívá hned několika textových a grafických režimů osmibitových mikropočítačů Atari. Hra je naprogramovaná v Atari BASICu, ale díky jednoduchosti grafiky (viz přiložené screenshoty) je její běh dostatečně rychlý i na počítačích s mikroprocesory taktovanými na neuvěřitelných 1,79 MHz.

Obrázek 48: Oilgame (úvodní obrazovka).

Obrázek 49: Oilgame (ropa!).

Obrázek 50: Oilgame (návod – nikdy jsem vlastně nepochopil, proč není hrací pole velké 40×20 políček).

Obrázek 51: Oilgame.

Obrázek 52: Oilgame.

Obrázek 53: Oilgame.

Obrázek 54: Oilgame.

Obrázek 55: Oilgame.

Obrázek 56: Oilgame je naprogramovaná v BASICu.

Obrázek 57: Oilgame.

Obrázek 58: Oilgame (výběr místa pro další vrt, používá se grafický režim s rozlišením 40×20 „pixelů“).

Obrázek 59: Oilgame (výběr místa pro další vrt).

8. Oilgame Deluxe

O hře Oilgame jsem se v předchozí kapitole zmiňoval ze dvou důvodů – i když se nejedná o českou hru, je Oilgame dobře hratelná a hlavně se v dalším tisíciletí dočkala významného pokračování popsaného zde. Hra Oilgame Deluxe již vznikla v tuzemsku a nabízí hráčům mnohá vylepšení, která se týkají jak samotného ovládání hry a nových možností nastavení, tak i technického provedení, což je ostatně patrné i z přiložených screenshotů. Mezi nové možnosti patří například souběžná hra až osmi hráčů, vylepšená mapa (země, moře), různé možnosti těžby, rezervace „plácku“ pro těžbu atd. Podobně jako v případě výše popsané hry Kolony CS by i Oilgame Deluxe mohl slavit úspěchy na tabletech (podpora síťové hry atd.).

Obrázek 60: Oilgame Deluxe.

Obrázek 61: Oilgame Deluxe.

Obrázek 62: Oilgame Deluxe (široké možnosti nastavení hry).

Obrázek 63: Oilgame Deluxe.

Obrázek 64: Oilgame Deluxe.

Obrázek 65: Oilgame Deluxe (opět se jedná o tahovou strategii).

Obrázek 66: Oilgame Deluxe.

Obrázek 67: Oilgame Deluxe.

Obrázek 68: Oilgame Deluxe.

Obrázek 69: Oilgame Deluxe.

cyber23

Obrázek 70: Oilgame Deluxe (ááá, tak tady byla ropa!).

Obrázek 71: Oilgame Deluxe.

9. Odkazy na Internetu

 1. Oilgame
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=2539
 2. Oilgame Deluxe
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=6565
 3. Ostrov piratu
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=5081
 4. Piratsky ostrov
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=2702
 5. Tenis ATP
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=4895
 6. A to snad ne?! – Part I
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=1295
 7. A to snad ne?! – Part II
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=1309
 8. Brute Recall
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=3869
 9. Hammurabi cs
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=2029
 10. Kolony cs
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=2208
 11. Galakticka rise
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=5213
 12. Diktator
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=1733
 13. Alexandr Makedonský
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=1330
 14. Imperator
  http://a8.fandal.cz/detail­.php?files_id=5930
 15. Mrazik '88
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006714
 16. Rychle Sipy: Zahada Hlavolamu
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0004281
 17. Rychle Sipy 2: Stinadla Se Bouri
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0004283
 18. Fuksoft
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006341
 19. Fuksoft 2
  http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=6&so­lution_id=fuksoft2_nv.txt
 20. Rychle Sipy 1–2
  http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=3&ga­me_id=rychlesipy.txt
 21. Fuksoft
  http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=6&so­lution_id=fuksoft1_nv.txt
 22. Šatochin
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006923
 23. Super Discus
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0007058
 24. Tria
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0007136
 25. World of Spectrum: Indiana Jones 2
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006472
 26. World of Spectrum: Indiana Jones 3
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006474
 27. PanPrase.cz: Ataristův protiútok
  http://atari.panprase.cz/?ac­tion=detail&co=207
 28. PanPrase.cz: Podraz III
  http://atari.panprase.cz/?ac­tion=detail&co=343
 29. PanPrase.cz: Indiana Jones (Spacesoft)
  http://atari.panprase.cz/?ac­tion=detail&co=6540
 30. Město robotů (World of Spectrum)
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006677
 31. Město robotů: návod
  http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=6&so­lution_id=mestorobotu_nv.txt
 32. Město robotů: informace o hře
  http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=3&ga­me_id=mestorobotu.txt
 33. ZX-Spectrum Games: Belegost
  http://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=3&ga­me_id=belegost.txt
 34. Belegost (Wikipedia CZ)
  http://cs.wikipedia.org/wiki/Belegost
 35. Belegost (World of Spectrum)
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006003
 36. Indiana Jones a Chrám zkázy (World of Spectrum)
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0006471
 37. Neverending Story
  http://141.24.37.187:8080/co­ll/games/e_games.htm
 38. Několik zastavení ve Zlatých časech aneb České textovky pro ZX Spectrum (1. díl)
  http://www.textovky.cz/clanky/nekolik-zastaveni-ve-zlatych-casech-aneb-ceske-textovky-pro-zx-spectrum-1-dil/
 39. Několik zastavení ve Zlatých časech aneb České textovky pro ZX Spectrum (2. díl)
  http://www.textovky.cz/clanky/nekolik-zastaveni-ve-zlatych-casech-aneb-ceske-textovky-pro-zx-spectrum-2-dil/
 40. Fuxoft: tvorba
  http://www.fuxoft.cz/tvorba.htm
 41. Adventure of the Week: Stranded (Atari 8-bit, 1984)
  http://gamingafter40.blog­spot.cz/2013/11/adventure-of-week-stranded-atari-8-bit.html
 42. Colossal Cave Adventure Map
  http://www.spitenet.com/cave/
 43. Colossal Cave Adventure
  http://www.rickadams.org/adventure/
 44. Here's where it all began…
  http://www.rickadams.org/ad­venture/a_history.html
 45. David Kinder's guide to Adventure downloads at the Interactive Fiction Archive
  http://www.rickadams.org/ad­venture/e_downloads.html
 46. Everything you ever wanted to know about …the magic word XYZZY
  http://www.rickadams.org/ad­venture/c_xyzzy.html
 47. Colossal Cave Adventure jako Java Applet
  http://www.astrodragon.com/zplet/ad­vent.html
 48. Colossal Cave Adventure
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Colossal_Cave_Adventure
 49. iPod Adventure Game
  http://hamimiami.com/ipod/ad­venture/index.html
 50. Ohlédnutí za herní historií: Textovky
  http://www.slunecnice.cz/ti­py/ohlednuti-za-herni-historii-textovky/
 51. Asmodeus – DEMO
  http://www.oldgames.sk/ga­me/asmodeus/download/3726/
 52. Dungeony.cz
  http://dungeony.rpghry.cz/hlavni.htm
 53. Dungeony.cz: Rytíři Grálu
  http://dungeony.rpghry.cz/sez­nam/rytirigralu.htm
 54. České RPG hry – díl 1 – iDNES.cz
  http://bonusweb.idnes.cz/ceske-rpg-hry-dil-1–0m3-/Clanek.aspx?c=A000125_ceskerpg1_bw
 55. Elvira: Mistress of the Dark
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Elvira:_Mistress_of_the_Dark
 56. Elvira II: The Jaws of Cerberus
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Elvira2:_The_Jaws_of_Cer­berus
 57. Crystals Of Arborea (Hall of Light)
  http://hol.abime.net/3139
 58. Crystals of Arborea (Wikipedia)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Crystals_of_Arborea
 59. Silmarils (company)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Silmarils_(company)
 60. ISHAR Walkthrough
  http://wiki.amigaspirit.hu/in­dex.php/ISHAR_Walkthrough_-_english
 61. Deník nespokojeného hráče – Ishar
  http://angryplayer.blogspot­.cz/2011/06/ishar.html
 62. Ishar Trilogy
  http://www.giantbomb.com/ishar-trilogy/3025–1016/
 63. Ishar 1: Návody a mapy
  http://www.oldgames.sk/game/ishar-legend-of-the-fortress/docs/
 64. Ishar 3: The Seven Gates of Infinity (mapa)
  http://www.oldgames.sk/en/game/ishar-3-the-seven-gates-of-infinity/download/2061/
 65. Dungeon (video game)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Dungeon_(computer_game)
 66. Dungeon Master (video game)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Dungeon_Master_(video_ga­me)
 67. Dungeon Master Encyclopaedia
  http://dmweb.free.fr/
 68. Dungeon Master Overview
  http://dmweb.free.fr/?q=node/247
 69. Chaos Strikes Back Overview
  http://dmweb.free.fr/?q=node/249
 70. Dungeon Master II Overview
  http://dmweb.free.fr/?q=node/250
 71. Dungeon Master – Return To Chaos
  http://www.ragingmole.com/RTC/
 72. Dungeon Master Speed Run in 20 minutes! Part 1/2
  http://www.youtube.com/wat­ch?v=Ho5E05Bi3bU
 73. Dungeon Master Speed Run in 20 minutes! Part 2/2
  http://www.youtube.com/wat­ch?v=Fpht4dWOnGE
 74. Dungeon Master CZ
  http://dm.zpc.cz/
 75. Dungeon Master
  http://rpg.yin.cz/d/dungeon-master/
 76. Return to Chaos (CZ info)
  http://dm.zpc.cz/?sekce=rtcinfo
 77. Dungeon Master – kouzla (CZ)
  http://dm.zpc.cz/?sekce=dmkouzla
 78. Dungeon Master Java (CZ info)
  http://dm.zpc.cz/?sekce=dmjavainfo
 79. Dungeon Master Java (CZ novinky a download)
  http://dm.zpc.cz/?sekce=dmja­vadownload
 80. Best of Old Games: Dungeon Master
  http://www.bestoldgames.net/stare-hry/dungeon-master.php
 81. Muzeum: Dungeon Master – klasika všech klasik
  http://www.doupe.cz/defau­lt.aspx?article=124596
 82. Návody – Dungeon Master 1
  http://www.abcgames.cz/?p=na­vody_zobraz&id=1307
 83. Dungeon crawl
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Dungeon_crawl
 84. Nejlepší hry mého mládí
  http://www.reyden.eu/gamesy/nejlepsi-hry-meho-mladi/
 85. World of Spectrum: Bloodwych
  http://www.worldofspectrum­.org/infoseekid.cgi?id=0000592
 86. Wikipedia: Bloodwych
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Bloodwych
 87. Moby Games: Bloodwych
  http://www.mobygames.com/ga­me/bloodwych
 88. Eye of the Beholder (video game)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Eye_of_the_Beholder_(vi­deo_game)
 89. Eye of the Beholder
  http://www.mobygames.com/game/eye-of-the-beholder
 90. Lands of Lore series
  http://www.mobygames.com/game-group/lands-of-lore-series
 91. Lands of Lore series
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Lands_of_Lore_series
 92. Lands of Lore: Throne of Chaos – Nostalgic goodness
  http://forums.sarcasticga­mer.com/blog.php?b=1161
 93. Black Crypt (česky)
  http://hobring.esero.net/re­cenze/amiga_black_crypt/rec_blac­k_crypt.htm
 94. Black Crypt (doupě)
  http://freehry.doupe.zive­.cz/recenze/black-crypt/
 95. Black Crypt
  http://www.ravengames.com/blac­kcrypt/blackcrypt.php
 96. Black Crypt port to PC
  http://www.3ddownloads.com/ra­vensoft/Black%20Crypt
 97. Black Crypt port to PC
  http://retrogaming.sweb.cz/
 98. Ishar Trilogy
  http://en.wikipedia.org/wiki/Ishar
 99. Ishar: Legend Of the Fortress
  http://www.angusm.demon.co­.uk/AGDB/DBA1/Ish1.html
 100. Ishar 2: Messengers Of Doom (AGA)
  http://www.angusm.demon.co­.uk/AGDB/DBA1/Ish2.html
 101. Ishar 3: The 7 Gates Of Infinity (AGA)
  http://www.angusm.demon.co­.uk/AGDB/DBA1/Ish3.html
 102. Ishar compilation
  http://www.mobygames.com/game/ishar-compilation
 103. Realms of Arkania: Blade of Destiny
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Realms_of_Arkania:_Bla­de_of_Destiny
 104. Realms of Arkania: Star Trail
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Realms_of_Arkania:_Star_Tra­il
 105. Realms of Arkania: Shadows over Riva
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Realms_of_Arkania:_Sha­dows_over_Riva
 106. Sir-Tech
  http://en.wikipedia.org/wiki/Sir-Tech
 107. Sir-tech Software, Inc.
  http://www.mobygames.com/company/sir-tech-software-inc
 108. Realms of Arkania: Blade of Destiny
  http://www.abandonwaredos­.com/abandonware-game.php?gid=MTQzMA==
 109. Arkania.cz
  http://www.arkania.cz/
 110. Oldgames.sk: Blade of Destiny
  http://www.oldgames.sk/en/game/realms-of-arkania-blade-of-destiny/
 111. Oldgames.sk: Star Trail
  http://www.oldgames.sk/en/game/realms-of-arkania-2-star-trail/
 112. Oldgames.sk: Shadows over Riva
  http://www.oldgames.sk/en/game/realms-of-arkania-3-shadows-over-riva/
 113. Star Trail FAQ:
  http://www.gamefaqs.com/com­puter/doswin/file/564989/2071
 114. Mapy ze hry Shadows over Riva
  http://nlt-hilfe.crystals-dsa-foren.de/page.php?26
 115. Attic Entertainment Software
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Attic_Entertainment_Sof­tware
 116. Oficiální stránky The Dark Eye (německy)
  http://www.ulisses-spiele.de/sortiment/rollenspiele/das-schwarze-auge/
 117. Wiki The Dark Eye (výběr anglických článků)
  http://www.wiki-aventurica.de/index.php?ti­tle=En:Articles_in_English
 118. Wiki The Dark Eye: Blade of Destiny (1993)
  http://www.wiki-aventurica.de/wiki/En:Bla­de_of_Destiny_(1993)
 119. Wiki The Dark Eye: Star Trail
  http://www.wiki-aventurica.de/wiki/En:Star_Trail
 120. Wiki The Dark Eye: Shadows over Riva
  http://www.wiki-aventurica.de/wiki/En:Sha­dows_over_Riva
 121. Realms of Arkania: Blade of Destiny (DOS)
  http://www.mobygames.com/ga­me/dos/realms-of-arkania-blade-of-destiny
 122. Realms of Arkania: Star Trail
  http://www.mobygames.com/ga­me/game/realms-of-arkania-star-trail
 123. Realms of Arkania III: Shadows over Riva
  http://www.mobygames.com/game/realms-of-arkania-iii-shadows-over-riva
 124. Německy psané stránky s podrobnými informacemi o hře Star Trail
  http://nlt-hilfe.crystals-dsa-foren.de/page.php?8
 125. Jon Van Caneghem (autor série Might and Magic)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Jon_Van_Caneghem
 126. Might and Magic Tribute
  http://www.mmtribute.castlegobs.nl/
 127. Might and Magic (Wikipedia EN)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Might_and_magic
 128. Might and Magic (Wikipedia CZ)
  http://cs.wikipedia.org/wi­ki/Might_and_Magic
 129. Might and Magic Collectors Guide
  http://www.mmpages.net/mmpa­ges/index.php?title=Collec­tors_Guide
 130. Might and Magic Series
  http://www.mobygames.com/game-group/might-and-magic-series
 131. Might and Magic I: Secret to the Inner Sanctum
  http://home.comcast.net/~rcme­rritt/mandm/mm1.html
 132. Might and Magic II: Gates to Another World
  http://home.comcast.net/~rcme­rritt/mandm/mm2.html
 133. Might and Magic III: Isles of Terra
  http://home.comcast.net/~rcme­rritt/mandm/mm3.html
 134. Source of Might and Magic 2 Informations
  http://shrines.rpgclassic­s.com/pc/mm2/index.shtml
 135. Temple of Apshai
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Temple_of_Apshai
 136. Dunjonquest
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Dunjonquest
 137. 10 Classic Computer RPGs
  http://www.pcmag.com/slideshow/sto­ry/295139/10-classic-computer-rpgs
 138. The History of Computer Role-Playing Games Part 1: The Early Years (1980–1983)
  http://www.gamasutra.com/fe­atures/20070223a/barton_pfv­.htm
 139. The History of Computer Role-Playing Games Part 2: The Golden Age(1985–1993)
  http://www.gamasutra.com/fe­atures/20070223b/barton_pfv­.htm
 140. Dungeon (video game)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Dungeon_(computer_game)
 141. Ultima (series)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Ultima_(series)
 142. Wizardry
  http://en.wikipedia.org/wiki/Wizardry
 143. Moby Games: Wizardry Gold
  http://www.mobygames.com/game/wizardry-gold
 144. Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Wizardry:_Proving_Grou­nds_of_the_Mad_Overlord
 145. Wizardry II: The Knight of Diamonds
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Wizardry_II:_The_Knight_of_Di­amonds
 146. Wizardry III: Legacy of Llylgamyn
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Wizardry_III:_Legacy_of_Llyl­gamyn
 147. Wizardry IV: The Return of Werdna
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Wizardry_IV:_The_Retur­n_of_Werdna
 148. Wizardry V: Heart of the Maelstrom
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Wizardry_V:_Heart_of_the_Ma­elstrom
 149. Wizardry VI: Bane of the Cosmic Forge
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Wizardry_VI:_Bane_of_the_Cos­mic_Forge
 150. Wizardry VII: Crusaders of the Dark Savant
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Wizardry_VII:_Crusader­s_of_the_Dark_Savant
 151. Oldgames.sk: Wizardry 1
  http://www.oldgames.sk/en/ga­me/wizardry-1-proving-grounds-of-the-mad-overlord/
 152. Wizardry 7 on Best Old Games
  http://www.bestoldgames.net/eng/old-games/wizardry-7-crusaders-of-the-dark-savant.php
 153. Wizardry IV: The Return of Werdna
  http://www.gameswin.org/ga­meen.php?id=1177
 154. History of role-playing games
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/History_of_role-playing_games
 155. Role-playing video game
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/History_of_role-playing_video_games#Histo­ry_and_classification
 156. Roguelike (Wikipedia)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Roguelike
 157. Dungeon crawl (Wikipedia)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Dungeon_crawl
 158. Don D. Worth Home Page
  http://worth.bol.ucla.edu/
 159. Beneath Apple Manor (PC verze)
  http://worth.bol.ucla.edu/ap­plemanor.ZIP
 160. Beneath Apple Manor (Moby Games)
  http://www.mobygames.com/game/beneath-apple-manor
 161. Chronology of roguelike video games (Wikipedia)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Chronology_of_roguelike_vi­deo_games
 162. Roguelike wiki
  http://roguebasin.rogueli­kedevelopment.org/index.php?ti­tle=Main_Page
 163. Rogue Temple (forum)
  http://www.roguetemple.com/fo­rums/index.php
 164. Top MUD Sites
  http://www.topmudsites.com/
 165. ASCII-GAMES – Play and Review
  http://ascii-games.org/
 166. Tribute to text-mode games
  http://www.textmodegames.com/
 167. Text-based game (Wikipedia)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Text-based_game
 168. Wasteland
  http://www.mobygames.com/ga­me/wasteland
 169. Wasteland
  http://www.gamefaqs.com/pc/564602-wasteland
 170. Wasteland
  http://www.moddb.com/games/wasteland
 171. The Year Isometric RPGs Returned
  http://www.strategyinformer­.com/editorials/21612/the-year-isometric-rpgs-returned
 172. Daimonin
  http://www.daimonin.org/
 173. Ultima VIII Pagan
  http://tcrf.net/Ultima_VIII:_Pagan
 174. Project Eternity
  https://www.kickstarter.com/pro­jects/obsidian/project-eternity
 175. Cadaver (story + manual)
  http://www.lemonamiga.com/ga­mes/docs.php?id=272
 176. Cadaver (oficiální stránky)
  http://www.bitmap-brothers.co.uk/our-games/past/cadaver.htm
 177. Cadaver
  http://theodor.lauppert.ws/ga­mes/cadaver.htm
 178. Cadaver (Wikipedia)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Cadaver_(video_game)
 179. Isometric RPGs
  http://theodor.lauppert.ws/games/rpg-iso.htm
 180. Angband na rephial.org
  http://rephial.org/
 181. Angband.oook.cz
  http://angband.oook.cz/
 182. Angband – stránka s možností downloadu hry
  http://angband.oook.cz/download.php
 183. Angband a jejíklony (varianty)
  http://angband.oook.cz/variants.php
 184. Další seznam klonů hry Angband (podrobnější)
  http://roguebasin.rogueli­kedevelopment.org/index.php?ti­tle=List_of_Angband_varian­ts
 185. Angband (pevnost ve Středozemi)
  http://en.wikipedia.org/wiki/Angband
 186. Angband (hra)
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Angband_(video_game)
 187. Motorola 68000 CPU
  http://en.wikipedia.org/wiki/68000
 188. Motorola 68008
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Motorola_68008
 189. Motorola 68020
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Motorola_68020
 190. Motorola 68030
  http://en.wikipedia.org/wi­ki/Motorola_68030

Byl pro vás článek přínosný?