no doste me prekvapilo, ze xfig neumi a je to zrejme moji pameti, v xfigu uz jsem nejaky ten obrazek kreslil a i cesky popisoval. Vlastne to neni vubec probelem. Staci si a) rucne prepsat fonty v nativnim FIG formatu nebo b) netivni format se prakticky nepouziva, je potreba to dat treba do pslatexu a zmenit ten. Je to sice mozna drbacka, ale funguje to. Nejsem si ovsem jisty jestli to nejde delat primo vhodny nastavenim fontu v xfigu.
Možná je to tím, že nepoužívám žádnou distribuci, a testuji holou aplikaci. U xfigu jsem měl dojem, že to počeštění spočívá pouze ve změně konfiguraci, připadně postscriptové hlavičce pro počeštění standardních písem. Je možné, že tvůrci jednotlivých distribucí to již vyřešili.
Co se tyce problemu ze Xserver neumi vybrat mezi bitmapovou a vektorovou verzi pisma, ja to resim tak, ze v konfiguracnim souboru fontserveru (/etc/X11/fs/config v Redhatu) dam napred adresare s bitmapovymi pismy a s parametrem :unscaled (priklad: /usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi:unscaled), pak adresare s vektorovymi pismy (jako treba /usr/X11R6/lib/X11/fonts/Type1) a pak znovu adresare s bitmapovymi pismy, bez parametru unscaled (treba /usr/X11R6/lib/X11/fonts/75dpi).
Tim je zajisteno, ze Xserver se napred pokusi najit bitmapovou verzi pisma (byvaji nejhezci), aniz by se pokousel ji skalovat. Kdyz neuspeje, zkusi najit vektorove pismo. A teprv kdyz ani to nenajde, zkusi pozadovane pismo vytvorit skalovanim bitmapoveho pisma jine velikosti.
Problem muze nastat, kdyz bitmapove a vektorove verze nemaji presne si odpovidajici jmena (typicky bitmapove ma na miste jmena vyrobce adobe, vektorove urw). Pak je treba ve jmenech fontu specifikovat namisto prvniho pole hvezdicku. (tedy namisto -adobe-times-.. zadat -*-times-...) Bohuzel, ne vsechny programy to umoznuji (viz treba Mozilla).
Pokud nepouzivate fontserver, da se stejneho vysledku jiste nejak docilit i v souboru XF86Config.
Dekuji za uzitecne shrnuti techto programu. Bohuzel pro prakticke pouziti je dle meho nazoru nepodporovani cestiny dost zasadni prekazka.
Nevite nekdo, zda existuji nejaka pravidla, jak psat aplikace, ktere nebudou mit problemy s jinymi sadami nez Latin1? Aby to umelo i tisknout (korektni PS) atd. Samozrejme je potreba brat ohled na vsechny jazyky, nejenom cestinu.
Vytvareji se jiz dnes graficke aplikace s plnou podporou Unicodu v Linuxu? Existuji pouzitelne unicodove X fonty a PS fonty, ktere lze volne sirit? Obcas clovek neco zaslechne, ale celkovy popis jsem zatim nenasel. Mozna by to byl zajimavy namet na samostatny clanek - odbornici by se jiste nasli.
Diky za Vase navrhy.
S pozdravem,
Pavel Hofman.