Hlavní navigace

Holotz's Castle: trochu obtížná hradní prohlídka

10. 11. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vítejte na jednom neobyčejném, tajemném, možná pro někoho děsivém hradě. Jak jinak než se spoustou nepěkných nástrah, které vás přímo vybízejí k jejich překonání. Tedy pokud nemíníte bolestivě zahynout. Naštěstí nejste ve svízelné situaci tak úplně sami. Existují také spřízněné duše, pro které se vyplatí boj nevzdat, ale naopak vytrvat.
Holotz 1

Holotz's Castle je další přírůstek do početné rodiny zvané arkáda. Svůj vzor si našel v nezapomenutelném Lode Runner. Napodobenin této hry byla již slušná řádka. Dnešní vytvořil Juan Carlos Seijo Perez. Zajímá vás pozadí příběhu? Dobrá, poodhalíme letmo závoj minulosti. Vžijme se do role dvou dobrodruhů Ybelle a Ludar. Poté, co se Ybelle dotkne magického kamene, přemístí se oba k podivnému hradu na neznámém místě.

Následný úkol je zřejmý a zajisté i vy stejně jako hrdinové tušíte, jaký. Musejí se dostat domů do země Lizarnit. Naneštěstí se pohádají a jejich cesty se rozdělí. Oba se tak snaží procházením skrz jednotlivá kola najít kamaráda a zároveň cestu zpět. V poslání jim pomůže například Obuvník (nikoli švec) Al Bunda, Povídající či spíše Mluvící plamen. Zkrátka sami v tom nebudou. Zjistíte, že možnou cestu na rodnou hroudu by vám mohl prozradit sám Pán hradu Holotz. K další komplikaci dojde ve chvíli, kdy je jeden z hrdinů lapen a hra nabírá obrátek. Jak to vše skončí, to vám už ale neprozradím.

Holotz 2

Princip procházení kol je snadný až triviální. Důležité je posbírat veškeré předměty. Jejich počet je graficky znázorněn v pravém horním rohu obrazovky. Následně se aktivuje portál, do kterého skočíte a příběh se posouvá vesele dál. Překážkou vám můžou být jezírka kyseliny, gejzíry lávy, ostnatá kola, chodící ďáblové, propadající se podlaha a v obdobném duchu se dá pokračovat ještě chvíli. Nástrahám se smíte pouze vyhýbat, přeskakovat je, popřípadě využít nástrojů v okolí, jako jsou lana či žebříky. Nevlastníte žádný ničící nástroj. Aby toho nebylo málo, každé kolo má svůj časový limit, do nějž se musíte bezpodmínečně vejít. Hra se odvíjí střídavě za obě postavy. Zatímco Ludar sbírá modré kameny připomínající vajíčka, Ybelle se zaměřil na klíče. Později ve hře dostanete jako bonus boty, které umožňují rychlejší pohyb. Přesněji dostane je jen jedna z postav, druhá kvůli nim absolvuje level, ze kterého předtím nikdo nevyvázl živý.

Po spuštění Holotz's Castle vás uvítá prostá, přehledná nabídka vyzařující temnou nejistotu umocněnou lehkými tóny tvořícími melodii. Můžete si zde prohlédnout, komu jsou určeny zásluhy, uložit/nahrát pozici, v Nastavení si nadefinovat video, zvuk, obtížnost a jazyk. Jazyků je vcelku dost a hlavně zahrnují češtinu, což je skvělé. Dále v menu objevíte položku Pomoc, kde je vysvětleno ovládání. Posledními dvěma je Nová hra a Pokračovat ve hře.

Holotz 3

Grafická stránka hry je povedená. Ačkoli není přehlídkou nejnovějších trendů, má v sobě dětskou hravost. Přitažlivá s důrazem na prokreslené detaily a přece na prostém pozadí. Výsledek zkrátka není špatný. Zvuk, jak jsem již napsal výše, se skládá z lehkých melodií působících vzhledem k atmosféře jako dobře zvolený doprovod. Hratelnost je luxusní, snad jen skoky na lano můžou být pro někoho komplikací. Nic, co by nevyřešil cvik. Ovládání se skládá pouze z kurzorových šipek, mezerníku pro skok a klávesy pro případnou pauzu (defaultně P). Nároky jsou nízké a neměl by být problém Holotz's Castle rozběhnout. Číselně CPU 300 MHz, 64 MB RAM.

Co dodat závěrem? Hra Holotz's Castle je určena nejen mladším hráčům, ale svou hravostí vtáhne i starší hráče. Přidáním češtiny si také dosti polepšili. Rozhovory jsou odlehčené a nejednou pobaví. Posuďte sami, ale myslím, že Holotz's Castle za zkoušku stojí. Hrad a jeho nesčetná zákoutí čekají. Zemřou Ybelle a Ludar v útrobách, nebo se navrátí domů?

Holotz 4

Čekáte-li i nějakou drobnou zapeklitost v instalaci, zklamu vás. Ze stránek hry stačí stáhnout binárku pro Linux, rozbalit a spusit holotz-castle. Povšimňte si i spustitelného souboru holotz-castle-editor  – v něm lze vytvářit vlastní kola do hry. Na stránkách jsou k dispozici i zdrojové kódy a rozšiřující balík moc pěkných levelů.

Autor článku